QOOVI P-30 30 000 mAh-s power bank teszt
Kiváló ár-érték aránnyal rendelkező, közepes, mindenes
Forrás: Aliexpress, QOOVI Official Store
A QOOVI P-30 egy 30 000 mAh-s power bank, ami képes leadni maximum 65 W-ot, 3 portján keresztül. Mivel a Lightning és az USB-A mellett Type-C portja is van, notebookokat is meg lehet róla táplálni és kismillió védelem dolgozik azért, hogy minden rendben legyen. Aliexpress Singles Day alkalmával 16 600 forintért vesztegették, írtunk is róla hírt korábban, de még most sem drága. Megérte a pénzt, amit kértek érte vagy hatalmas csalódás az akku?
A QOOVI P-30 szériának nemcsak a 30 Ah 65 W-os verziója van, hanem egy kisebb 20 Ah 45 W-os, olcsóbban.
Persze vannak még más modelljeik, de ezekben futhattok bele lépten, nyomon.
Visszakanyarodva az általam megvásárolt termékhez, két meglepő dolgot is tapasztaltam. Az egyik, hogy a dobozában nincsen leírás, helyette a lezáró matricára kerültek rá az adatok, amit a kinyitáshoz át kell vágni. Ez azért is rossz, mert így meg kell őrizni a jellegtelen csomagolóanyagot, ha el akarjátok olvasni a power bankkal kapcsolatos információkat. A másik, hogy a szokásos, fekete egyen dizájn helyett a QOOVI P-30 egy kéket választott, ami egész pofásan néz ki, ezt látta formaterező mérnök.
A matt sötétkék felületeket helyenként fényes dekor keret töri meg, ami az „éppen elég” életérzés jegyében nem lett bazári, élőben jól néz ki az összhatás. Az anyaghasználat is rendben van, semmi nem sorjás, az élek szépen futnak, az illesztések aprók, minőségi termék benyomását kelti. Adnak mellé egy jó minőségű, harisnyázott Type-C to Type-C kábelt is, grátiszba.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A fronton, a QOOVI P30 azon oldalán, ahol a portok vannak, találtok egy ötelemű töltöttség kijelzőt, aminek első eleme egy státusz LED is egyben. Töltéskor zölden világít, ha gyorstöltési szabványt használ, míg sötét marad, ha hagyományosan tölt, viszont a szabványokat színnel nem különbözteti meg. A merülést a fehér LED-ek kialvásával jelöli, ellentétben azzal, ami a sajtóanyagban van, hogy pirosra váltanak a lámpák. Van a QOOVI P-30 oldalán egy gomb, amivel feléleszthetitek a töltéskijelzőt, de ha eszközt dugtok valamelyik csatlakozóra, ez akkor is megtörténik.
A power banknak összesen 3 portja van:
- Type-C, ki- és bemenet: 65 W-os, PD 3.0, 4.0 képes (20 V 3,25 A; 15 V 3A)
- Lightning kimenet: 20 W-os, 5 V 2,4 A; 9 V 2,2 A; 12 V 1,7 A;
- USB-A kimenet: 22,5 W, QC 3.0, SCP, AFC
Forrás: Aliexpress, QOOVI Official Store
Mint látható, harmadikként Lightning port került rá, nem Type-C, pedig már az Apple is elkezdett az utóbbira átállni. Találtam a sajtóanyagban még egy hibát: lilával jelölik az USB portot, pedig a valóságban narancs, de ennek a gyakorlatban nincs jelentősége. Mindkettő USB 3.0, csak a narancs az PD szabványt is támogat. Ez persze nem az egyetlen protokoll, amit ismer, hiszen a QC (Qualcomm) és a PD mellett ott van a repertoárban az FCP és az FCP Fast Charge (Huawei) és az AFC (Samsung) is. Ez elsőre kevésnek tűnik, de ha belegondoltok, hogy a QC szabványt az összes Qualcomm procis eszköz ismeri, a PD a szabványt pedig nemcsak az Apple eszközök nagy része, hanem ma már mindenki támogatja. Nem tévedek nagyot, ha azt mondom a tabletek, a telefonok, a notebookok nagy részét gyorsan fogja tölteni a QOOVI P-30.
A kapacitása 30 000 mAh,
vagy ha úgy jobban tetszik, akkor 115,5 W, de „rated powert” nem adnak meg. Ez egyébként nagyjából 20-22 000 mAh lenne, ha átszámolnátok 5 V-ra – 75% konverzióval számol a gyártó – és kivonnátok belőle a töltési veszteséget, plusz a gyártási szórást. Ez azért még mindig elég egy 5000 mAh-s akkumulátor négyszeri feltöltésére. Tipikusan ekkora telepek vannak a Xiaomi, a Redmi, a Poco, a Nothing eszközeiben, szóval ez egy elég jó viszonyítási alap.
Feltölteni viszont nem annyira egyszerű, egyrészt kell egy 65 W-os tápegység,
hiszen a Type-C be- és kimenet is, és a gyártó szerinti 4-6 óra, ami nekem egy kicsit túl nagy szórás, ezért megmértem. Az eredmény 5 óra 32 perc lett, ami elfogadható, csak tegyetek mögé teljesítményt.
Ez egy jellemző probléma minden olyan használatnál, ahol egymásután több eszközt dugtok egymás mögé, nem egyszer jártam már így.
Nagy hiányérzetem van viszont a különböző védelmek kapcsán, erről ugyanis egy büdös szót nem ejt a gyártó.
Mit lehet ilyenkor tenni? Lehet tesztelni az elektronikát, ehhez egy Atroch DL24EW terhelőellenállást használtam, ami egy 150 W-os „dummy load”, és azt szimulálja, hogy egy fogyasztót raktatok a power bankra.
Forrás: Aliexpress, ATORCH Innovative Manufactory Co., Store
Ez nem csinál mást, mint áramot alakít hővé, közben meríti az akkut, pont ezért van rajta az a jó nagy hűtőborda egy ventilátorral. Az Atorch DL24EW-vel különböző feszültségek mellett adhattok különböző áramerősségű – és így eltérő teljesítményű – terheléseket a QOOVI P-30 power bankra. Ha valamelyik érték túl sok, akkor le kell oldania a power banknak, és ez meg is történt. Tehát túlfeszültség, túláram és túlterhelés ellen biztosan védett a cucc.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A galériában lévő képekből látható, hogy szépen hozta a gyári értékeket, illetve egy picit többet.
Onnan lehet tudni, ha már nem bírja a terhelést, hogy szépen beesik a feszültség, majd előbb-utóbb letilt az elektronika. Hogy a hosszabb távú melegedését is teszteljem, ráragasztottam egy hőszenzort, és megnéztem, hogy 65 W terheltség mellett 30 perc szimulált töltés után hány fokot mutat a kijelző. 25 körül indultunk és 43 Celsius fokig emelkedett, ami teljesen rendben van. Majd miután lezajlott a folyamat, újra feltöltöttem a QOOVI P-30-at, és közepes terhelésen addig merítettem, míg ki nem kapcsolt, így azt is kiderült, mekkora a becsült kapacitása.
84 wattórát kaptam – 22 700 mAh – , mint valós elektromos munkavégzés/kapacitás, de hogy ezt értelmezzük, vissza kell számolni a 111 Wh-s gyári értéket, „rated power”-re. Vagyis meg kell szorozni 0,75-tel – átváltás 5 V-ra -, majd 0,9-cel – hőveszteség -, így 74, 9 Wh-t kapunk, ennyit kell tudnia a telepnek.
Ezt nagyjából 15%-kal teljesítette túl a QOOVI P-30, ami megsüvegelendő teljesítmény.
Összegzés
A QOOVI P-30 power bank nem rossz cucc, de azért nem is mondanám kiemelkedőnek. Vannak hibái, például Lightning port van rajta, ami helyett lehetne Type-C, ha már az Apple is vált. Ahogy merül az akku, úgy esik a leadott teljesítménye, így nagyjából 50%-os töltöttségtől már 60, majd később csak 50 W-ot tud a P-30. Vannak a sajtóanyagban is hibák, amik félrevezethetik a vásárlót, de ezek a valóságban nem lényegesek. A kapacitása jó nagy, a Type-C portja kellően bika, és eddig nem is volt túl drága.
Most viszont az AEQOOVI48 kuponkóddal 19 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint)., ami még mindig nem rossz ár, de azért nem a nevetségesen olcsó kategória, 16 600-ért jobban tetszett, főleg ingyenes szállítással. Könyvjelzőzzétek el, lesz ez még olcsóbb is.
Pro
- Jó minőség
- Nagy kapacitás
- Tényleg tudja a 65 W-t
- Helyenként nagyon olcsó
Kontra
- Hibák a sajtóanyagban
- Különálló Lightning port
- Viszonylag kevés csatlakozó