hirdetés

Ultenic T10 Lite önürítős robotporszívó teszt

Egyen hardverre felhúzott szoftver

teszt
Ultenic T10 Lite önürítős robotporszívó teszt 1

Forrás: Ranvee

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-09-27

Az Ultenic T10 Lite egy pofás LiDAR-os porszívó, ami önürítésre képes, és meglepően pici, így garzonokba is ideális választásnak tűnik. Nem mellesleg 4500 Pa szívóerővel rendelkezik, app alapon vezérelhetitek, 180 percig képes üzemelni, feltölti önmagát, többszintes házakat is kezel, meg amúgy még ezer dolgot tud. Ennél viszont sokkal izgalmasabb az ára, nem nagyon szoktak 74 400 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért középkategóriás porszívókat adni, amit az A38AMG2FFTFP  kuponkóddal érhettek el. Főleg nem lengyel raktárból, ingyenes szállítás mellett. Viszont volt egy olyan érzésem, hogy ezt a cuccot már láttam valahol, vajon tévedtem?

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 9
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 10

9

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A pofás dobozt szétborítva előkerül a robotporszívó és az elképesztően pici önürítő állomás – ami a Proscenic Q8 Max-éval egyezik -, ami azért szerencsés, mert eddig csak brutálisan nagy dögöket láttunk a piacon, az Ultenic végre gondolt azokra is, akik kis lakásban laknak. A termék minősége kellemes, az Ultenic T10 Lite anyaghasználata rendben van, mindenhol matt, nem tükröződő felületek, amik nehezen is koszolódnak. A csomag tartalma az alábbi:

  • 2 db oldalkefe (ebből 1 megy a gépre)
  • 1 db pót HEPA filter
  • 1 db pót felmosórongy
  • 1 db, 2 literes portartály (+1 van a dokkolóban)
  • a robotporszívó
  • az önürítő dokkoló

Összességében rendben van a felhozatal, ha bőségesnek nem is nevezném. Az ilyen cuccok esetében mindig a porzsákok beszerezhetősége a kritikus, de szerencsére a T10, a T10 Pro, és a T10 Lite is ugyanazt a zsákot használja, szóval azért a neten lehet ilyesmit találni. Itt már szagott fogott kopó orrom, hiszen a dokkolóllomás a Proscenic Q8 Max-éval egyezik, így nyilván a porzsák is ugyanaz lesz, csak nem ugyarról a hardverről van szó minden esetben?

Az Ultenic T10 Lite önürítős robotporszívó felépítése tartogat némi különlegességet.

Ott van a szokásos hengerkefe, 1 darab oldalkefe és ehhez oldalt egy szenzor. Ezt ebben a kombinációban még nem láttam, szerintem a fal távolságát figyeli vele, és szépen odafordítja oldalkeféjét a szegély mellé. Ez azért jelentős „intelligenciára” utal, ugyanis a szenzorok mögött általában valamilyen komolyabb útvonaltervező algoritmus lapul – VSLAM és hasonlók -, aminek azt kell megoldania, hogy a robot mindig a „jó felét” tartsa a szegély felé. Vagyis, egy dolgot biztosan nem lehet mondani az Ultenic T10 Lite-ra: hogy elavult, gagyi cuccokat pakolgattak bele.

Érdemes a műszaki paraméterek mögé nézni egy kicsit, mert vannak itt nyalánkságok:

Szívóerő: 4500 Pa
Portartály: 350 ml
Víztartály: 250 ml
Akkukapacitás: ? (Az Ultenic T10 Elite-nek 3200 mAh és valószínűleg ez ugyanaz a hardver)
Működési idő: 180 perc
Feltakarítható terület: 250 m2
Küszöbmászó képesség: 20 mm?
Működési zaj: 65 dB
Feltérképezés módja: LiDAR alapú
Önürítés módja: csak por
Önürítő kapacitása: 2 L
Automatizáció: 45 nap (7 hét)

A fentiek eléggé bika értékek a saját kategóriájában, kevés porszívó tud például 4500 pascallal porszívózni, mint ahogy az üzemidő is meglehetősen decens. Mivel a térképépítés alapja LiDAR, ezért alapvetően pontos rajzot készít és precízen is mozog, ez nem az idegesítően bóklászó butaporszívó modell, mint egyes konkurenseknél. Viszont ahhoz, hogy a teljes potenciálját kimaxoljátok, le kell szedni az Ultenic appot, különben nem lehet teljes a kép. A WiFi belövése és az alkalmazás megnyomása után indul be igazán a buli, lássuk, mennyire!

hirdetés

Ultenic T10 Lite önürítős robotporszívó teszt – Patika szoftverezettség

Az Ultenic app felülete ismerős volt, szerintem a Tuya applikációját szabták át, de annyira ügyesen, hogy csak a szakavatottak ismernek majd rá. Egy kicsit tuningoltak mindenen, számtalan új menüt és funkciót pakoltak a felületre, így meglehetősen felnőttes az összhatás. Nem mondom, hogy Roborock szintű, de korrekt, főleg azért az árért, amit az Ultenic T10 Lite porszívóért kérnek.

Felülről lefele haladva viszonylag szokásos dolgokat pillanthattok meg:

  • töltöttség, feltakarított terület nagysága, a takarítás kezdete óta eltelt idő
  • térképmenedzsment, maximum 5 szintig kezel emeleteket
  • időzítés
  • takarítási előzmények
  • ne zavarj mód (még mindig bugos, ahogy az Ultenic T10 Elite esetében is az volt)
  • az önürítő állomás beállítása
  • szőnyegérzékelés
  • virtuális távirányító
  • nyelvi beállítások és hangerő (van mute módja, ami tök jó, de nincs kínai nyelv, ami vicces)
  • hol van a robot funkció
  • fogyóeszközök kijelzése
  • egyéb készülékadatok, firmware upgrade stb. (itt már Ultenic T10 Elite a robotporszívó neve)
  • térképek kezelése és forgatás
  • önürítés
  • szíváserő és folyadékbeállítás
  • takarítási módok beállítása
  • töltés
  • takarítás indítása
  • térkép feldarabolása
  • szobánkénti értékállítás
  • n-go és no-mop zónák kialakítása
  • hangalapú vezérlés (Google, Siri, Amazon Alexa)
  • egyedi vezérlőgombok kirakása (custom widgets, ez egy okosotthonos funkció)

Összességében korrekt felhozatal, lényegében az Ultenic T10 Elite-tel és egyes Proscenic termékekkel egyezik,

de azért a középkategórián nem mutat túl. Nincsenek fancy funkciók, mint vibrációs felmosás, platni felemelés, tárgyfelismerés és tárgyelkerülés, 3D térkép készítése, folyadékürítés és hasonlók. Ezek azok, amikért általában pokoli sokat kell fizetnetek, így nyilván nem fértek bele a durván 75 000-es árba. De ez legyen a legnagyobb baj, ez egy jó ár/értékarányú ajánlat. Apró homokszem a gépezetben, hogy az update csak akkor megy, ha a gépet bedokkoljátok és legalább 30%-ig töltött az akku. Nekem ebben az állapotban volt, az OTA update mégsem futott le, meg kellett várnom, míg 100%-ig telepumpálja a dokkoló az akkut, utána minden rendben lement, érdekes.

Forrás: Ranvee

Ami az Ultenic T10 Lite takarítási képességeit illeti, LiDAR szenzorral épít térképet, szépen és halkan mozog, főleg a legkisebb szívóerőn.

Az összes funkció eléréshez kell egy teljes térképépítési ciklus, akkor lesz minden lehetőség elérhető. Nem megy neki a bútoroknak, elég logikusan tervezi az útvonalát, amit a cég „Matrix Clean” metódusnak nevez, ez tulajdonképpen rácspontok vonalai mentén való mozgást és takarítást jelent. Szemre semmi különleges, a Roborock/Dreame/360 termékek talán okosabbak, de ez sem rossz. Ami jó benne, hogy ez már normálisan átjut a küszöbökön is, pedig abból van néhány a lakásban, de ezek meg sem kottyantak neki.

Az viszont, hogy mit karattyol, érthetetlen, annyira rossz a hangszórója, mintha egy dió zörögne egy pléhdobozban.

Volt továbbá egy teljesen érthetetlen hibája – merthogy nem értettem, mit mond a gagyesz hangszórójával -, ami a víztartályra vonatkozott. Ilyenkor kihúztam, visszadugtam és ment tovább a takarítás. Ezt eljátszottuk még vagy ötször az első takarítás alatt, ami azért baj, mert ilyenkor oda kell menni, és babrálni vele. Aztán, mint a Gyalog Galopp híres Boszorkányper című jelentének ominózus párbeszédében ” -Engem gyíkká változtatott! – Gyíkká? – De már elmúlt!” esete következett be, egyszer csak a hiba eltűnt és utána sem jött többet elő. Miel az Ultenic T10 Lite vízpumpás modell, így illik desztillált vizet önteni bele, ha az élettartamát nem akarjátok drasztikusan lerövidíteni.

A ne zavarj mód még mindig rossz.

Ez a sokadik Proscenic/Ultenic eszköz, ami azonos szoftverezettséggel készül, és képtelenek ezt a neveteséges hibát kijavítani már vagy 1 éve, ez alól kivétel a Proscenic Q8 Max. Jelen esetben arról van szó, hogy a DND funkció kezdőidőpontja nem lehet magasabb, mint a záróidőpont, emiatt például a 22:00-8:00 órás intervallumot nem tudjátok beállítani. Cserébe a 8:00-22:00-t meg igen, csak így meg semmi értelme, szóval az IT elrontotta a hibakezelést. Mással nem idegesített fel, mondjuk ez is elég volt. Kipakoltam no-mop és no-go zónákat, hiszen magától nem emeli meg a feltörlőplatniját, így érdemes a szőnyegeket kizárni a felmosás alól. A térképet normálisan fel tudtam a szoftverben darabolni, ráadásul zoomolni és forgatni is lehet, ami egy álló kijelzőn mindig jól jön. A dokkolón van egy brutálisan erős kék LED, amit nem lehet kikapcsolni, ez éjszaka kifejezetten zavaró, ezzel mondjuk kezdhettek volna valamit, én csak simán leragasztottam.

Ami az IFTTT okosotthonos beállításokat illeti, ehhez több okosszenzorra lett volna szükségem, de a lényeg az, hogy „HA” és „AKKOR” típusú utasításokkal előredefiniált programokat futtathattok, például ha elhagyjátok a házat – ajtónyitó okosszenzor – akkor induljon el a robot, és még ezer más forgatókönyv felprogramozható. Ez nem az Ultenic T10 Lite extrája, hanem a Tuya ökoszisztéma alaptudása, de mivel ugyanezt használja a gép, ezért a két dolog összefűzhető. Az állapotváltozásokról képes push üzenetet is küldeni a telefonotokra, ami nem hátrány, főleg ha nem vagytok otthon.

Forrás: Ranvee

Ami a brutális szívóerőt illeti, az Ultenic T10 Lite tényleg sok koszt összeszed, de feltörlésben már annyira nem jeleskedik.

Gyakorlatilag csak egy rongyot vonszol maga után, viszont a vizet vízpumpával adagolja, így a mennyiséget szabályozhatjátok. Ami azért is jó, mert nem folyatja maga alá a vizet bedokkolt állapotban, viszont egy műanyag tálcát igazán adhattak volna a dokkoló elé, hogy ne nedvesítse a padlót. A teszt végére pedig kialakult bennem egy határozott vélemény, miszerint az Ultenic T10 Lite ugyanaz a hardver, mint az Ultenic T10 Elite, viszont szoftveresen fél év alatt mókoltak rajta valamit. A terméket egyébként az is lebuktatta, hogy a „device info” fül alatt a „modell number” cellában a T10 Elite név szerpel és nem a T10 Lite.

Sokkal szebben és okosabban mozog, nem bénázik úgy, mint a másik modell.

Inkább tudom ajánlani, mint a korábbit, de azért még ez sem tökéletes. Reméljük, a következő variáns már az lesz. Nézzétek még meg a Proscenic Q8 Max-ot is, ami szoftveresen – és talán hardveresen is – megegyezik az Ultenic T10 Lite-tal, legalábbis a saját összeesküvés-elméletem szerint, viszont az hibátlanul működött a tesztünk során.

Összegzés

Elég sok csapnivaló robotporszívót teszteltem már, ezek nagy része nem a komolyabb márkák, hanem az Ultenic/Proscenic/Vactidy/iLife másodvonalas gyártók cuccai közül kerültek ki. Az Ultenic T10 Lite ezek között az üdítő kivétel, hiszen egy egész jó termék, egy-két nevetséges hibától eltekintve. Ezt a víztartályos anomáliát nem igazán értettem, plusz a DND-t nem lehet normálisan beállítani, és ez a hiba ismert már vagy fél éve. Érdekesség, hogy a Proscenic Q8 Max-ban ezeket javították és az is gyanúsan ez a hardver. A fentieket leszámítva jól működik, csendes, jól takarít, van egy csomó szoftveres funkciója és ráadásul még olcsó is. A tippem az, hogy a víztartály anomália egyedi eset lehet, mert a hasonszőrű termékek nem produkáltak ilyesmit, és pár takarítás után nálam is elmúlt.

74 400 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte az A38AMG2FFTFP  kuponkóddal, ami nagyon nem tűnik soknak, főleg, hogy lengyel raktárból, ingyenes szállítás mellett küldik. Aki biztosra akar menni, vigye a Proscenic Q8 Max-ot, ami nagyjából ugyanez a termék, csak ott a szoftveres anomáliák sem jelentkeztek. Az sem sokkal drágább, 82 100 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte az XNBEGAAE7M3E  kóddal.

Pro

  • Meglepően olcsó
  • Egész jó minőség
  • Sok szoftveres funkció
  • Kis méret, pici lakásokba
  • Jól mássza a küszöböket
  • 45 napra automatizálható

Kontra

  • A „ne zavarj mód” még mindig nem működik
  • Anomáliák a víztartállyal

hirdetés