HiBREW H10B eszpresszó kávéfőző teszt
Átlagnál jobb és okosabb
Forrás: Ranvee
Vadul teszteljük a különböző kávékészítésre alkalmas termékeket, így több HiBREW termék is a tesztasztalunkon landolt. Ebből az egyik legszimpatikusabb a Hibew H10B nyomáskijelzős kávéfőző volt, amivel nemcsak a kávét szeretők hódolhatnak élvezetüknek, hanem a tejes italokat kedvelők is. Ezt jutányosan tehetik meg, hiszen a termékért 41 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek EU raktárból az 1NDW1KX6C640 kuponnal, ráadásul ingyenes szállítás mellett érkezik a termék.
Fontos, hogy a fentiek eszpresszó kávé készítésére vonatkoznak, hiszen számtalan más formában – filteres, french press, kotyogós stb. – lehetne fekete nedűt előállítani,
de végig maradok az eszpresszónál, ami a kávézás nulla kilométerköve. A HiBREW H10B kibontásakor egyből beugrott a HiBREW H1B, meg az hogy eléggé összekeverhetők ezek a típusnevek. Már csak azért is mert a cég arról híres, hogy rengeteg „sok az egyben” masinát gyárt, amik kezelnek kávéőrleményt, ESE POD-ot és különböző kapszulákat is. És ha hozzáteszem, hogy a HiBREW H10A a H10B nagytestvére, akkor lesz teljes a zavarodottság.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A HiBREW H10B a hagyományos, karos kávéfőző, ami őrölt kávét vár a portafiltere végén lévő szűrőbe, tehát erre készüljön az, aki ezt a terméket választja. A minősége kifejezetten tetszett ennek a „nagypolgári” belépőmodellnek, bár az anyagvastagság hagy helyenként kívánnivalót maga után, az összerakottság és a kivitelezés is jó. Ránézésre a De’Longhi EC 685 Dedica formavilágát követi, amit előszeretettel másolnak a konkurensek.
A HiBREW H10B az asztalba 4 darab gumitappanccsal kapaszkodik, ami tök jó, mert nem csúszkál vagy mozog, viszont nehezebb is arrébb tenni, mint hasonszőrű társait. Viszont mikor becsavarjátok a portafiltert, az egész gépet le kell fogni, mert azért oldalra el lehet cibálni. A csepegtetőtálcája eltávolítható, illetve a víztartály űrméretét érdemes még megemlíteni, ami 1,2 literes. Kiindulva abból, hogy az eszpresszókészítés folyamán 9 gramm kávéból nagyjából 30 ml folyadék lesz, ennyi víz sokra elég lesz. Ami pedig a méreteket illeti, ez egy kifejezetten filigrán gép, 330x290x380 mm, így kisebb helyiségekben is remekül elfér. Mondom ezt úgy, hogy egy BlitzHome BH-CM1503-at használok egy pici konyhában egy HiBREW G3 őrlővel, ami nagyjából ugyanekkora és oda tökéletesen illik.
A másik kiemelnivaló, hogy adnak hozzá 3 darab, 51 mm-es szűrőkosarat.
Kettő triviális lesz, hiszen 1 és 2 adagos eszpresszót is lehet főzni, amik 9 és 18 gramm kávét fogadnak, de akkor mire jó a harmadik tartó? Ennek megértéséhez egy kicsit a kávékészítés rejtelmeibe kell belemennünk.
Az eszpresszó kávéfőzők, így a HiBREW H10B is úgy működnek, hogy forró, de nem lobogó vizet, nagy nyomással átterelnek a kávépogácsán, ahol ez utóbbi egy természetes szelepként működik.
A kávészemcsék nagysága, a homogenitás, a tamperálás ereje és még néhány egyéb dolog határozza meg azt, mennyire „áll ellen” a víznek a kávépogácsa. Ha jobban, nagyobb nyomás kell az elkészítéshez, ha kevésbé, akkor a víz csak átzubog az anyagon, alacsonyabb nyomásérték mellett. Az ízek és az aromák kioldódását ebben az esetben a nyomásérték mérésével lehet összefüggésbe hozni.
Hogy ezzel alapból ne legyen gond, a hagyományos eszpresszó gépek esetében egy úgynevezett pressurized basketet használnak,
magyarra fordítva ez a nyomásfokozós kávékosár, ami, ahogyan az a nevéből sejthető, megemeli a nyomást. Mivel a HiBREW H10B esetében van nyomásmérő óra, ezért hagyja a cég, hogy ti játszatok ezzel az értékkel, így kaptok harmadikként egy non-pressurized, vagyis nem nyomásfokozós kávékosarat is. Melyik melyik? A nyomásfokozós az, aminek az alján kevesebb vagy csak egy lyuk van, ezért is emelkedik meg a nyomás, mert egy helyre terelik a folyadékot.
Forrás: Home Cofee Tips
Más érdekességgel nem találkoztam, így nézzük a kezelőszerveket. A HiBREW H10B kávéfőző nem egy ördöglakat, van az oldalán a gőzvető cső mellett egy tekerőgomb, amivel lehet váltani a forró víz és a gőzölés között. Ez is hagyományos thermo blockos készülék, ami gyorsan felfűt, de kevéssé tartja egyenletesen a hőmérsékletet és nincs is benne bojler, amiben a gőz felhalmozódna, ezt onnan lehet tudni, hogy a gőzvetőcső „köpköd”, szóval tejes italokhoz nem ez a legjobb, de azért kielégítő megoldás.
A HiBREW H10 B tetején 4 gomb, meg egy kijelző trónol, ebből egy a ki- és bekapcsolásért felel, kettővel a hőmérsékletet, a lefőzés hosszát, illetve egy vagy két adagot lehet beállítani, míg az utolsó indítja a gőzfejlesztést. És itt álljunk is meg egy kicsit, ugyanis a kijelzőn nemcsak a hőmérséklet értékek látszanak, hanem a folyadék átfolyásának ideje is, így ez már a harmadik adat a kávékészítés finomhangolására. Sőt, a folyadék mennyiségét is állíthatjátok. Összefoglalva a fentieket, a HiBREW H10B kávéfőző mutatja:
- a nyomásértéket a fronton
- a hőmérsékletet és
- az elkészülés hosszát is (brew timer, ezt kávémérleggel is szokták mérni).
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ehhez jön hozzá a pressurized/unpressurized portafilter használata. Ezek kulcsadatok, és érdemes is velük játszani, hogy ki hogyan képes a legjobb kávét elkészíteni. Alapvetően azoknak lesz ez fontos, akik szeretnek beleavatkozni a folyamatba és például imádnak olyanokat próbálgatni, mint a keményebb vagy a lazább kávépogácsa tamperálás és hasonlók. Igazi niche téma ez, de a szertartásosságát nagyon díjaztam, akinek meg nem jön be ez az egész, annak ott a kapszulás kávéfőző, amivel gombnyomásra letudhatja az egész folyamatot.
Van továbbá egy nagyon hasznos funkciója, a pre-infusion, amit magyarra előbefecskendezésnek lehetne hívni.
Ilyenkor a kávégép elárasztja a kávépogácsát, ezzel felvizezve az anyagot, majd utána ráengedve a forróvizet. Így a víz lefolyása és az extrakció – az ízek és aromák kivonása a kávéőrleményből – sokkal egyenletesebb lesz, amit a fenti videó tökéletesen demonstrál. Nagy pirospont a gyártónak, hogy ezt implementálta.
Forrás: RendeljKínait
HiBREW H10B eszpresszó kávéfőző teszt – Ami kevésbé jött be
A műanyag tamper, amit már említettem, egy rettenet. Ezt kukáznám, és vennék egy rozsdamentes, cserélhető fejű, fa nyeles variánst, pár ezer forintért kaphatók ilyenek, és akkor a fejméretet nem kell az 51 mm-es kávékosármérethez kötni.
A másik a HiBREW H10B portafiltere, ami egy bakelitszerű nyéllel felszerelt, nem túl minőségi darab. Azért vannak érdemei, például a letömés közben keletkező nyomást egy kis pöcökkel kompenzálják, nehogy a kifolyó elhajoljon. Azért ebben az 51 mm-es méretben vannak sokkal szebbek is a piacon – például egy jó fanyeles bottomless verzió -, és ha már ilyet vesztek, valamilyen igényesebb kialakítású kávékosarat is tennék bele. Ez utóbbi ráadásul filléres tétel, szóval érdemes próbálkozni a nevesebb darabokkal.
Szintén bosszantott, hogy nem lehet normálisan két poharat a pohártálcára tenni, mert nem férnek el. Ez az egyetlen megkötés, amit el kell viselnetek, ami egyébként eszpresszónál nem probléma, mert azok kicsik, de egy tejes ital esetében már bizony gondot tud okozni a helyszűke.
Ami pedig a kávékészítést illeti, azt találtuk ki, hogy összevetjük az alábbi kávéfőzők által készített eszpresszókat egy vakteszten – egy készít, kettő vaktesztel -, ha már úgyis itt voltak nálunk a konyhai kisgépek:
- HiBREW H10B (a tesztalany)
- HiBREW H14 Duo Barista (kompakt, kávéőrlővel egybeépített kávéfőző)
- HiBREW H5 (szélesebb, hőmérsékletmérővel ellátott darab)
- De’Longhi Dedica EC685 (az állandó referenciagép)
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A fentiekben az a közös, hogy mindegyik őrölt kávét fogadó kávéfőző, viszont a H14-nek saját őrlője van, míg a másik háromhoz a HiBREW G5 őrlővel megőrölt kávét használtuk. Miért van akkor 5 pohár? Mert a H14 esetében egy adagot a saját, egyet pedig a G5 őrlővel összemorzsolt kávéból készítettünk el. Kinézetre a végeredmény viszonylag hasonló lett, a legjobb ízt és crema-t a De’Longhi produkálta, második lett a H10B, harmadik a H5 – volt egy kis karcos, égett íz -, míg a meglehetősen rossz, ízetlen lötty a HiBREW H14 Barista Duo-ból jött ki.
Vagyis, ha csak a HiBREW termékeket vesszük figyelembe, akkor ezek közül a Hibew H10B kávéja a legjobb ízre,
és ez is tűnt a legösszeszedettebbnek, végig azt éreztük, hogy itt voltak a tervezésnél gondolkodó mérnökök.
Összegzés
Kis konyha, kisméretű kávéfőző, némi extrával megspékelve, ez a HiBREW H10B. Az átlagnál jobb kávét főz azok alapján a bemeneti paraméterek alapján – őrlővel őrölt friss kávé, tisztított víz, megfelelő tamperálás stb. -, ahogyan mi készítjük, de nem ez a lényeg. Hanem az, hogy a folyamatba már nemcsak a kávéőrlés és a letömés kapcsán, hanem a nyomás és a hőfok oldalán is bele tudtok avatkozni, hiszen a kávéfőző ezeket kijelzi. Mindazonáltal a kapszulás kávéfőzők korában ez lehet, hogy már keveseket érdekel.
Ami nem tetszett, az a portafilter – de még ez is elmegy –, a tamper és kávékosárból is láttam már jobbat, de ezeket az átlagember észre sem veszi majd, és amúgy meg olcsón cserélhetők. A gőzölője a thermo blockos felépítés miatt nem az igazi, de tejhabosításra használható. A pohártálca kicsi, de ez szándékos, a kis méret ennyit engedélyez. Félreértés ne essék, ez egy egyszerű, de remek masina, ami többet tud a De’Longhi Dedica EC685 jellegű generál eszpresszó kávéfőzőknél, van pre-infusion funkció, nyomáskijelző, állítható a készítési hőmérséklet és az anyaghasználat is jó, így ajánlott vétel azoknak, akiket a kávékészítés az átlagnál mélyebben, de nem nagyon mélyen érdekel.
41 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért lehet hazavinni az 1NDW1KX6C640 kuponnal a Ranvee EU raktárából, ingyenes szállítás mellett, ami nem rossz ár érte, hiszen kb. egy tízessel kerül többe, mint a legolcsóbb eszpresszó masinák, amik a belépőszintet képviselik. A hazaiaknál meg egy huszassal olcsóbb és azok még kevesebbet is tudnak.
Pro
- Reális ár
- Jó minőség
- Kis helyen elfér
- 3 kávékosár, lehet variálni
- Nyomás- és hőméréskletkijelzés
- Jó kávét és elfogadható tejhabot csinál
Kontra
- Gagyi tamper és portafilter
- A kis méret miatt sok pohár nem fér el a csepegtető tálcán