hirdetés

Hibrew H10A kávéfőző teszt

Sokkal többet ad, mint gondolnád

teszt
Hibrew H10A kávéfőző teszt 1

Forrás: Geekmaxi

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-10-03

A Hibrew termékek jelentős részét teszteltük már, és kicsit katonás volt a felhozatal, egy részük nagyon jó, a maradék nem annyira. A Hibrew H10A több szempontból is kilóg a kínálatból, 58 mm-es vendéglátóipari szabványt használ, állíthatók a hőmérséklet- és a nyomásértékei, képes előáztatásra, sőt PID szabályzásra is. Ezek nagyon nem az otthoni, belépőkategóriás kávéfőzőkre jellemző tulajdonságok, ellenben a JE79INXH  kuponkóddal elérhető 67 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-os ár az, szóval nagyon vártam, mit alakít a masina. Főleg, hogy EU raktárból küldik, ingyenes szállítás mellett, így egy pár nap alatt hozzájuthattok.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 10
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 10

9.6

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Nagyot nem hazudnak, tényleg megnyerő a gép, az anyaghasználata kellemes.

Főleg rozsdamentes acéllal dolgoztak a készítők, a kávéházi nagygépekhez hasonlóan az előmelegítő tálca szélein van egy-egy fém fogantyú, ami ugyan indokolatlan, de jól néz ki. Leszámítva a hatalmas, 1,8 literes víztartályt, ami műanyag, máshol nem nagyon találkoztok ilyesmivel, még a gumírozatlan tekerőgombot említhetem meg, ami a Hibrew H10B-re emlékeztet, az ugyanis ennek a kisöccse, és az is egy remek masina. Mivel a Hibrew H10A pohártálcája széles, ezért két, teljesértékű csésze is aláfér, viszont a magas, hosszúkás darabokkal meggyűlhet a bajotok. A gőzölőcső viszonylag jól kifordítható oldalra, így nem zavar bele a képbe. Azt viszont érdemes tudni, hogy a De’Longhi Dedica EC685 típusú gépeknél ez egy szélesebb, felnőttesebb modell, 230x260x320 mm, így akinek a hely extrém fontos, lehet, hogy egy vékonyabb géppel jobban jár.

Mi a PID szabályzó?

A PID (Proportional-Integral-Derivative) szabályozó arra szolgál, hogy a vízhőmérsékletet pontosan beállítsa, ami kulcsfontosságú a kiváló minőségű eszpresszó elkészítéséhez. A szabályzó a hőmérsékletet stabilan tartja, minimalizálva a kilengéseket, így elkerülhetők a túlmelegedés – megégés – vagy túl alacsony – nem megfelelő extrakció – hőmérséklet okozta hibák. Valójában nemcsak a kávégépek használnak PID szabályzást, hanem például a drónok is a repülésükhöz. Ez egy matematikai modell, ami a P, az I és a D értékeket veszi alapul. Anélkül, hogy jobban belemennék a dologba, a lényeg az, hogy a múltbéli és a tervezett jövőbeli adatokat is alapul veszi a modell és korrigálja a kilengéseket a minél stabilabb hőmérséklettartás érdekében. Ezzel szemben a termosztátok előre beállított hőmérsékleti határok között működnek, vagyis, ha ez az alsó küszöbérték alá esik, akkor bekapcsolnak, ha fölé megy, kikapcsolnak.

Azért senki ne dobja el az agyát, ez (is) egy thermo blockos kávéfőző, vagyis a belépőkategória, de annak legalább a teteje, és ez bizony sok helyen látszik.

Az egyik a kinézete, a Hibrew H10A ugyanis meglehetősen dögös, főleg a csontszínű tetszetős, de az inox variáns sem rossz, illetve van egy fekete verzió, ami nagyon ritkán érhető el. Felnőttes az összhatás, már csak azért is, mert az elején ott a nyomásmérő óra, illetve kijelzi a vízhőmérsékletet, amit be is állíthattok, viszonylag kis lépésekben. Bár az emberek valamiért a hőfokra kattantak rá, igazából a nyomásérték a fontosabb, ez ugyanis a természetes szelepként működő kávépogácsa tömítettségétől, a kávéőrlemény durvaságától és még néhány dologtól függ. A hőmérsékletet minél egyenletesebben kell tartani, a szent középérték a 92 Celsius fok szokott lenni, de ti kedvetekre játszhattok az állítgatásával. Hogyan szabályozza ezt a kávégép? Az olcsóbb típusokban egy viszonylag megbízhatatlan termosztát van, a komolyabb gépekben azonban egy PID szabályzó.

Ezért a hagyományos termosztátos gépeknél a PID szabályzósok stabilabb hőfokot képesek tartani, cserébe sokkal drágábbak.

A PID értékeket szokták tuningolni is, ez a PID szabályozó beállításainak finomhangolását jelenti annak érdekében, hogy a gép a lehető legpontosabban és legstabilabban tartsa a kívánt vízhőmérsékletet. Ez már eléggé a mélyvíz kategóriája, így nem nagyon fogtok ezekkel a kifejezésekkel máshol találkozni, de jó, ha tudtok róla, miért is komolyabb gép a Hibrew H10A a szokásosnál.

Kanyarodjunk vissza a H10A konzoljához, és vessünk egy pillantást a kezelőszervekre. Balról jobbra haladva a ki-és bekapcsológombot, az 1 és 2 adag elkészítését, illetve a gőzfunkciót aktiválhatjátok.

A menüt két gomb egyidejű lenyomásával érhetitek el, és több dolgot is beállíthattok:

  • a hőmérséklet értékeket 25 és 90-95 Celsius fokos tartományban
  • a lefolyás idejét
  • a kávéhoz használt víz mennyiségét 25-300 ml-ben
  • előfőzés idejét 5-10 másodperc között
  • gőzölési hőfokot 120-150 Celsis fok között

Meg még néhány egyéb paramétert, de a lenti videó tökéletesen bemutatja a funkciókat, illetve az üzembe helyezést is, így érdemes megnéznetek:

A lényeges az, hogy az első pár kört sima vízzel kell megejteni, hogy a gép tisztuljon, aztán pedig szépen be kell állítgatni rajta mindent.

Attól függően, milyen kávéfajtát isztok, a Hibrew H10A 25-300 ml között bármilyen mennyiségű vizet képes a kávékészítéshez – merthogy nem főzzük – használni, illetve csinálhattok hideg italokat is, például cold brewt, bár ehhez inkább egy french presst ajánlok. Ami fontos, az a sokrétű beállíthatóság, a Hibrew H10A nagyon sok mindenre lehetőséget ad, és ez a lényeg azoknak, akik egy kicsit szeretnének elmélyedni a kávékészítés rejtelmeiben.

Tudom, hogy ez már sokaknak kávés buz…akarom mondani azonos nemű, meztelen emberek Laokoón-csoportja, de van, akinek pont ez jön majd be. Így sokkal nagyobb kontroll gyakorolható a folyamatokra, és így egy kis gyakorlással jobb minőség is érhető el. Ennek szellemében elővettem a kávétűmet és a portafilter alá helyezhető szilikon tamper alátétet és kezdődhetett a próbálkozás.

hirdetés

Hibrew H10A kávéfőző teszt – Nemcsak a kávé jó, de a készítés is nagyobb élvezet

Kipakoltam az előbb említett cuccokat, őröltem a Hibrew G3 őrlőmmel – 58 mm-es portafilter méretre állítva – a korábban beállított 9 grammos értékkel egy adag kávébabot, majd elkezdtem próbálgatni a portafiltereket. Az egyik „pressurized”, vagyis nyomásfokozós, ezt eleinte félretettem, mert ez alapból azoknak való, akik nem akarnak az elosztással, a tamperálással és a kávépogácsa milyenségével vakacolni. Én viszont akartam, így a WDT toolal letisztáztam az őrleményt, majd lepréseltem a gyári Hibrew tamperrel.

Mi a puck prep?

A puck prep kifejezés a kávékészítés során arra a folyamatra utal, amikor az eszpresszógép szűrőkosarába betöltött őrölt kávé – amit kávépucknak is neveznek – megfelelően előkészítenek a kivonatoláshoz. Ez magába foglalja az őrölt kávé egyenletes eloszlatását – ehhez kell a kávétű -, tömörítését – ehhez meg a tamper – és az esetleges légbuborékok eltávolítását, hogy a víz egyenletesen áramoljon át a kávén.

A jó puck prep kritikus a megfelelő eszpresszó elkészítéséhez, mivel az egyenetlen tömörítés és eloszlás vízcsatornák kialakulásához vezethet – a lentebb emlegetett channelling -, amely gyenge vagy rossz ízű kávét eredményez.

Aki nem fogott még normális tömörítőt, nem tudja milyen jó érzés egy nehezebb – ez kb. fél kiló – darabot kézbe venni. Ez nem a tróger műanyag, amit az olcsóbb kávégépekhez adnak. A feje cserélhető – a nyél lecsavarozható -, és egész minőségi az összhatás, sokkal rosszabbakhoz szoktam. Kétféle megoldást szoktak alkalmazni a tömörítéskor: homogénre, egyenletesen lepréselik, vagy pedig szimmetrikusan három részre tömörítik, erre speckó letömők vannak, és megváltoztatják a víz lefolyását. A tamper elég jól illik a kávészűrőbe, a szilikon alátéten könnyedén lepréseltem a kávét, jöhetett az első kör.

A portafiltert is érdemes megemlíteni: rugós megoldás, nagyon passzentos,

ebből normálisan ki lehet ütni a kávépogácsát egy knock boxon vagy a kuka szélén. Egy nagy hibája van, hogy elég nehéz kivenni belőle a szűrőt – bár ez idővel bepuhul -, például a páromnak alig sikerült, viszont ez örök élet meg egy nap, nem fog lötyögni, kiesni. Ez a jó kialakítás, még akkor is, ha egy kicsit küzdelmesebb a használata. A nyele is jó, masszív műanyag, tömege is van, elhiszem, hogy sokáig fogja bírni.

A Hibrew H10A előáztatja – pre-infusion – a kávépogácsát, aminek az ideje állítható.

Előáztatás során a kávéfőző „bevizezi” a kávépogácsát, azért, hogy ne alakuljon ki a channelling jelenség, vagyis ne kis utakon folyjon le a kávé, így nem terül egyenletesen a folyadék és emiatt nem lesz megfelelő a kioldódás. Az előáztatás egy jól hallható, pumpálós hanggal jár együtt, illetve a nyomáskijelzőn is nyomon követhetitek, mi történik éppen. Átállítottam az alap 5 másodpercről 10-re, ez egyértelműen túl sok, szétáztatta a kávépogácsát, sőt az extrakció megkezdődése előtt átfojt rajta a víz, amikor meg kikapcsoltam, nehezen folyt át. Szóval ez zsákutca, de legalább ezt az értéket is mókolatjátok. Hagyjátok 5 másodpercen, az kezdésnek nem rossz.

Lejött a kávé, szép egyenletes crema-val, viszonylag tetszetős összhatást produkálva,

viszont ezzel nem voltam még elégedett, szóval jöhetett a kísérletezés. A gép leírásában szintén szerepel a 20 bar, ez a vízpumpa nominális teljesítménye, semmi több, a kávékészítés folyamán jellemzően 9-15 bar között ingadozik a nyomás, a pogácsa milyenségétől függően. Az első kör után egyből észrevettem, hogy nincs szolenoid szelep – magyarul háromjáratú szelepnek is hívják -, ami megakadályozná a kivonatolás utáni csöpögést, de ez a drágább gépek sajátja és igazából a csepptálca ezt felfogja. Cserébe van OPV biztonsági szelep, vagyis over pressure valve, ami kiengedi baj esetén a túlnyomást, de ezt más gépek – például a Hibrew H10B – is tudják.

Jöhetett a doppio, vagyis a duplakávé, amit ugyanúgy abszolvált a Hibrew H10A, mint az eszpresszót, csak ehhez egy nagyobb pohárba folyattam le a nedűt. Itt is dús, világosbarnás crema-t kaptam, különösebb hibák nélkül, de csak a túlnyomásos kávéskosárral, innentől kezdve ezt használtam. Menjünk akkor rá a tejes italokra. Mivel laktózérzékeny vagyok, ezért növényi tejeket használok, amik nem igazán habosodnak, kivéve, ha direkt a barista variánst vásároljátok. A H10A gőzvető csövéről azt kell tudni, hogy mivel emögött is thermo block van, a víz kisebb adagokban gőzzé alakul benne, ilyenkor 120-130 Celsius fokos vízgőz szabadul fel, de ezt az értéket is állíthatjátok. Ehhez a Hibrew H10A-nak először fel kell melegednie, majd ha újra kávét akartok inni, vissza kell hűlnie, ilyenkor kiírja a kijelzőjén, hogy „hot”. Nincs más dolgotok, mint várakozni.

Forrás: Geekmaxi

Nincsen rézbojler és hasonlók, itt mindent a thermo block intéz.

Ez azt eredményezi, hogy egyrészt nem egyből jön a gőz, hanem egy kis forróvizet ki kell engednetek, másrészt pedig a gőzvető egy picit „köpköd”, hiszen a vizet menet közben alakítja gőzzé és nem egy tartályból érkezik. Ennek ellenére a Hibrew H10A meglehetősen homogén, erőteljes csóvával operál, így a 350 ml-es tejkiöntőt alátartva és a fejet nem túl mélyre nyomva, egész jó habot lehet képezni. Nem vagyok éppen egy Latte art szakértő, nagyjából a kézügyességem egy hóember zsírkrétával való lerajzolására elég, nem többre, így nagy tejcsodákat, pálmafát és hasonlókat nem tudok nektek prezentálni. Viszont így is remek kapucsínó jellegű kávékölteményeket készíthetnek az olyan „amatőr szakbarbárok” is, mint én, olyan kőkemény habbal, amin szinte megáll a kockacukor. Ilyesmivel nem akartam a kávét tönkretenni, de egy kis fahéjporral simán feldobtam az igen korrekt végterméket.

Összegzés

A Hibrew H10B-t korábban agyondicsértem, hogy milyen jó kis belépőkategóriás kávéfőző. Ha fejleszteni akartok, akkor a következő lépés a Hibrew H10A legyen, amit nyugodt szívvel ajánlok minden közepes méretű konyhába, talán csak a mérete szól ellene, más nem nagyon. Ez is thermo blockos technika, ami kávégépes körökben nem arat osztatlan sikert, de a komolyabb modellek – mint a Gaggia Classic vagy a Ranchilio Silvia – előszobájában az olyan gépek állnak, mint a Hibrew H10A. A PID szabályzó elképesztően ritka ebben a kategóriában, de a nyomáskijelzés és a hőmérsékletállítás is, így ha már van egy jó kávéőrlőtök, akkor azt jól kiegészíti a H10A. Szintén erős érv mellette az 58 mm-es vendéglátóipari szabvány használata, ami garantálja a tonnányi kiegészítő elérhetőségét és így a későbbi fejlesztések lehetőségét is.

Nem biztos, hogy egy nagyobb nevű gyártó gépével – konkurencia mondjuk a Sage Bambino Plus vagy kisebb méretben a De’Longhi Dedica Maestro Plus – jobb kávét főztök majd, mint a H10A-val, de ezek annyival drágábbak, hogy simán belefér az árba a kávéfőző mellé egy korrektebb kúpkéses őrlő is, ami viszont biztosan sokat dob majd a minőségen. Így nálam a Hibrew H10A a maga 67 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-os árával a nagyon ajánlott kategóriába kerül, ezt a JE79INXH  kuponkóddal érhetitek el és EU raktárból vihettek haza, ingyenes szállítás mellett.

Akinek kisebb gép kell, mert helyszűkében van, az pedig vigye a Hibrew H10B-t, ami szintén nagyon jó választás. Az Y8ZNHHEA  kóddal 43 300 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba kerül, szintén EU raktárból küldik, ingyenes szállítás mellett.

Pro

  • olcsó
  • PID szabályzó
  • Jó minőség, kellően jó méret
  • nyomáskijelzés, hőméréskletállítás
  • A legjobb thermo blockos gép 100 000 Ft alatt
  • 58 mm-es vendéglátóipari szabvány, sok kiegészítő vehető mellé

Kontra

  • A gőzölő tekerőjét begumíroztam volna
  • A thermo blockos építés összes hátránya

hirdetés