hirdetés

Redmi Note 8 okostelefon teszt

Kínai aranymetszés

teszt
Redmi Note 8 okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2019-10-27

A Redmi Note 8 az aktuális Xiaomi slágertelefon, ami valahogy mindenki igényét ki tudja elégíteni. A keveset költők hajlandóak egy kicsit többet áldozni rá, míg a flagshipre áhítozók hajlandóak leadni az igényeikből az alacsonyabb árért cserébe. A tökéletességre törekvés hagyományát a Nyolcas széria sem töri meg, pokoli jó telefon, gyors, jól néz ki, mindene a helyén van, és már a megjelenés után egyből 57 000 Ft-os áron érhető el. Döbbenet, hogy mit kínál kevesebb, mint 200 dollárért.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A 4 db kamera egymás alatt kicsit fura, ki is emelkednek a síkból, viszont a tok pont olyan vastag, hogy egy vonalba hozzon mindent, lám-lám, a mérnöki tudatosság. Fogalmam sincs, hogy a bemeneteket és a szenzorokat tudatosan rendezték-e el úgy, ahogy, de alulra került a jack dugó a Type-C port mellé, amivel pont annyival hosszabb részét tudom kihasználni a futós fülesem zsinórjának, hogy egy fokkal kényelmesebb.

Felül infra port a TV és a klíma kapcsolgatásához, hátul ujjlenyomat-olvasó, előbb alkalmazása Xiaomis hagyomány. Apró figyelmesség, hogy a szilikon tokon van egy kis zárókupak, ami a töltőcsatit védi a koszolódástól. A Redmi Note 8 orcája azonban nem szeplőtlen, a gyári töltő csak 2A 5 V-t tud, a gyorstöltés pedig 18 wattos, így érdemes beruházni egy bikább variánsra.

Redmi Note 8: és akkor a kínaiak szétválasztották a tengert

Hova kell elhelyezni a Redmi Note 8-at? Ha van a középkategóriának közepe, akkor nagyjából oda, 60 000 Ft-ba kerül, az aktuális csúcsmodellek durván ennek a duplájába – legalábbis a Xiaomik esetében –, míg a legolcsóbb telójuk a harmadába fáj. 200 USD-ért még olyan nagyon sokat nem is várnánk el, ennek ellenére a Note széria szerintem évek óta rácáfol a „kompromisszumokat kell kötni” frázisra.

Mivel majdnem minden új verzió friss-ropogós hardvert kap, ezért ez most sem maradhatott el. A Nyolcasban a Snapdragon 665-ös SoC dolgozik, a tulajdonosok legnagyobb örömére. De micsoda központi mag ez, édes istenem. Aki most nagy számokat vár, meg rettenetes mennyiségű FPS-t, az csalatkozni fog, de azért szégyenre nincs ok. Antutu értéke 140 000 körülre jött ki, a Dinó a motoros csajt 36 képkockával kergeti.

Ez bőven elég a játékok 99%-ához, de egyáltalán nem ez a pláne ebben a lapkában, hanem az, amit ez a CPU+GPU páros művel fogyasztás terén. A 4000 mAh-s telep 4, azaz NÉGY napra, vagyis 96 órára elegendő, átlagos használat mellett. Nekem 3 nap után kellett 25%-ról töltenem, miközben volt olyan nap, amikor 3 órát használtam a GPS-t.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek,  a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE  kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Oké, akkor majd egy 35 km-es túra kivégzi. Ehhez 6 óra autózás társult bekapcsolt kijelzővel, ami 8 órányi erdőben kóborlással 14 órára növekedett, folyamatos műholdas helymeghatározást mellett. De még ekkor sem merült le a „nyomorultja”, így megnéztem a képernyőidőt. Közepes fényerőn 1 óra Youtube videó lejátszása után 6%-ot merült, vagyis ez az akkumulátor maximális teljesítményére vetítve több, mint 15 óra. Nem tudom, hogy ezt hogyan csinálták, de ha ez az SoC miatt van, akkor követelem, hogy a világ összes mobiljába Snapdragon 665 kerüljön.

Más, teljesen extrém dolgot is tapasztaltam, bár a Qualcomm egységei szenzorfronton mindig nagyon jól teljesítenek. Természetesen van duális WiFi, gyorstöltés, infra, 2 SIM és egy micro SD kártya hely egyszerre, giroszkóp, iránytű, pedométer, talán csak az NFC és a vezetéknélküli töltés hiányzik.

De azt kikérem magamnak, hogy a GPS-e olyan pontos legyen, hogy agyonverje az összes Amazfit sportórát. Betettem a cikkbe egy képet, ahol a futópályán megtett köreimet láthatjátok. A miheztartás végett, 6 sáv van rajta, nagyjából fél méter szélesek, és látszik, hogy melyik széléről indultam, de az is, ha a közepén kocogtam. Ez azt jelenti, hogy a Note 8 1-2 méteres pontossággal eltalálja, merre jártok, ilyet eddig csak a drágább drónok tudtak. Többször is ellenőriztem, mert nem hittem el az eredményt, de mindig pontos volt.

A RAM/ROM leosztás többféle lehet, például 4/64-es és 4/128-as, szerintem utóbbit nettó értelmetlenség megvenni, amikor a SIM-ek mellett SD kártyát is fogad a tálcája. Van 6 GB memóriával rendelkező verzió is, ami meggondolandó választás, nem mintha a rendszer lassú lenne, hiszen vajpuhán gördül tova a képernyőn a tartalom, a MIUI 10.3 és az Android 9 észrevétlenül teszi a dolgát. Ez pontosan így jó, fel sem tűnt, hogy ezekkel is kéne törődnöm, tökéletesen működnek a háttérben.

A kijelző kifejezetten tetszett, bár ebbe az ársávba még nem fér bele az AMOLED, pedig azzal megint nyerhetnétek vagy félnapnyi üzemidőt. 1080×2340 pixel felbontású, 6,3 inch-es panelt nyomkodhattok, remek az érintésérzékenysége, jó a fényereje, rendben vannak a betekintési szögei is. Ráadásul abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a Redmi 8A és a Redmi 8 készülékeket is mellé tudtam tenni, és bizony látható a különbség a Redmi Note 8 javára. Ráadásul Corning Gorilla Glass 5 felületkezelés is védi, ami nekem fontos, én megjelenítő betörős típus vagyok, és szerintem vannak ezzel páran így.

Káva szinte nincs is – 90%-os képernyő/előlap arány -, csak egy csepp szenzorsziget, ahol a 13 Megapixeles, szépítő funkcióval – igen, ez a beauty rosszul hangzó, magyar fordítása – is ellátott egység kapott helyet. A hátlapon egy fél pókot rejtettek el, 4 lencse bámul ránk vissza, gonosz szemekként. Itt már annyira nem is könnyű eligazodni, nézzük sorban, melyik mit csinál:

  • 120 fokos széleslátószögű lencse, amely torzításmentes képeket készít (0,6x néven keressétek)
  • 48 Megapixeles főkamera (4:3-as képarányú, 8000*6000 pixeles fotókat csinál)
  • portréfotó elmosott háttérhez, nagyon alacsony apertúra értékkel
  • 2 cm-es szupermakró, vagyis közeli tárgyak fényképezéséhez használható optika

Szerintem ez az átlagemberek fényképezési tudásán bőven túlmutató technika. Nem is csinál rossz képeket a telefon, viszont a teljesítmény kimaxolásához sok kreativitásra és megfelelő témára lesz szükségetek. Az elkészült fotók élesek, kromatikus aberráció szinte nincs, de azért erős ellenfényben tapasztalható kiégés, a színek élénkek – helyenként túlzottan is -, a kreatív módok pedig jól használhatóak. Összességében a kategória átlagánál jobb eredményeket értem el, de már a Mi A3 is frankó fotókat lőtt, viszont például ködös tájjal meg tudtam szívatni a Note 8-at. Azért itt kijön, hogy miért kell sokkal többet fizetni egy flgaship telóért, a komolyabb darabok – például a Mi 9 – mindkét készüléket agyonverik minőségben.

A videókat már a Note 8 is 4K-ban készíti, a nagy szám viszont az elektronikus képstabilizálás kéne hogy legyen, már ha normálisan működne. Egy Gopro vagy egy Insta 360 One X ezt a dolgot sokkal jobban csinálja, hiába segít rá szoftveresen a Note 8, a kép pattog, az EIS-ből semmit nem érezni, ráadásul a videók is villognak. Szinte biztos, hogy ez szoftveres gond, ezért kicseréltem a Google Pixel kamera appjának portolt változatára, amit a Redmi Note 7-hez adtak. Ez megoldja a villogást, de a billegést nem, és ez rettentően idegesítő.

A végére hagytam egy másik szokatlan extrát, a hangot. Meglepően jól szól a ványadt kis zajkeltő, egész élvezetes róla zenét hallgatni, legalábbis egy telefonhoz képest, igaz, sajnos csak mono módban. Vicces funkció, hogy portalanításra is használható a membrán, hanghullámokkal fújja ki magából a koszt.

Összegzés

A Redmi Note 8 az ideális termék, egyetlen nagy hibájaként a kinézetet tudom felhozni. Egy kicsit túl vastag lett, illetve hogy furán néz ki hátul a 4 kamera egymás alatt, de ízlésről kár is vitatkozni. Hardveresen és szoftveresen viszont egy közel tökéletes mobilt kaptok, minden földi jóval teletömve. Az üzemideje döbbenetes, 3,5-4 napot húztam ki egy töltéssel, miközben szinte minden nap használtam a GPS-t. A videók viszont rosszak, nem tudom ennek mi az oka, de villog a kép és a stabi sem végzi megfelelően a dolgát.

A kijelzője viszont jó és egy csomó aprósággal könnyíti meg az életeteket, mint az infra port, a jack dugó, a gyorstöltés, a duális SIM melletti micro SD, a jó hang és a gyors rendszer. Szerintem ez a telefon bizonyos értelemben öngól a Xiaominak, mert miért venne ugyanennyiért bárki Xiaomi Mi A3-at, amikor a Redmi Note 8 ennyire jó. Ti se tegyétek, vigyétek haza a Nyolcast, mert 57 000 Ft-ért nincs jobb telefon a piacon, 70-ért pedig van már 6/64-es is. Aki pedig a hazai beszerzést preferálja, az a Xiaomishoptól megvásárolhatja 73 000 forintért, 2 év garanciával, magyar nyelvű supporttal és gyors szállítással egyetemben.

Pro

  • Brutálisan hosszú, 3,5-4 napos üzemidő
  • Remek kijelző
  • Az SoC nagyon kiegyensúlyozott
  • Nagyon pontos GPS, sok szenzor
  • Gyorstöltés
  • Meglepően olcsó a 4/64-es verzió

Kontra

  • A videók pattognak és az EIS rosszul működik
  • Kicsit túl nagy és vastag a mobil

hirdetés