Ultimea Aura A60 soundbar teszt
Timike és a hét pont egy törpe

Forrás: Banggood – Ultimea Aura A60
Ha rendszeres olvasónk vagy, akkor az Ultimea márka már ismerősen hangozhat. Nagyjából az összes termékcsaládjuk bemutatásra került már tesztrovatunkon belül. Projektorból jártak nálunk a P40, P50, C40 típusok, hangrendszerből megismerkedtünk az Apollo és Poseidon család több példányával is, most pedig a kompaktságával hencegő Aura sorozat zászlóshajóját, az A60-at kaptuk el egy tesztre, ami a Banggood kínálatában várja az új gazdikat, hogy hazavigyék. A BGfd945e kuponkóddal 68 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért erre most neked is lehetőséged van, európai raktárból, ingyenes szállítás mellett.
Az Ultimea jelenlegi kínálata a 2.1-es Nova S50-től indul, és ha a hangot vesszük egyetlen szempontnak, akkor a Nova S90-nél végződik, ami egy 7.1-es, Dolby Atmos tudású, összteljesítményben 740 wattot magából kinyomó változat. Közben megjárja a Dolby Atmos nélküli változatokat, a fénnyel operáló Apollo sorozatot (teszt itt!), a „mindenre is jó” Poseidonokat (D60 teszt, D80 teszt) és ez összesen 15-féle típust jelent a gyártói kínálat tekintetében. Ez a tagoltság pedig pont olyan fejtörést tud vásárláskor okozni, mint teszteléskor, amikor arra keresem a választ: Kinek ajánlható a jelenlegi tesztalany? Le is lövöm előre a poént, hogy aztán a teszt végéig azt bizonygassam, hogy miért azt gondolom, amit.
Forrás: Ultimea – Ultimea soundbarok
Teljesítménye, tudása és kialakítása alapján, szóval minden paraméterét egybevetve leginkább annak merném ajánlani a tesztalanyt, aki alapvetően megelégszik egy 5.1-es hangrendszerrel és Dolby Atmos kódolású tartalmat is szívesen fogyasztana anélkül, hogy színes fényorgiával bombázná a hangcucc a nappalit.
A 7.1-es rendszer akkor tud teljes valójában megszólalni, ha a lejátszott tartalom is 7.1-es hangkiosztással vagy Dolby Atmos kódolással készül, de sok film, sorozat és zene csak 5.1-re készül.
Az A60 hátsó két hangszórója csak részben aktív: egymással vezetékes, a rendszer többi részével pedig vezeték nélküli kapcsolatban állnak, tehát nem teljesen önálló surround hangsugárzók. Ennyi áron ki is lehet őket kapcsolni, ha csak 5.1-es tartalmat nézel/hallgatsz, így gyakorlatilag elmondható, hogy a tesztalany egy gombnyomásra képes váltani a két rendszer között. Szintén egy gombnyomás mindez visszafelé, ha mégis olyan tartalom kúszik be a megnézendők vagy meghallgatandók gyűjteményébe, amihez szükségesek.
Forrás: Ultimea – Ultimea Aura A60
Az A60 dobozának mérete azután lett meglepően kicsi, hogy mindent kiszedtem belőle. Olyan kompakt módon csomagolják ezt a típust és mégis szelektáltan, hogy előre megjósoltam magamnak: a visszacsomagolás nem lesz a kedvenc részem. A tartozékokat és a kis hangszórókat külön, „doboz a dobozban” elven pakolták, ami sokkal szerencsésebb, mint egybe bedobálva. Ez átcuccoláskor is jól jön, ha például egy laza moziest veszi kezdetét, de a házigazda nem rendelkezik valamirevaló hangrendszerrel.
Az Ultimea Aura A60-at első ránézésre nem vennéd komolyan. A fizikai paraméterek számokban kifejezve nem annyira sokatmondóak, kivéve, ha valaki annyira passzentosan szeret lakberendezni, hogy mindent milliméterre pontosan megtervez előre és az alapján keresi a megfelelőt, ezért inkább úgy fogalmazok, hogy szemmel láthatóan aprók a hangszórók – legalábbis a többi sorozat hangszóróihoz képest.
Galéria
Forrás: RendeljKínait – Ultimea Aura A60
A központi egység három, egyenként 50 milliméteres hangszórót kapott, a négy darab hangszóró pedig további négyet, egyenként szintén 50 millimétereseket. A mélynyomó egy 100 milliméteres membránnal rendelkezik.
Az egész rendszer 350 watt összteljesítményű, de nemcsak a wattokat szórja rád, hanem a Dolby Atmos 3D térhangzást is. A fő egység 40 centiméter széles, a hátsó hangszórók 8×8×8 centiméteresek, a mélynyomó pedig 14×19,5×22 centiméteres.
Galéria
Forrás: Ultimea – Ultimea Aura A60
Galéria
Forrás: RendeljKínait – Ultimea Aura A60

Forrás: Ultimea – Ultimea Aura A60
A telefonos applikáció ugyanaz, mint minden Ultimea hangrendszer esetében, csak fel kell vele ismertetni, párosítani és már működik is. Általánosságban egy jól sikerült, jól működő app, ami ’25 elején frissítést is kapott – szép, átlátható, „gyorsan reagál” és nem akar mindenáron a Spotify Premiumra előfizettetni. A hangszínszabályzás egyébként nem finomhangolós szintű, de ha nem életed célja a középtartományok laboratóriumi kiegyenlítése, akkor elég lesz.
Némileg anomália volt számomra, hogy egy bedugott pendrive vagy USB kapcsolat esetén, ha ez a forrás volt kiválasztva kikapcsoláskor, akkor bekapcsoláskor azonnal elindul a tartalom lejátszása, kérdés nélkül. Ez jó megoldás, ha random táncolós randevúvá alakul egy beszélgetés, de ha csak épp hazaesel éjjel és egy kis hangulatot szeretnél az alvási procedúrához, de napközben az edzéshez betárazott pumpálós szettet hagytad félbe, akkor nem kis sokkban lesz részed, na meg persze a szomszédoknak is.
Galéria
Forrás: RendeljKínait – Ultimea Aura A60
Összegzés
Ez a hangrendszer nem ígér csodát, de egy dolgot biztosan ad: többet, mint amit az ára alapján várnál és pont ez benne a legjobb. Nem akarja megváltani a világot, csak az esti filmnézést, a vasárnapi sörözős chillt vagy a reggeli híradót új szintre emelni. Ha ennél többet várnál az Aura A60-tól, valószínűleg minimum kétszer ennyibe kerülne, de ugyanúgy nem próbálnál belőle mindent kipréselni, mert a komfortot keresnéd a helyzetben. Ha eddig húztad a szádat a tévé saját hangja miatt, akkor itt az alkalom, hogy végre változtass a helyzeten: a BGfd945e kuponkóddal, a Banggood oldaláról, európai raktárból és ingyenes szállítás mellett, 68 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért már nem kérdés, hogy megéri-e esélyt adni az Ultimea Aura A60-nak.
Pro
- Könnyű kezelhetőség
- Minden tartozék gyárilag mellékelve
- Gyárilag előre telepített hangprofilok (játék, mozi stb.)
- Leválasztható hátsó hangszórók
- Remek ár/érték arány
Kontra
- Gyártóra jellemző, gyászos, fekete, műanyag ház
- A hangszínszabályzás lehetne profibb