Xiaomi Oclean Z1 fogkefe teszt
Egy funkció, amiért fizetnék
Forrás: Oclean.com
Neked még nincs okosfogkeféd? Akkor most lesz, ha ezt a tesztet elolvasod, mert az Oclean Z1 beletalált a céltábla közepébe. A Z1 applikációjában követheted fogmosási szokásaidat, mindenféle paramétert – nyomás erőssége, mosás ideje, iránya, mozgás típusa – statisztikáz, havonta egyszer kell feltöltened, és még a fogzománcot is védi a túlzott kopástól. A CAREZ1 kuponkóddal elérhető 11 600 Ft pedig sokkal kevesebb pénz, mint amit a fogorvosodnál akár egy tömésért otthagynál. A termék ingyenes szállítással kerül ennyibe, az Oclean pedig intézi az áfafizetést.
A szónikus fogkefe állatul néz ki, és a kedvenc funkciómat, a sötétben világító, mesh mintájú gombot is implementálták. Ez nemcsak látványos, hanem hasznos dolog is, hiszen attól függően, milyen módban működik az Oclean Z1, változik meg a kirajzolt minta. Nem kell többé agyalni azon, hogy erős, közepes vagy szenzitív módban van-e, hiszen látszik a nyélen. A töltést is itt követhetitek nyomon, ilyenkor pirosra váltanak a LED-ek.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A felhasznált anyagok nagyon kellemesek, sok különbséget nem vettem észre az Oclean X-hez képest, pedig az vagy 40%-kal drágább. A fehér egyen felületet helyenként apró finomságok szakítják meg, például vették a fáradságot, és feljelölték, milyen pozícióban kell a fejet felhelyezni, ha erre valaki esetleg nem jönne rá.
A sörtéje természetesen a Dupont által gyártott műanyagból van, de ezt nagyjából minden modern fogkefe elmondhatja magáról. IPX7 védelem szerint áll ellen a víznek, illetve 30 napig bírja egyetlen feltöltéssel. Ez persze egy átlagos szám, az apróbetűs rész tartalmazza, hogy jellemzően napi 2 db, kétperces fogmosással számolva jön ki bla bla bla. Tapasztalataim szerint azonban mindegyik tovább bírja, mint a megadott érték, a Lenovo Lemei a rekorder a maga 3 hónapjával, ami alatt azt is el szoktam felejteni, hova raktam a töltőkábelt. A delejező megoldás mágneses, és 2 óra alatt telenyomja a 800 mAh-s telepet.
Azok számára, akik hagyományos, vagy nem szónikus fogkefét használnak, összefoglalom röviden a lényeget: a rendkívül gyorsan mozgó fej miatt sokkal jobban tisztít, leginkább olyan körbetapogatni nyelvvel mosás után a fogaitokat, mint amikor a fogorvostól jöttök ki. Sokkal kevesebb lepedék, kevésbé érdes felület, kellemes tisztaságérzet, és azt is érdemes megnéznetek, amit a sörte kihoz, bizony több az ételmaradék, mint egy sima fogkefe esetében.
Forrás: RendeljKínait
Már az első használat alatt felfedeztem azt a funkciót, ami miatt én ezt a terméket megvenném. Az történt ugyanis, hogy amikor egy kicsit erősebben nyomtam oda a sörtét, a Z1 megállt, megvárta, míg felemelem, majd újra folytatta a tisztítást. Gyorsan ellenőriztem a leírást, és a Xiaomi „AI lower-frequency tooth protecion mode”-nak hívja ezt a funkciót, lefordítva magyarra: kíméli a fogzománcot. Ez egy nagyon lényeges dolog, ugyanis senkit nem ismerek, aki képes lenne magának új fogat növeszteni, és a fogdoki is maximum fúr és farag, azt is igen drágán. Amennyiben ez hosszabb távon tényleg kíméli a protkót, akkor nem lehet az Oclean Z1-et elég drágán adni.
A működési erősségről a LED-es indikátor kapcsán már szóltam, de aki szeretné átparaméterezni, az könnyedén megteheti az applikációban, a 32 erősség és három működési mód szerintem mindenkit ki fog elégíteni. A modern szónikus fogkefék ugyanis jellemzően valamilyen szoftverre támaszkodnak, amiben az alapbeállítások átparaméterezhetőek. Ez itt is igaz, elég sok mindent beállítgathattok, de a szoftver is ajánl fel előredefiniált profilokat, attól függően, milyen a fogazatotok, fogyasztotok-e teát vagy kávét, dohányoztok-e, stb. Természetesen manuálisan is mindent átállíthattok, ha arra van igényetek, én csináltam egy 3 perces, nagyon enyhe fogmosásra kalibrált egyedi profilt, „szenzitív” néven.
Ami a programban érdekes, az a visszaadott statisztika. Lefedett terület, hatékonyság, mióta használjátok a terméket, és így tovább. A paraméterek adottak a fejlődésre, aki pedig szeretné, hogy pesztrálja a program, az bekapcsolhatja a „blind zone detection” funkciót, ami megmutatja, melyek azok a területek, amiket kihagytok a fogmosási rutin során. Még a Lenovo Lemei kapcsán megtanultam, hogy tényleg tudok ebben a tekintetben is fejlődni, azóta rendre magasabb pontszámokat érek el az újabb és újabb teszt fogkeféknél, szóval van ennek értelme, ha komolyan veszitek.
Összegzés
Minden bizonnyal a legjobb Oclean fogkefét teszteltem a Z1 személyében. Az árához képest reális tudással rendelkező eszköz nagyjából azt nyújtja, amit nagyobb testvérei, de viszonylag hibamentesen. Van egy két zseniális – LED-es módvisszajelzés az eszköz nyelén, intelligens fogfelület kímélés – és elég sok kényelmi funkciója, utóbbiakat az applikációban találhatjátok meg.
Eléggé sokféleképpen személyre lehet szabni – például 32 erősség és 3 működési mód -, nem igazán találtam olyat, amibe bele lehetnék kötni, leszámítva a kiegészítőket. Csak egy fejet adnak az alapdoboz részeként és nincs utazótok sem, de ezeket Aliról pár dollárért beszerezhetitek. A 11 600 Ft ezért a középkategóriás fogkeféért egyáltalán nem sok, főleg a prémium fícsörjei miatt, amit a CAREZ1 kuponkóddal érhettek el. A szállítás ingyenes, az Oclean pedig intézi az áfafizetést.
Pro
- Számtalan működési mód
- Védi a fogzománcot
- Hosszú üzemidő
- Látványos és hasznos állapotkijelzés
Kontra
- Csak egy fej az alapcsomagban és az utazótok is hiányzik