A középkategóriás mobiltelefonokat előző szakmai fejtágítónkban már kitárgyaltuk, de nem mindenki akar elkölteni 250-600 USD-t egy telefonra. Ezért lefele léptünk egyet, és megnéztük, hogy mit kínál az olcsó okostelefonokat tömörítő piaci szegmens, melyek a legjobb készülékek, és milyen kompromisszumokat kell megkötnötök, ha ebben a szegmensben kerestek telefont. Van néhány igen jó tippünk, találtunk hipszter telefont, megbízhatót, ár/érték bajnokot, ezek mind a toplistánk részét képezik!
Tartalomjegyzék
- Ezek a legjobb olcsó okostelefonok tesztek és vélemények alapján (2025)
- Minden, amit az olcsó okostelefonokról tudni kell
- Tippek, trükkök az olcsó mobilok kiválasztásához
- Gyakran ismételt kérdések
Bár az okostelefonokat több kategóriába lehet sorolni, a gamer telefonokat kihagytuk a listáról, egyszerűen az olcsó készülékek nem alkalmasak a legtöbb esetben komolyabb játékra. Bizonyos szempontból ez igaz a strapatelefonokra is, ahol az előállítási költség egy jelentős része a megerősített külsőre és a speckó szenzorokra megy el. Flip okostelefonok pedig kizárólag a prémium kategóriában léteznek – egyelőre -, így ezeket az alternatívákat csak egy magasabb árszegmensben fogjátok megtalálni.
A listát nemcsak a RendeljKínait, és a társoldala, a Reflekt tesztjei alapján válogattuk össze, hanem – amennyiben nekünk vagy ismerőseinknek van személyes tapasztalata – más készülékekkel is kiegészítettük!
Ezek a legjobb olcsó okostelefonok 2025-ben, tesztek és vélemények alapján
A listánkon szereplő olcsó mobiltelefonokat az alábbi szempontok alapján válogattuk össze:
- több mint 10 éves, saját, tesztelői tapasztalatunk alapján
- mindannyian – vagy a családtagjaink által – birtoklunk több modellt és ezeket napi szinten használjuk is, illetve előszeretettel vásárlunk ilyeneket
- a korábbi partnereink szerviztapasztalatai és tartós tesztjei alapján
- egyéni kutatás alapján, aminek az alapját hazai és nemzetközi vásárlói vélemények képezik
- különböző fórumokban és speciális csoportokban olvasható vélemények alapján
OLCSÓ OKOSTELEFONOK
Kinek ajánljuk
A Realme C széria igazi útvesztő azoknak, akik nincsenek képben a vállalat névalkotási szokásaival. A Realme C63 egy tavaly megjelent, nagyon olcsó modell, ami magán hordozza az alsó középkategóriás telefonok minden jegyét, viszont bika akkumulátorral és elég izmos gyorstöltéssel szerelik. Azoknak ajánljuk, akik hosszú üzemidőre vágynak, és nem akarnak a napi 1 töltögetésbe belefogni, vagy egyszerűen csak sokszor elfelejtik a telójukat a töltőre dobni, emiatt a sebesség nem lényegtelen.
Miért lóg ki a kínálatból
A Realme C63 bizonyos szempontból tipikus alsó középkategóriás telefon, nincs 5G és WiFi 6, vagy éppen OLED kijelző. De, szerencsére vannak itt értékek, amivel csillogni lehet, ilyen például a 45 W-os gyorstöltés, vagy a 8 GB RAM. Az olcsó okostelefonok egyik trükkjét is el lehet sütni: a dual SIM-es telefon háttértárát 2 TB-ig lehet micro SD kártyával bővíteni, így nem kell megvenni a nagyobb háttértárral szerelt és emiatt drágább variánst. A kijelző felbontása ugyan nincs Full HD, cserébe viszont 90 Hz-en frissül. A hatalmas telep és a visszafogott SoC pedig kétnapos üzemidőt ígér.
Specifikáció
SoC: Snapdragon 685
RAM: 8 GB LPDDR4x
Háttértár: 256 GB, bővíthető akár 2 TB-ig microSD kártyával
Kijelző: 6,7 hüvelykes, 2400 x 1080 pixel felbontás, 90 Hz frissítési ráta
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 33 W vezetékes
Kameraszett: fő: 108 MP, f/1,75, előlapi: 8 MP, f/2,05; makró: 2 MP f/2,4
Operációs rendszer: Android 14, Realme UI 5.0
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 2,4/5 GHz, Bluetooth 5.0
Szenzorok: geomágneses szenzor, közelségérzékelő, fényérzékelő, gyorsulásmérő, giroszkóp, NFC
IP szabvány: IP54
Kinek ajánljuk
A Realme C67 a Realme C63 szteroidokon hizlalt, Snapdragon alapú verziója, aminek két nagy előnye van: az SoC sokkal takarékosabb, mint a testvérmodell UNISOC megoldása, és ez a lapka nagyobb felbontású kamerákat is támogat. Így egy fokkal jobb kamerás képességekre – de azért semmi extrára – és hosszabb üzemidőre számíthattok. Azoknak ajánljuk, akik Snapdragon processzoros, Full HD kijelzős készüléket keresnek, viszonylag nagy felbontású kamerával.
Miért lóg ki a kínálatból
A Realme C67 központi lapkája egy Snapdragon 685, ami egy nagyon takarékos központi mag. A lapka sajátossága, hogy kezel 108 MP-es fő kamerát is, ami ugyan önmagában nem ígér jó képeket, de mégiscsak dupla akkora felbontással operálhattok, mint a C63 esetében. Újabb jó hír, hogy itt már egy Full HD+ felbontású, 90 Hz-en frissülő panelt is kaptok, vagyis bőven megéri a Realme C67 felára a kisebb tesójához képest.
Specifikáció
SoC: MediaTek Helio G99 Ultra
RAM: 8 GB vagy 12 GB LPDDR4X
Háttértár: 256 GB vagy 512 GB UFS 2.2, bővíthető microSD kártyával (max. 1 TB)
Kijelző: 6,67 hüvelykes AMOLED, 2400 x 1080 pixel, 120 Hz
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 67 W vezetékes
Kameraszett: fő: 64 MP, f/1,79, OIS; ultraszéles: 8 MP, f/2,2; makró: 2 MP, f/2,4 előlapi: 16 MP, f/2,45
Operációs rendszer: Android 13, HyperOS
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2, NFC
Szenzorok: kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszkóp, közelségérzékelő, iránytű
IP szabvány: IP54 por- és fröccsenésállóság
Kinek ajánljuk
Nem véletlen szoktuk a Poco márkát ár/érték bajnoknak hívni, hiszen a Poco M6 Pro 12! GB-os verziója is vastagon befért 250 USD alá, úgy, hogy a kijelzője egy 120 Hz-en frissülő AMOLED panel, az 5000 mAh-s akkuja meg 67 W-os tölthető. Mibe lehet belekötni, ha NFC is van? Ennyiért szinte semmibe. Azoknak ajánljuk, akik az alsó középkategória egyik legjobb ár/érték aránnyal rendelkező okostelefonját keresik.
Miért lóg ki a kínálatból
A Poco M6 Pro ellenfeleit felsorolni is nehéz, hiszen alapból kevesen adnak 12 GB RAM-ot, 512 GB háttértárat az olcsó okostelefonok között. Aki azt gondolná, hogy biztosan az akkumulátornál spóroltak, az csalatkozni fog. Kétnapos üzemidő jön össze a teleppel, amit kevesebb, mint 1 óra alatt teletol a 67 W-os gyorstöltés. A Helio G99-Ultra kb. a Snapdragon 695 szintjét hozza, sajnos 5G és WiFi 6 nincsen, viszont van NFC az elektronikus fizetéshez. A kijelző ebben a kategóriában párját ritkító: 120 Hz-es Full HD+ AMOLED. Ezt a telefont simán hazavinnénk.
Specifikáció
SoC: MediaTek Dimensity 7300 5G
RAM: 8 GB LPDDR4X
Háttértár: 128 GB vagy 256 GB, bővíthető microSDXC kártyával (akár 2 TB-ig)
Kijelző: 6,67 hüvelykes Super AMOLED, 1080 x 2400 pixel, 120 Hz
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 33 W vezetékes, 5 W fordított vezetékes töltés
Kameraszett: fő: 50 MP, f/1,8, PDAF; mélységérzékelő: 2 MP, f/2,4; előlapi: 16 MP, f/2,0
Operációs rendszer: Android 14, Nothing OS 2.6
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.3
Szenzorok: kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszkóp, közelségérzékelő, iránytű
IP szabvány: IP52 por- és cseppállóság
Kinek ajánljuk
Ha kiteszed a CMF Phone 1-et az asztalra, a legtöbb ember megkérdezi, milyen készülék ez? Ha van hipszter az olcsó okostelefonok között, akkor az AMOLED kijelzővel szerelt, cserélhető és 3D nyomtatható hátlapos különc biztosan az. Mindenféle érdekes dolgot lehet ráaggatni, mint a telefontámasz, a nyakba akasztó vagy éppen a bankkártya tartó. Ennél viszont sokkal meglepőbb, hogy a WiFi 6 és az 5G-s modem is belefért a csomagba. Azoknak ajánljuk, akik egy jópofa, nagyon kiegyensúlyozott, minden földi jóval teletömött mobilt keresnek.
Miért lóg ki a kínálatból
A CMF Phone 1 a majdnem tökéletes mobil. Hihetetlen, hogy alsó középkategóriás, olcsó okostelefonként is fel tud vonultatni egy Full HD+os, 120 Hz-en frissülő AMOLED kijelzőt, WiFi 6-ot, 5G-t, 33 W-os gyorstöltést, 2 napos üzemidőre elegendő méretű telepet, amit nagyjából 1 óra alatt feltölt. Van reverse charge is, így más eszközöket is tölthettek a telefonról, mintha egy power bank lenne. A Dimensity 7300-as SoC ráadásul egy kifejezetten modern, erős és takarékos központi mag, így egyetlen szeplő került a majdnem makulátlan renoméra: nincs NFC chip, de erre megoldás egy okosóra, ami rendelkezik ilyesmivel.
Specifikáció
SoC: Qualcomm Snapdragon 695 5G
RAM: 8 GB LPDDR4X
Háttértár: 128 GB vagy 256 GB UFS 2.2, bővíthető microSD kártyával (max. 1 TB)
Kijelző: 6,72 hüvelykes LCD, 2400 x 1080 pixel, 120 Hz
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 67 W SUPERVOOC
Kameraszett: fő: 108 MP, f/1,7, EIS; mélységérzékelő: 2 MP, f/2,4; makró: 2 MP, f/2,4; előlapi: 16 MP, f/2,4
Operációs rendszer: OxygenOS alapú Android 13
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4G/5G), Bluetooth 5.1, NFC; 5G
Szenzorok: oldalsó ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, elektronikus iránytű, giroszkóp, környezeti fényérzékelő, közelségérzékelő
IP szabvány: nem ismert
Kinek ajánljuk
Ha a cikkben továbbgörgettek, látni fogjátok, hogy az olcsó okostelefonok szegmensében az egyik trükk, hogy megvesztek egy korosodó, de még kapható, középkategóriás mobilt, mint a OnePlus Nord CE3 Lite, ami ennek tökéletes példája. A telefon egy nagyon takarékos SD 695-tel érkezik – az utódmodellben is ez van -, a nagy teleppel akár a 3 napos üzemidő is összejöhet, és hát a 67 W-os gyorstöltés is párját ritkító. Azoknak ajánljuk, akik egy nagyon takarékos telefont keresnek, stabil szoftveres háttérrel.
Miért lóg ki a kínálatból
A OnePlus Nord CE3 Lite sorban kipipálja a kötelező rubrikákat: 5G, NFC, nagyon takarékos Snapdragon processzor, brutális gyorstöltés. A OnePlus ráadásul híres a stabil és sallangmentes szoftveres környezetéről, az OxygenOS az egyik legjobb ebben a műfajban, viszont alapból a picit koros Android 13-ra építkezik, nagy szerencse, hogy már megkapta a 14-et is. Egy helyen azért tudok kötekedni: „csak” IPS panelt kap, igaz ez legalább Full HD+ felbontású és 120 Hz-en frissül. A WiFi 6 hiányáért is kár és a CE4 Lite áresése valószínűleg ki is szorítja majd a listáról.
Specifikáció
SoC: Samsung Exynos 1280 (5 nm)
RAM: 6 GB vagy 8 GB LPDDR4X
Háttértár: 128 GB vagy 256 GB, bővíthető microSDXC kártyával (max. 1 TB)
Kijelző: 6,5 hüvelykes Super AMOLED, 1080 x 2340 px, 120 Hz
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 25 W vezetékes
Kameraszett: fő: 50 MP, f/1,8, OIS; ultraszéles: 8 MP, f/2,2, 120° ; makró: 2 MP, f/2,4; előlapi: 13 MP, f/2,2
Operációs rendszer: Android 14, One UI 6.1
Vezeték nélküli kapcsolatok: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.3, NFC
Szenzorok: oldalsó ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszkóp, közelségérzékelő, iránytű
IP szabvány: nincs hivatalos IP besorolás
Kinek ajánljuk
A Samsungot szerintem senkinek nem kell bemutatnunk, mint a Number One telefongyártót. Alsó középkategóriás modelljük a Samsung A25 – az A15-öt is játszhat, csak sok RAM-mal vegyétek -, ami egy igazi álom az olcsó okostelefonok között. Szinte mindent tud, amit kell és egy kis képzelőerővel be lehet passzírozni az alsó középkategóriába. Sallangmentes választás azoknak, akik sehol nem akarnak kompromisszumot kötni hardveres és szoftveres téren.
Miért lóg ki a kínálatból
A Samsung A25 tervezői elővették a listát és elkezdték kipipálni a kötelezőket. Asszondja, szenzorok: 5G, NFC, pipa. Full HD+ AMOLED kijelző, ami 120 Hz-en frissül? Ez is pipa. Takarékos Exynos proci és sok memória? Ez is rendben van. De a kamerás képességei is jók az ársáv ismeretében. Egyet azért elfelejtettek a fiúk: azt a fránya WiFi 6-ot beledobni, de mentségükre legyen mondva, ez 2023-ban nem volt még triviális. De majd talán a következő generáció tudni fogja ezt is, a Samsung ökoszisztéma meg továbbra is király.
Specifikáció
SoC: MediaTek Dimensity 7020
RAM: 12 GB
Háttértár: 256 GB, bővíthető microSD kártyával (max. 1 TB)
Kijelző: 6,5 hüvelykes IPS LCD, 1080 x 2400 px, 120 Hz
Akkumulátor: 6000 mAh
Gyorstöltés: 33 W vezetékes
Kameraszett: fő: 50 MP, f/1,8, OIS; ultraszéles: 8 MP, f/2,2; előlapi: 16 MP, f/2,4
Operációs rendszer: Android 13
Vezeték nélküli kapcsolatok: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.3, NFC
Szenzorok: Oldalsó ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszkóp, közelségérzékelő, iránytű
IP szabvány: IP54 por- és cseppállóság
Kinek ajánljuk
A Lenovo tulajdonában lévő Motorola márka G szériája rengeteg ígéretes telefont tartalmaz, de ezek közül is kiemelkedik a Moto G54 Power Edition. „Nomen est omen”, ebben az esteben a mérnökök a szegmens legdurvább üzemidejére gyúrtak, amit egy 6000 mAh-s teleppel és 33 W-os gyorstöltéssel oldottak meg. Kategóriaelső üzemidő, így azok válasszák, akiknek ez a legfontosabb, de azért nem akarnak gyenge hardvert sem.
Miért lóg ki a kínálatból
A tesztek alapján a Motorola Moto G54 Power Edition nevetve kihúzza 3 napig egy feltöltéssel, de ez azért nem minden. Az olcsó okostelefonok piacán még mindig ritka a 12 GB RAM vagy a 256 GB háttértár, ez utóbbi 1 Terabyte-ig bővíthető. Az MTK Dimensity 7020 pedig egy kifejezetten decens és takarékos SoC. Akinek szüksége van e-SIM-re, az ezt is kipipálhatja, ahogyan az 5G-t és az NFC-t is. A kijelző csak LCD IPS, de 120 Hz-en frissül a Full HD+ felbontású panel. A listánkra a Motorola Moto G55-öt is felvehettük volna, de sajnos az a nagyobb variánsokkal kicsúszna a keretből, így az elődmodell egyelőre jobb ár/érték arányt képvisel.
Specifikáció
SoC: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4 GB vagy 8 GB
Háttértár: 128 GB vagy 256 GB, bővíthető microSDXC kártyával
Kijelző: 6,56 hüvelykes IPS LCD, 720 x 1612 px, 90 Hz
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 18 W vezetékes
Kameraszett: fő: 50 MP, f/1,6, AF; segédlencse: 0,08 MP; előlapi: 32 MP, f/2,2
Operációs rendszer: Android 13, XOS 13
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, NFC
Szenzorok: oldalsó ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, iránytű
IP szabvány: nincs hivatalos IP besorolás
Kinek ajánljuk
Az Inifnix márka a TECHNO cég sajátja és pár éve vannak jelen a magyar piacon. Az Infinix Hot 40i elődmodelljét az Inifnix Hot 30i-t teszteltük és a belépőkategória egyik bajnoka volt, és a Hot 40i sem más ebből a szempontból. Nagy plusz, hogy kérhető 8 GB RAM-mal is, viszont az igazán olcsó a 4/128 GB-os. Sok mindenre azért nem kell számítani, a minimumot hozza, de azért egy NFC-vel így is gazdagabbak lesztek. Azoknak ajánljuk, akik a telefont egy kötelező minimumként élik meg, és nem zavarja őket a gyenge hardver.
Miért lóg ki a kínálatból
Az Infinix Hot 40i-ben az a jó, hogy nem tud semmi extrát, de még ez sem fáj igazán. Már csak azért sem, mert a hardver nagyrészt ugyanaz, mint az Infinix Hot 30i esetében, de egy picit frissítettek az összképen. A kamerákat nagyjából zárójelbe tehetitek, a gyorstöltés is inkább csak mutatóban van, de az akkuidő decens, és a 720p panel is 90 Hz-en frissül. Semmi extra, semmi dráma, cserébe iszonyatosan olcsó a telefon, alig kell érte 120 USD-t fizetni az írásunk pillanatában.
Specifikáció
SoC: MediaTek Helio G81 Ultra
RAM: 4 GB, 6 GB vagy 8 GB
Háttértár: 128 GB vagy 256 GB, bővíthető microSDXC kártyával
Kijelző: 6,88 hüvelykes IPS LCD, 720 x 1640 pixel, 120 Hz
Akkumulátor: 5160 mAh
Gyorstöltés: 18 W vezetékes
Kameraszett: fő: 50 MP, f/1,8; mélységérzékelő: 2 MP, f/2,4; előlapi: 13 MP, f/2,0
Operációs rendszer: Android 14, HyperOS
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.4, NFC
Szenzorok: oldalsó ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, iránytű
IP szabvány: IP52
Kinek ajánljuk
Sokat gondolkodtunk azon, hogy a Redmi 13-at – 14 még nincs – vagy a Redmi 14C-t tegyük fel a listára, de drágább telefonokból már elég sokat láthattatok feljebb, így maradtunk az igazi olcsóságnál. A Redmi 14C az egyik olyan olcsó okostelefon a piacon, amelyikből választhattok 4, 6 és 8 GB RAM-mal szerelt variánst is, emiatt remekül skálázható a pénztárcátoknak megfelelően. Azoknak ajánljuk, akik egységnyi pénzért a legtöbb memóriát akarják kifacsarni egy telóból és más igazából nem számít.
Miért lóg ki a kínálatból
A Redmi C széria igen régi játékos a piacon, mindig is a Xiaomi alsópolcos megoldását jelentette. A Redmi 14C is ugyanazt a szoftvert kapja, mint a nagyobb tesók, a kiváló HyperOS-t, így már csak emiatt is érdemes ránézni. A drágább készülékektől 2 vívmányt hoz magával: sok memóriát és az NFC chipet, amit érdemes megemlíteni. A Xiaomi a mai napig pakol jack csatit is a legtöbb telefonjára, sajnos a már-már védjegynek számító infravörös szenzor kikerült a kínálatból. Cserébe viszont takarékos, így szépen hozza az alap dolgokat.
Ami nem fért fel a listára, de figyelemre érdemes
A lista nem tartalmaz Apple és Google okostelefonokat, egyszerűen egy modelljük sem fér bele a 250 USD-s ársávba. Esetleg az előző generációk használt modelljeit bele lehet erőszakolni, ilyenek fel-felbukkannak Alzán, felbontott vagy használt formában. Ahogyan a bevezetőben említettem, gamer- és strapatelefonok nincsenek a listán, így olyan márkák, mint az Asus ROG vagy a Red Magic nem kerülhettek fel.
Persze olcsó okostelefonokkal Dunát lehetne rekeszteni, annyi van a piacon, és itt a viszonylag ismeretlen márkák, mint a TECHNO is jól tudnak érvényesülni. Sok az átfedés a készülékek között is, a legolcsóbb Redmi Note 14 majdnem annyiba kerül, mint egy fullos Redmi 13, aminek az alja meg nagyjából a top Redmi 14C árával egyezik meg. Emiatt mindenki rengeteg lehetőségből válogathat.
Minden, amit az olcsó okostelefonokról tudni kell
Ez a cikk kizárólag az olcsó okostelefonokat taglalja, viszont van egy másik írásunk a középkategóriás mobiltelefonok minden csínjáról-bínjáról. Abban részletesen taglaltuk a hardveres és szoftveres jellemzőket, így most kizárólag az ahhoz képesti különbségeket részletezzük.
Mit jelent az, hogy olcsó okostelefon?
Először is definiáljuk azt, hogy mit jelent az olcsó mobiletelefon, hiszen ez egyáltalán nem triviális. A középkategória alját a nemzetközi sztenderdek valahol 250 USD-ben szokták meghúzni. Nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, ez durván a 100 000 Ft-os lélektani határra esik, amit itthon azért még nem szoktunk az „olcsó” jelzővel illetni. Ha viszont a teljes spektrumot nézzük, ahol simán vannak már 2000 dolláros – 7-800 000 Ft-os – telefonok is, akkor ez mégsem tűnik olyan soknak.
A 250 USD alatti olcsó okostelefonok halmazát további két szegmensre szokták bontani:
- belépőkategóriás okostelefonok (150 USD alatt)
- alsó középkategóriás okostelefonok (150-250 USD)
Ez persze csak egy képzeletbeli határ, sok esetben már azzal át lehet ezt lépni, ha egy belépőkategóriás készülék nagyobb variánsát – amiben több a memória vagy a háttértár – megveszitek, tehát nincsenek igazán kőbe vésett szabályok.
Mit nem tesznek bele az olcsó okostelefonokba?
Szintén lehet válogatási szempont az, hogy milyen hardverelemek kerülnek vagy éppen maradnak ki egy készülékből. Az olcsó okostelefonok sajátossága, hogy bizony itt már eléggé erőteljesen kell spórolni a büdzsén. Persze bizonyos szenzorok kihagyása nemcsak emiatt, hanem piacpozicionálási okokból is megtörténik. Egy olcsó okostelefon jellemzően:
- nem túl prémium anyagokból épül fel
- gyengébb SoC és
- kevesebb RAM-ot kap
- az AMOLED kijelző helyett IPS panellal szerelik
- nincs 5G modem és WiFi 6
- nem mindig van NFC chip
- lassabb gyorstöltést kap
- rövidebb idejű szoftveres támogatás
- gyenge kamerás képességek
A fentiek nagyon tipikus differenciáló tényezők, de azért már néha be-bekerülnek a telókba, főleg 250 USD környékén. Az, hogy a hardver „gyengébb”, ennek jelentését érdemes egy kicsit külön is kibontani. Jellemzően az olcsó okostelefonok kevesebb memóriát kapnak. Míg a középkategóriás mobiltelefonokban 8-12 GB RAM-ot talátok, itt sokkal jellemzőbb a 4-8 GB-nyi mennyiség, vissza szokták fogni a háttértárak sebességét – régebbi UFS szabványokat támogatnak a telók -, illetve kisebb teljesítményű SoC-k – vagy csak simán régebbi modellek – kapnak bennük helyet.
Természetesen az igazságot mindig a benchmarkok, vagyis a mérőszoftverek fogják megmondani, amikből az alábbiakat használjuk:
- Antutu: SoC, GPU, háttértár és üzemidőmérés
- GFX Bench: grafikai teljesítményt (a GPU-ét) méri
- AndroBench: háttértár sebességét méri
- GeekBench: rendszerteljesítményt mér
A mért eredményeket tudjátok más telefonok eredményeihez hasonlítani, ebből derül ki melyik erősebb papíron, de a szoftver optimalizáltsága is számít. És itt térnék ki arra, hogy a belépő- és az alsó középkategóriában általában kevesebb ideig érkeznek szoftveres és biztonsági frissítések egy telefonra, illetve az újabb operációs rendszeri főverziókat is később kapják meg ezek az eszközök vagy csak simán soha. Lehetne arról vitatkozni, hogy ez mennyire rossz, de biztosan nem előnyös.
Érdemes továbbá a fenti hátrányokról külön-külön beszélni egy kicsit, hogy ez mennyire érinti az olcsó mobiltelefonok használhatóságát.
Olcsóbb anyagok
Az okostelefonok hátlapját, műanyagból, kerámiából és fémből szokták létrehozni, míg a vázát alumíniumból, acélból vagy titánból. Csakhogy, az alsó középkategóriában tipikusan ezekkel szoktak spórolni. Így szinte biztos, hogy a váz acél vagy alumínium lesz, míg a hátlap műanyag.
Ennek több oka van:
- nem kelt prémium hatást
- olcsó
- a kinézet is egy pozicionálási kérdés
A műanyag hátlapos telefonok problémája az, hogy karcolódnak. Nemcsak úgy, hogy nekiütitek valaminek vagy elejtitek, hanem úgyis, hogy felraktok rá egy tokot és vagy aláraktok valamit vagy alapból bemegy a hátlap és a tok közé a kosz és összekaristolja azt. Van egy 5 éves Poco X3 NFC középkategóriás telefonunk és iszonyatosan csúnya már a hátlapja, pedig szinte egész életében tokban volt. Az olcsó okostelefonok váza nem szokott sérülni, ellentétben a kijelzővel, erről lejjebb olvashattok.
Gyengébb SoC
Az olcsó okostelefonok egyik tipikus jellemzője, hogy gyengébb hardvert kapnak, mint a komolyabb készülékek. Vagy régebbi SoC-kat vagy pedig egy gyengébb variánst, esetleg egy olcsó megoldást, például Snapdragon helyett MTK vagy Unsioc magot.
Ezekkel az szokott lenni a probléma, hogyha az SoC nem támogatja az újabb memóriamodulokat – pl. DDR5 – vagy az 5G modemet, esetleg a nagyobb kamerafelbontásokat, akkor azok bizony nem fognak bekerülni az telefonba. Azt, hogy egy adott SoC pontosan mit támogat, a gyártó oldalán tudjátok ellenőrizni.
Kevesebb RAM
Az operatív memória, más néven RAM, mennyisége alapvetően meghatározza azt, hogy mennyi programot lehet egyszerre futtatni. Vannak továbbá memóriaigényes alkalmazások, amik egyszerűen elfogyasztják a RAM-ot. Ezt akkor fogjátok látni, mikor a háttérben futó appokat kilövitek, ilyenkor kiírja az Android, hogy mennyi memóriát fogyasztottak.
Mivel a RAM alapvetően meghatározza a rendszer sebességét, az olcsó okostelefonokba nem nagyon szoktak 8 GB-nál többet belepakolni – szerencsére azért van kivétel -, de a 4 GB sem ritka. Szerintünk ilyen készüléket már nem nagyon érdemes venni, a minimum a 6 GB, kivéve, ha valami extra olcsó vételbe futtok bele. Amennyiben 1-2 évvel később szeretnétek mobiltelefont cserélni, akkor jó ötlet megvenni a legtöbb RAM-mal szerelt variánst.
AMOLED kijelző helyett IPS panel
A legnagyobb érvágás az olcsó okostelefonok esetében az, hogy nem nagyon van a kategóriában AMOLED kijelzős modell. Vannak jó IPS panelek, de ezek LCD technológiára építenek, vagyis a panelben lévő kristályokat hátulról világítják meg, így egyrészt a fekete is inkább csak sötétszürke, másrészt pedig lehet egyenetlen – foltos – a bevilágítás.
Az IPS panelek esetében szoktak kontrasztarányról beszélni, ami nem más, mint a legvilágosabb fehér és a legsötétebb fekete közötti fényerőkülönbség. Vagyis az IPS panelek színvilága egy picit mindig „szürkés” lesz, ha melléraktok egy AMOLED-et, akkor látványos a különbség, mivel ez utóbbi kontraszt aránya végtelen. Mivel az AMOLED pixeleit egyenként is meg lehet világítani, ezért képesek AOD – Always on Display – funkcióra, amivel egyszerű információkat – idő, dátum stb. – lehet kijelezni, erre az IPS nem képes.
Szerencsére ma már az IPS panelek képfrissítése is magas, így ezt az olcsó okostelefont keresőknek sem kell nélkülözniük. Szintén érdemes azt tudni, hogy bár alapelvárás lenne a Full HD – 1920x1080p – vagy a Full HD+ felbontás, azért ebben a kategóriában még vannak kevesebb pixellel rendelkező kijelzők is.
5G modem és WiFi 6 támogatásának hiánya
Az SoC-k kapcsán már említettem, hogy a régebbi modellek nem támogatják az 5G modemet és a WiFi6 szabványt, emiatt sem kerülhetnek be ezek a belépőkategóriás szegmens tagjai közé.
Az 5G modem nem más, mint egy celluláris hálózathoz kapcsolódó modul, vagyis a SIM kártyátok – és egy megfelelő előfizetés – segítségével netezhettek viszonylag nagy sávszélességgel. A 4G és az 5G között a különbség az alábbi:
- 4G LTE (Long Term Evolution): modern hálózat, akár 1 Gbps sebességgel, ez az általános jelenleg
- 5G (Sub-6 GHz és mmWave): a legújabb technológia, akár 10 Gbps sebesség, alacsonyabb késleltetés, a középkategóriában a legtöbb telefon tudja.
📌 Gyakorlatban: a fentiekből látszik, hogy tízszeres! a két szabványt között a sebességbeli eltérés, amennyiben ezt a szolgáltatói oldal is biztosítja. Ez a valóságban is érvényesülő különbség, sokkal gyorsabbnak fogjátok tőle az internetet érezni. De, mivel a mobilos csomagok legtöbbjén van az adatokhoz mennyiségi korlát, ezért ezt nem tudjátok majd annyira kihasználni, mint a WiFi 6 esetében.
Ami a WiFi6-ot illeti, ez nagyon hasonló az 5G-hez, azzal a különbséggel, hogy nem a cellulárison keresztül megy át az adat, hanem a helyi hálózaton, vagyis a szolgáltatói router/modem segítségével. A WiFi 5 (802.1ac) és a WiFi 6 (802.1ax) között nincs akkor sebességkülönbség, mint a 4G és az 5G között, viszont lassan itt a WiFi 7 is, ahol az 5-ös és a 7-es szabvány között van egy kb. tízszeres szorzó:
- Wi-Fi 5 (802.11ac): ez ma a sztenderd adatátvitel, akár 3,5 Gbps sebességgel.
- Wi-Fi 6 (802.11ax): alacsonyabb késleltetés, akár 9,6 Gbps sebességgel. A Wi-Fi 6E, ennek kiterjesztése, 6 GHz-es sávval.
- Wi-Fi 7 (802.11be): akár 46 Gbps, fejlettebb többeszközös kapcsolat, mobiltelefonban még nem nagyon láttunk ilyet.
📌 Gyakorlatban: a WiFi 6 kapcsán annyi gondolatunk van, hogy azért néha már az olcsó okostelefonok között is ki lehet fogni egy-egy modellt, amelyik támogatja a szabványt. Mivel ezt jellemzően otthon – vagy kávézóban, étteremben stb. – fogjátok használni és sokkal nagyobb adatmennyiség folyik majd át rajta, illetve a szolgáltatói csomagok a mobilnetes előfizetésekhez képest vagy több, vagy végtelen adatot engednek, ezért egy fokkal jobban ki lehet használni, mint az 5G-s adatátvitelt. Kivéve persze, ha sokat utaztok, mert akkor a SIM kártya alapú netezés lesz az alap.
Nincs NFC chip
Az NFC nem más, mint a Near Field Communication rövidítése, ami egy rövid hatótávú, érintés nélküli adatátvitel. Tipikusan elektronikus fizetésre használható, de például Bluetooth-on kommunikáló eszközökhöz való csatlakozásra – fül- és fejhallgatók -, jelszómegosztásra – routerek – is használható.
📌 Gyakorlatban: tömeges felhasználása a fizetés kapcsán merül fel, például a boltban ezt is használhatjátok, a bankkártyátok elővétele helyett (persze mögötte van egy bankkártya digitalizálva és egy wallet alkalmazás). Az olcsó okostelefonok helyenként már rendelkeznek NFC chippel, de azért még nem ez a jellemző. Ennek hiánya feloldható azzal, ha van olyan okosórátok, amelyik képes elektronikus fizetésre.
Lassabb gyorstöltés
A „lassabb gyorstöltés” egy igazi oximoron fogalom, de mivel az első QC szabvány még csak 10 W-ra volt képes, ez ma már tényleg nem mondható gyorsnak. A gyorstöltés sebessége a töltőelektronikától és a támogatott protokolloktól függ. Ma már minden telefont Type-C porttal szerelnek az Európai Unióban, ahol a csatlakozó akár 300 W-ot is tud szabvány szerint.
Miért nem töltenek akkor sokkal gyorsabban az olcsó okostelefonok? Egyszerűen azért, mert a gyártók a komolyabb készülékeknek tartogatják a nagyobb teljesítményt. A gyorstöltési szabványok úgy működnek, hogy nagyjából azonos áramerősség mellett a feszültséget növelik. Régebben 5, 9, 12 V-on töltöttek a telefonok, ma már 3 amper mellett 20 V is állhat, ami 60, míg 5 amper mellett már 100 W-ot fog jelenteni.
Szinte minden mobilgyártónak van már saját gyorstöltési szabványa, viszont a Samsung, a Google és az Apple nem helyez erre túl nagy hangsúlyt. Hogy a teljesítménynövelés mit jelent a gyakorlatban, azt az alábbi felsoroláson láthatjátok:
- 5000 mAh-s akkut 33 W-tal kb. 1 óra feltölteni (pl. Poco X3 NFC)
- 5000 mAh-s akkut 66 W-tal kb. 45 perc feltölteni
- 5000 mAh-s akkut 120 W-tal kb. 20 perc feltölteni 100%-ra (pl. Redmi K60 Pro)
Mint látható, a dolog nem lineáris, például a Xiaomi trükközik azzal, hogy az akkumulátort kétfelé bontja és 2×60 W-tal tölti a telepeket és hasonlók. Minél nagyobb teljesítménnyel töltitek az akkut, annál jobban fog melegedni, ami biztosan nem növeli az élettartamot, mint ahogy a maximumra töltés sem. Tehát amennyire kényelmes a nagy teljesítményű gyorstöltés, annyira nem szereti azt az aksi, ezért sem hajtja minden cég az egyre nagyobb teljesítményszinteket.
Rövidebb szoftverfrissítés
A prémium gyártók – például a Samsung – általában 4-5 évig nyújtanak szoftveres és 5-6 évig biztonsági csomag frissítéseket. Gyártója válogatja, hogy ki hány évet vállal, viszont az sem mindegy, hogy melyik modellről van szó. Az olcsó okostelefonok esetében ez jellemzően 1-2 évvel rövidebb időszak, mint egy flagship mobilnál, de mivel az ilyen mobilokat gyorsabban is cserélitek, ez valahol érthető.
Szintén az olcsó okostelefonokat sújtó hátrány, hogy később érkeznek rá az új szoftverek, mert a gyártók szinte mindig a csúcstermékek frissítésével kezdenek.
📌 Gyakorlatban: a tapasztalatunk az, hogy a futottak még gyártók rövid ideig – néha csak 2-3 évig – frissítik a mobiljaikat és ők jellemzően az olcsó okostelefonok kategóriájában vigéckednek leginkább. Mennyire okoz ez a gyakorlatban problémát? Ez leginkább attól függ, hogy ti hogyan használjátok a mobilt. Ha az összes szembejövő linket megnyomjátok, mindenféle kétes forrásból telepítetek fel dolgokat, akkor óhatatlanul rosszabb helyzetben lesztek, mintha nagyon odafigyeltek. De, ettől még a rövid szoftverfrissítési gyakorlat mindenképpen hátrány.
Gyenge kamerás képességek
Ha valamire nem kell számítanotok az olcsó okostelefonok között, akkor az a jó kamerás képességek. Ez egy olyan erős szűrőfeltétel a fogyasztók között, hogy sokkal többet is hajlandóak fizetni a jó fényképekért, és ezt ki is használják a mobilgyártók. Arról nem is beszélve, hogy a mögöttes hardver is drága, így igazából nem is nagyon férne bele egy komolyabb szett az árba. Mire számíthattok:
- alacsonyabb kamerafelbontás
- sok esetben egyes szenzorok – ultraszéles, makró – egyszerűen hiányoznak
- nincsen képstabilizálás (EIS, OIS)
- gyenge éjszakai teljesítmény
📌 Gyakorlatban: a fentiek oka sokszor az, hogy a mögöttes szenzor mérete kicsi. Minél kisebb egy fényérzékelő lapka, annál kevesebb fényt fog begyűjteni, emiatt sokkal rosszabb lesz gyenge fényviszonyok között a teljesítmény, mint nappal. Ezért szinte az összes olcsó mobil csapnivaló teljesítményt nyújt már szürkületben is. A másik rákfenéje az ilyen kameraszetteknek a videózás. Nem is a felbontás hiánya a zavaró – mert ma már a 4K sem ritka -, hanem a stabilizálásé. Az össze-vissza remegő mozgóképek nézhetetlenek lesznek, vagy ha van EIS – elektronikus képstabilizálás -, akkor az elektronika rángatja a képet. A be sem kerülő szenzorokról meg nincs mit mondani, az olcsó okostelefonok között elég tipikus jelenség, hogy ezen (is) spórolnak.
A komolyabb gyártók az olcsó okostelefonok piacán
Samsung
A top 3 – általában első – telefongyártó egyike a dél-koreai vállalat, az olcsó okostelefonok között az alacsonyra számozott Galaxy A széria modelljeivel – A25, A16, A05s, A03s – képviselteti magát. Mivel a cég igyekezik a teljes spektrumot lefedni, ezért iszonyat mennyiségű olcsó – és közel sem olcsó – okostelefonjuk van, néha a kínálatot is nehéz átlátni. Mindegyik Android alapú.
Honor
A kínai Huawei márka alá tartozik a Honor is, ami nagyjából a Xiaomi Redmi és az Oppo/Vivo Realme vonalának felel meg. Egyáltalán nem gyártanak rossz telefonokat, de a Huawei koporsójába a GAPPS hiánya azért beverte a szöget. Hiába fejlesztettek saját, Harmony OS néven futó operációs rendszert és alkalmazásboltot, a régi fény nem tért vissza.
Motorola
Nagyon régi amerikai gyártó, amit ma a Lenovo birtokol. Rengeteg olcsó okostelefonjuk van, a Moto G széria – G24/G34/G54/G05/G84 – modelljei mind beférnek a kategóriába, de természetesen a Motorolának is vannak csúcskategóriás készülékei. Mindegyik Android alapú.
Redmi/Poco
Valójában a Xiaomi két almárkája ugyanazokat a készülékeket forgalmazza, csak más néven és más dizájnnal. A Poco márka szinte mindig kiváló ár/érték arányú készülékeiről volt ismert, a C és az M szériájuk játszik ebben a szegmensben, míg a Xiaomi Redmi esetében a Redmi a Redmi C és a Redmi Note nagyon alap modelljei jöhetnek szóba. Mindegyik Android alapú, HyperOS kezelőfelülettel.
OnePlus
Prémium kínai gyártónak indult, de a Nord szériával benéztek a középkategóriás mobiltelefonok közé. Nem nagyon van jutányosan árazott okostelefonjuk, de a Nord CE4 Lite előző generációja – CE3 Lite – annyira olcsó, hogy azért fel lehet tenni a toplistánkra. Ezzel a logikával pedig a CE4 Lite – és majd az utódmodellje is – előbb vagy utóbb le fog csúszni ebbe az ársávba. Android alapúak, OxygenOS fut rajtuk.
Realme
A Realme az a BBK Electronics-nak, ami a Redmi a Xiaominak. Gyakorlatilag alsó közép, közép és felső-középkategóriás telefonokat gyártanak, de az olcsó okostelefonok közé is szép számmal adnak modelleket a C szérián belül. Android alapúak a modelljeik.
Nothing
Az egyik OnePlus founder, Carl Pei telefonos márkája, amit Nagy-Britanniában alapított, így félig brit, félig kínai brand. 2021 óta létezik, inkább különc prémium telefonokat gyártanak, az olcsó vonaluk a CMF by Nothing márka. Egyetlen telefonjuk van, ami befér az olcsó okostelefonok közé – és kifejezetten a hipszter stílust képviseli -, a jövő pedig majd rávilágít arra, folytatják-e ezt a vonalat. Android alapúak a modelljeik.
Infinix Mobile
Az Infinix szintén távol-keleti gyártó, amit 2013-ban alapították és pár éve tették be a lábukat Magyarországra. Az olcsó okostelefonok között és az alsó középkategóriában ajánlanak kiváló ár/érték aránnyal rendelkező készülékeket, teszteltünk is ilyet az Infinix Hot 30i néven. Az újabb 40-es és 50-es szériájuk sem rossz, és folyamatosan sorjáznak a modelljeik a piacra.
TECHNO Mobile
A TECNO Mobile egy kínai mobiltelefon-gyártó vállalat, amelyet 2006-ban alapítottak Shenzhenben. A cég a Transsion Holdings leányvállalata, és elsősorban a feltörekvő piacokra összpontosít, mint például Afrika, Közel-Kelet, Délkelet-Ázsia, Dél-Ázsia, Latin-Amerika és Kelet-Európa. Az Infinix márkát is ők birtokolják az itel az Oraimo és a Carlcare mellett, viszont saját, TECHNO néven is adnak ki mobiltelefonokat.
2024 júniusától a TECNO hivatalosan is megjelent a magyar piacon, elsőként a SPARK 20 terméksorozat öt modelljével, de érdemes még a Spark Go vagy a Pova sorozatot is átnyálazni, ezek remekül beleillenek az olcsó okostelefon szegmensbe.
Tippek, trükkök az olcsó okostelefonok kiválasztásához 2025-ben
Szerintem nem lesz senkinek meglepetés, ha már a szekció elején kijelentjük: ez egy erőteljesen kompromisszumos kategória. Persze, ha a sáv tetejéről, 250 USD-hez közel választotok, sokkal jobb olcsó okostelefonokat fogtok kapni, mintha a 100 USD-s halmazban keresgéltek. Ennek ellenére megpróbálunk néhány tippet adni, hogyan jöhettek ki jól a dologból.
Ha olyan embernek választotok okostelefont, akinek eddig még nem volt – idősek, gyerekek, nem technológiafüggők -, akkor nagyon drága készüléket nem érdemes vásárolni. Viszont azt is fontos bekalkulálni, hogyha mégsem válik be a célzott személy esetében a mobil, akkor kinek lehet továbbadni. Ennek a személynek mások lesznek az igényei, valószínűleg magasabbak, mint az előzőnek.
Memória: talán az olcsó okostelefonok legidegesítőbb tulajdonsága a lassúság, ebből kiindulva 4 GB RAM-nál kevesebb memóriával kiadott okostelefont nem érdemes venni, de a szőrös szívűek ezt felemelhetik 6 GB RAM-ra. Megnéztem, hogy a cikk írásának pillanatában az Alzán melyik a legolcsóbb mobiltelefon – Aligator S5550: 27 690 Ft -, de az ilyeneket messzire kerüljétek el. Ha nem írják oda a memória méretét, az SoC típusát, az mindig intő jel legyen. Már 100 USD alatt is vannak Infinix/Motorola/Xiaomi által gyártott olcsó okostelefonok, amik megugorják ezt a szintet.
SoC: a lassúság másik oka a nagyon gyenge központi mag szokott lenni. Ha ilyesmit olvastok, hogy Spreadtrum (a Unisoc régebbi neve), akkor kezdjetek aggódni, ezeknek a lapkáknak szinte sosincsen normális teljesítménye. Viszont az igazságot mindig a benchmarkok mondják meg, keressetek rá az „adott típus nevére + Antutu pont/GFX Bench pont” szóösszetételekre, és hasonlítsátok össze az egyes modelleket.
Háttértár: tipikus olcsó okostelefonos, megúszós megoldás, hogy egyes variánsok csak 32/64 GB-nyi háttértárral rendelkeznek. Viszont, ha duál SIM-es a telefon, akkor a SIM tálcára tehettek micro SD kártyát is, amivel a háttértár bővíthető. Ez teljesen rendben is van az olcsó telefonok között, inkább a RAM-on legyen a hangsúly, képeket az SD kártyára is menthettek.
AMOLED kijelző: sok jóval nem kecsegtetlek benneteket a kijelzők 90%-a ebben a kategóriában IPS lesz, kivéve az ársáv tetején – 250 USD körül – lévő Samsung, Xiaomi és hasonló modelleket. A belépőkategóriás okostelefonok esetében nemcsak arra kell figyelnetek, hogy AMOLED vagy IPS-e a panel, hanem hogy megvan-e a Full HD felbontás. Minél kisebb a képátló ez annál kevésbé lesz zavaró, de ma már 6 colnál is méretesebb telefonokat dobnak piacra.
WiFi 6, 5G, NFC: az alábbi szentháromságot már nagyon nehéz összehozni 250 USD alatt, a belépőkategóriában meg nagyjából lehetetlen. Így olcsó okostelefonban mindegyikkel egyszerre nem nagyon lehet találkozni. Az NFC megléte a leggyakoribb, a WiFi 6 pedig talán egy kicsit ritkább, mint az 5G. Ez utóbbi annyira sweet spot, hogy sok gyártó egyszerűen beleírja a típusnévbe – pl. Redmi Note -, így nem kell sokat azon gondolkodnotok, hogy egy telefon tudja-e vagy sem.
Gyorstöltés: ha durva gyorstöltést kerestek, akkor a kínai márkákat nézegessétek, a Samsung ebből a szempontból kiesik. Például a Xiaomi Redmi, a Realme és a OnePlus kifejezetten erős gyorstöltésben, még az olcsó okostelefonjaik is simán tudnak 33-66 W-ot felvenni.
Kamerás képességek: aki komolyabb kamerás képességeket keres, az felejtse el az olcsó okostelefonokat és a videós képességeknél még rosszabb a helyzet. A kamerákért súlyos tízezreket kell fizetnetek, szóval nagyon valószínűtlen, hogy a minőség jó lesz, sokkal inkább maximum elfogadható. Ha tudtok, olyan készüléket vegyetek, amelyikben van ultraszéles szenzor is, mert a nyaralások alkalmával ezt nagyon sokszor elő kell venni. Ennek az oka az, hogy a nagyobb látószögbe több dolog fér bele, és sokszor a helyszűke behatárolja azt, mit tudtok lefényképezni és mit nem. Ezzel ellentétben a makró kamerákat sokkal ritkábban használják a felhasználók.
Global verzió vs. CN verzió: az olcsó telók sokszor attól olcsók, hogy valamilyen korlátozó tényezőt kell elszenvednetek. Az egyik ilyen lehet a CN verzió, amin nincsenek Google alkalmazások, áruház, csak angol és kínai nyelven „beszél” a telefon, egyes szenzorok a más piacra kiadott készülékekből hiányoznak, és így tovább. Ezek mind „after market” telefonok, amik szürkeimporttal jutnak be az EU-ba. Van, akinek ez „no go” zóna, van akinek lehetőség – már amennyiben szerettek telepítgetni -, de erre figyeljetek oda.
Legjobb olcsósítási trükkök:
- kisebb háttértárral szerelt verziók, amiket egy SD kártyával kibővítetek
- bikább hardver a kamerás képességek rovására
- a fent említett Global vs. CN verzió
- új, de kibontott készülékek (pl. Alza)
- kisebb név, de azonos hardverrel szerelt készülékek (elég a terméklapot átböngészni ehhez)
- a mindenféle ünnepi leárazások
- az új generációk esetén megjelenő áresések a régebbi szériák esetében
Gyakran Ismételt kérdések, azaz GYÍK
Milyen olcsó okostelefont vegyek?
Több forgatókönyv és így több jó válasz is létezik erre a kérdésre. Azt kell leginkább végiggondolni, hogy kinek veszitek és mire. Első telefonnak minél olcsóbbat – de legalább 4 GB RAM-mal szereltet – érdemes választani, míg azoknak, akiknek nem ez az első készülékük és vannak komolyabb igényeik, inkább a sáv felső határáról válasszanak. Az olcsó okostelefonok biztosan nem fognak minden igényt kielégíteni, az árak brutálisan elszálltak, egyszerűen ennyibe nem fér bele minden földi jó.
Mi az elvárás egy olcsó okostelefonnal szemben 2025-ben?
Túl sok követelményt nem lehet a belépő- és az alsó középkategóriás telefonokkal szemben támasztani. Azért egy NFC-t, egy tűrhető gyorstöltést, 6-8 GB RAM-ot biztosan „belealkudnánk” egy ilyen mobilba is, míg feljebb az AMOLED kijelző, a WiFi 6 és az 5G sem lehetetlen.
Melyik a legjobb olcsó okostelefon?
Az alsó polcon inkább a kisebb nevű gyártók jeleskednek, itt nem találtok majd Apple vagy Google termékeket, de például a Samsung telóit igen. Viszont itt nem annyira érdemes még kifizetni a nagyobb névért a felárat, egy Motorola, egy Infinix, egy Xiaomi Redmi vagy egy Realme is lehet remek választás. Általában ezek jobb ár/érték aránnyal rendelkeznek, mint a komolyabb nevek. Pár titkos tipp: Poco M6 Pro, CMF Phone 1, OnePlus Nord CE3 Lite.
Melyik a legjobb olcsó okostelefon 100 000 Ft alatt?
Ez vita tárgyát képezi, de ha egyet kellene tippelnünk, akkor a Poco X6/X6 Pro – amelyik befér az ársávba – rommá akciózott, szétkuponozott modelljére tennénk le a voksunkat. Persze az ársávban vannak még erős kontenderek, például a legviccesebb a CMF Phone 1, míg a legolcsóbb, de komoly értékeket csillogtató telefonokat a Realme tájékán kell keresni.
Miben rosszabb egy olcsó okostelefon, mint egy középkategóriás teló?
Elsősorban hardverteljesítményben, kamerás képességekben, illetve minden olyanban, ami drága, mert azt kihagyják az olcsó okostelefonokból. A feljebb említett AMOLED kijelző, WiFi 6, 5G, bika gyorstöltés és a komolyabb szenzorszetteket nem feltétlen itt kell keresnetek.
Érdemes belépőkategóriás okostelefont vásárolni?
Ez a szegmens tényleg az „alja” az okostelefonoknak, sokszor 150 USD-be is beférnek. Itt nemcsak a pénztárcátok szűk, hanem az elvárásaitoknak is alacsonynak kell lennie. Viszont több ilyet teszteltünk, és ha nem akartok játszani, illetve fényképezni, akkor ezek a modellek is élhetők. Akit ez az egész téma nem érdekel, de mégis szükségük van telefonra, azok keresgéljenek a belépő kategóriában. Azért a toplistára tudtunk kiemelkedő ár/érték arányú, nagyon olcsó telefont is rávarázsolni.
Melyek a megbízható márkák?
Nagyon nagy betlikbe már évek óta nem futottunk bele, de ha valami rossz szokott lenni, akkor az a szoftver. Először is telerakják mindenféle felesleges bloatware-rel a telefont, másrészt egyedi launchereket programoznak, amik nem mindig működnek jól. De ezekből szerencsére egyre kevesebb, és le is lehet őket szedni. Olvassatok mindig teszteket a készülékekről, azokból kiderül.
Számít a márka vagy csak a műszaki adatok?
Az olcsó okostelefonok között kevésbé számít a márka, mint feljebb, mert az extra szolgáltatásokból is kevesebbet kaptok, de egyáltalán nem lényegtelen. Ahogyan feljebb is írtuk, a szoftverekkel szokott lenni kín, de a nagyobb nevek sem jelentenek garanciát erre. Pár év után a Poco telefokkal azért voltak gondok, de például a Redmi kisegítő appjaiban – például a fájlkezelőben – is találhattok néha reklámokat.
Tudok-e játszani az olcsó okostelefonokon?
Igen, de csak olyan játékokat érdemes futtatni, amelyek átskálázzák magukat a hardvernek megfelelően. Ahol ti állítjátok be a grafikát, ott mindenképpen a minimum beállításokra kell lehúzni minden paramétert és még itt sem biztos, hogy kielégítő lesz a teljesítmény. A játékok mögé komoly hardver kell, nem véletlenül árulnak direkt gamer telefonokat.
Miért van minden mobiltelefonon Type-C port?
Azért, mert az Európai Unióban már nem lehet másik csatlakozóval ellátott mobilokat forgalomba hozni, még az olcsó okostelefonok között sem.
Nagyjából milyen gyorstöltéssel számolhatok az olcsó okostelefon szegmensben?
A sáv alja 10 W, a teteje valahol 60-80 W körül van, viszont ezek sokkal drágább mobiltelefonok, mint az előbbiek. Mindazonáltal, aki napi szinten tölt és éjszakára teszi fel az eszközeit, annak teljesen mindegy, hogy mennyi a gyorstöltés teljesítménye.
Tudnak-e vezeték nélkül tölteni az olcsó okostelefonok?
Nem tudnak, legalábbis hirtelen egyetlen olcsó okostelefon sem jut eszünkbe, amelyikben van ilyen lehetőség, de ez nem azt jelenti, hogy nem létezik.
Mi a különbség a Global és a CN verzió között?
A CN verziókon jó eséllyel nincsen fent a GAPPS csomag, tehát YouTube, Google alkalmazásáruház és hasonlók, ráadásul a CN variáns sokszor csak angol és kínai nyelven tud. Szintén lehetnek meglepetések szenzor fronton – pl. nincs NFC -, de az sem biztos, hogy ugyanazokat a celluláris sávokat támogatja, így lehet gond a netezéssel is.
Mi kell a mobiltelefonos elektronikus fizetéshez?
Alapvetően egy NFC chip, mögé egy wallet alkalmazás és egy bankkártya, amit beleraktok. Ha viszont a telefonotokban nincsen NFC, de egy Bluetooth-os okosórát hozzátársítotok, ami képes elektronikus fizetésre, akkor az is megoldást jelent.
Meddig kap egy olcsó okostelefon szoftveres frissítéseket?
Általában 3-4 évig, vagyis egy kicsit rövidebb ideig, mint egy flagship telefon, viszont ennyi idő alatt a felhasználók nagyobb része le is cseréli olcsó okostelefonját, vagy erkölcsi avulás vagy lassúság miatt.
Mennyi ideig lehet egy olcsó okostelefont használni?
Bár mi különösen sokáig használunk telefonokat, így van olyan mobilunk az alsó középkategóriából, ami már 5 éve húzza, ezzel azért vannak már bajok. A belépőkategóriás készülékek 2-3, az alsó középkategóriás/középkategóriás telefonok 4-5 évre azért jók szoktak lenni.
Kell-e, és mennyibe kerül szervizelni egy olcsó okostelefont?
Alapvetően csak akkor kell, ha sérül. A probléma az olcsó okostelefonokkal az, hogy nem mindig éri meg ezeket megjavíttatni. Például, ha egy 50 000 Ft-os telefon javítási díja 30 000 Ft-ba kerülne, az a gyakorlatban „gazdasági totálkárnak” minősül, és lehet, hogy jobban jártok egy új vásárlásával (a környezetvédelmi szempontokat most nem figyelembe véve). Alapvetően nem annyira az alkatrész a drága, hanem a munkadíj, ha egyáltalán van, aki megjavítja a mobilt.
Megéri-e használt mobiltelefont venni az alsó szegmensekből?
Minél drágább készülékről van szó, annál inkább megéri, minél olcsóbbról, annál kevésbé. Ezt az olyan cégek, mint a használt mobilokat áruló Rejoy is tudja, ezért jellemzően nem is árulnak olcsó készülékeket. Aki keveset költ egy olcsó okostelefonra, sokszor nem is vigyáz rá igazán, az alacsony bekerülési költség miatt. Mi biztosan nem vennénk használt telefont a belépő vagy az alsó középkategóriából.
Azért van egy kivétel: az Alza webáruházban vannak kibontott, újszerű telefonok, amiket 14 napon belül visszaküldtek. Ezek gyakorlatilag új állapotban lévő készülékek olcsóbban.
Érdemes alsóközepes áron páréves, középkategóriás mobilt venni vagy használtat vásárolni?
Ellentétben az előző kérdéssel, a válasz az, hogy igen. Az új telefonszériák jellemzően lejjebb tolják a korábbiak árát, és ha azok a telefonok is megfelelnek nektek, akkor miért ne. Jó példa erre a Redmi Note 13-as széria vagy a OnePlus Nord CE3 Lite. Persze sok esetben az új alsó középkategóriás telefon pont olyan erős, mint a 2-3 évvel ezelőtti, eggyel magasabbra helyezett, de még újonnan kapható társa. Használtan ilyet viszont továbbra sem vásárolnánk.
Ha esetleg valamelyik kérdésedet nem találtad meg a GY.Í.K.-ban, vagy nem volt egyértelmű válaszunk, akkor keress minket az oldalon feltüntett elérhetőségeink egyikén, vagy a Facebookon. Legjobb tudásunk szerint igyekszünk válaszolni minden elektromos rollerrel kapcsolatban felmerülő kérdésre!
Specifikáció
SoC: UNISOC T612
RAM: 8 GB LPDDR4x
Háttértár: 256 GB, bővíthető akár 2 TB-ig microSD kártyával
Kijelző: 6,7 hüvelykes Eye Comfort Display, 1600 x 720 pixel felbontás, 90 Hz frissítési ráta
Akkumulátor: 5000 mAh
Gyorstöltés: 45 W vezetékes
Kameraszett: fő: 50 MP, f/1,8; előlapi: 8 MP, f/2,05
Operációs rendszer: Android 14, Realme UI 5.0
Vezeték nélküli kapcsolatok: Wi-Fi 2,4/5 GHz, Bluetooth 5.0
Szenzorok: geomágneses szenzor, közelségérzékelő, fényérzékelő, gyorsulásmérő, giroszkóp, NFC
IP szabvány: IP54