Xiaomi Mi 9 SE okostelefon teszt
Tömzsi buzogány
Kicsit megkésve, de végre kipróbáltam a Xiaomi kompakt méretű erőgépét, a Mi 9 SE-t. A Mi 9 – Mi 9T – Mi9 SE szentháromság legolcsóbb tagja is a felsőkategóriát célozza, és elsősorban a kismarkú vásárlóknak kedvez. Ahogy korábban már leírtam, a Mi 9 továbbra is a csúcskészülék, a Mi 9T remek alternatíva kicsit olcsóbban és egyedi megoldásokkal, de a gyártó ügyesen trükközött az apróságokkal, mert az SE-nek is megvan a maga apró piaci rése, így egyik modell sem felesleges.
Galéria
Nem maradt ki az NFC sem, így mobillal is tudunk fizetni, ez itthon is egyre elterjedtebb megoldás. Ha vezetékes fülhallgatót akarunk használni, a Type-C portba dugható átalakítót kell bevetni. A SIM tálca két nano SIM-et fogad, így tárhelybővítésre nincs lehetőség, ezt tartsuk észben vásárláskor, szerintem érdemes a nagyobb kiadást választani. A hangszóró mono, közepesen hangos, viszont tompán és dobozhangúan szól, magas hangerőn még torzít is, úgyhogy nem sikerült túl jól. A beszédhangszóró hibátlan, mindig jól hallottam mindenkit.
A kijelző ezúttal is kiváló, FHD+ felbontású AMOLED panelről beszélünk, tehát nagy kontraszt, élénk színek, sötét feketék, magas fényerő és tűéles kép jellemzi. Kapunk always-on display funkciót is, ami lezárt képernyő mellett is mutatja az időt és az értesítéseket egy testreszabható grafika társaságában, ráadásul szinte semmi energiát nem használ ilyenkor. Ami nem is baj, mivel az aksi elég kicsike. A 3070 mAh-s telep komolyabb használat esetén 1 napig sem húzta nálam, visszafogottan is maximum másfél napot sikerült elérnem vele. Így igencsak indokolt a Qualcomm QC 4.0+ vezetékes gyorstöltés (aki kábel nélkül töltene, Mi 9-et kell vennie), amivel gyorsan visszahozható az életbe a készülék.
A vezetéknélküli technológiákat (WiFi, GPS, Bluetooth) gyorsan el tudom intézni: mindent IS támogat, és természetesen nem hiányzik a B20 sem, így vidéken is lesz 4G. Az SoC a felső-középkategóriás Snapdragon 712, ami még mindig egész friss chip, a Mi 9 SE-be rakták először. Nem egy hímtagméregetésre való processzor, de a 6 GB RAM-mal társítva nagyon ütős, erős kombót alkot minden feladathoz, amit a 180.000 Antutu pont is reprezentál. Tehát valós használatban tökéletesen elég a teljesítmény, az Android 9 alapú MIUI 10 szélsebes, és a legdurvább játékok is tökéletesen futnak.
A szelfikamera és a hátlapi triplakamera 48 MP-es főszenzora elvileg ugyanaz, mint a Mi 9-ben, mégis a képek minősége nem ér fel hozzá, de még a Mi 9T-hez sem. Kevesebb a részlet, sokkal „festményszerűbbek” a képek, a 48 MP-es fotókba sem lehet annyit nagyítani jó minőségben, mint a nagytesóknál. Éjjel főleg észrevehető a különbség, itt már ritkább a jó eredmény, hiába használjuk az éjjeli módot. A triplakamera másik két egysége egy 8 MP-es telefotó és egy 13 MP-es széleslátó, amikkel zoomolhatunk vagy éppen távolodhatunk a tárgyaktól helyváltoztatás nélkül. Ugyanilyen a felépítés a másik két tesónál is, a gyakorlatban is jól használható egységet képeznek. A fenti sorok kicsit lehúzósan hangozhatnak, de objektíven nézve azért inkább felsőkategóriásak ezek a fotók, mint Redmi szintűek, szóval nem rossz ez a kamera, csak nagy a szakadék a 30.000-rel drágább Mi9-hez képest.
Galéria
A fenti képeket teljes felbontásban, illetve a 48 MP-es tesztfotókat itt találjátok.
Videózni maximum 4K@30FPS-sel lehet, és FHD-ban sincs 60 képkocka/másodperc. Lassított felvételt 120, 240 és 960 FPS-sel lehet készíteni (720p-ben), amiket a telefonon meg is vághatunk – tehetünk alá hangot, beállíthatjuk a lassításokat stb. Az AI segít növelni a felvételek minőségét, és van képstabilizátor is, de nekem inkább ártott mint használt, valamiért lagoltak vele a 4K felvételek.
Összegzés
Erősen sikerült telefon a Mi 9 SE, a kijelző, a hardver és a szolgáltatások mind a felsőkategória felé tolják el. A legnagyobb előnye pedig a kompakt mérete, így azoknak kiváló választás, akik nem szeretik a nagy és nehéz telefonokat, viszont kell a tudás. Vannak azért gyengeségei, mint a kis aksi, kissé pontatlan ujjlenyomat olvasó és arcfeloldás, de ezekkel együtt lehet érteni. A kamera – bár nagyrészt a Mi 9-ből származik – nem annyira jó, mint a nagytesóké, de szép eredményeket lehet vele elérni. Vannak viszont hasznos extrák, mint az NFC, infra, QC 4.0+ gyorstöltés stb.
Itthon, a Xiaomishopnál (magyar garival, gyors szállítással) 95 és 105 ezer forintért szerezhető be a 64 és 128 GB-os verzió, ha pedig tudunk rá egy kicsit várni, Banggoodról is elhozható áfamentes EU Priority Line szállítással.
Pro
- Kiváló kijelző, keskeny kávák
- Kompakt méret, remek ergonómia és anyaghasználat
- Erős hardver
- NFC, infra, B20, gyorstöltés
Kontra
- A marketinggel ellentétben nem csúcskamera
- Gyenge, mono hangszóró
- Rövid üzemidő
- Kissé pontatlan ujjlenomyat olvasó és arcfelismerő