Nothing Phone (2a) Plus okostelefon teszt
Különleges, de parasztvakító is egyben
Forrás: Gshopper
A Nothing egy viszonylag fiatal, Brit márka. Elképesztően nyomulnak a piacon és nagyon egyedi termékekkel álltak elő az elmúlt években. A Nothing Phone (2a) Plus a cég olcsóbb telefonjának bővített változata, ami 12 GB RAM-mal, 256 GB-nyi háttértárral és egy elég izmos, Dimensity 7350-nel büszkélkedhet. Aztán ott a Glyph interfész, ami különleges LED-ekkel jelez vissza mindent, de a 120 Hz-es kijelzője sem kutya. Nem olcsó a különlegesség, a gshopper50 kóddal 143 900 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte, ingyenes szállítás mellett, többletköltségekre nem kell számítanotok.
A kamerasziget kételemű, nem is billeg a telefon, ha az asztalon gépeltek rajta.
A Nothing Phone (2a) Plus összhatása nagyon minőséginek tűnik, vasbeton merevségű a keret, csavargatásra meg sem nyikkan és az IP54-es szabványt is teljesíti, vagyis csepp- és porálló. Ráadásul olyan problémákat is megoldottak, mint a fényes üveg hátlap, ami nem gyűjti az ujjlenyomatokat. Cserébe úgy csúszik, mint a jég, emiatt sokszor aggódtam, hogy elejtem. A gombokat nem egy oldalra szervezték össze, balra a hangerőállítás jobbra a feloldás/kikapcsolás gombja került.
Forrás: Nothing homepage
Ez azt eredményezte, hogy amikor zsebre raktam, random kilőtte az appjaimat, leállította a Spotify-t, vagy egyszerűen csak újraindult.
A végére mindent kipakoltam a zsebemből, de a helyzet akkor sem változott. Ritka idegesítő tulajdonság, nem nagyon tudtam rajta túllépni.
Az ujjlenyomat olvasót a kijelzőbe építették, amit nem szerettem meg.
Eléggé pontatlan, ha egy kicsit is eltértek a „tökéletesen szemből” szögtől, de pártucat sikertelen kísérlet után megszokható, de sosem lesz igazán jó. Hangszóróból kettő van, az egyik a Nothing Phone (2a) Plus aljára került, a kételemű nano SIM kártya mellett. Micro SD kártyával nem bővíthető a háttértár, de ez talán 256 GB mellett nem is akkora probléma. A sztereó hangszóró felső eleme a kijelző élénél bújik meg, ezt viszont játékok közben elég egyszerű eltakarni. Ez egyébként jobb oldalon helyezkedik el a középre kerülő Type-C porthoz képest, ami a gyorstöltésért felel, ami ebben az esetben 50 W.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ez elég nagy teljesítmény a középkategóriában, de ebben az ársávban már nem annyira. Például a Poco X6 Pro 67 W-ot tud, és nemcsak ebben veri agyon a Nothingot, hanem ott van a CEO korábbi cégének több terméke, például a OnePlus Nord CE4 Lite, a 80 W-os VOOC töltést tud. A (2a) Plus 5000 mAh-s akkumulátort így is feltölti 56 perc alatt, míg az 50%-os sprint 21 percet vesz igénybe. 2 napig simán kibírja, de ha bekapcsoljátok a 120 Hz-s képernyőfrissítést, elég gyorsan szétszélednek az elektronok.
Cserébe a Nothing Phone (2a) Plus elég erős szenzorfronton,
rendelkezik NFC-vel, WiFi 6-tal, BT 5.3-mal, 5G-vel, ujjlenyomat-olvasóval, giroszkóppal, gyorsulásmérővel, műholdas helymeghatározással – alias GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS – viszont például jack csatlakozóval, infra porttal és eSIM-mel nem.
A különbségek ugyanis nem számottevők a két készülék között:
- az MTK Dimensity 7200 Pro helyett egy 7350 Pro
- a GPU ugyanaz, de a (2a) Plus-é 30%-kal magasabb órajelen megy
- a fő kamera 32 helyett 50 Mp-es (4K 30 FPS)
- a gyorstöltés 45 W-ról 50-re emelkedett
- A 20 Plus új színváltozatokban is létezik
- elvileg jobb lett a haptikus kijelzés
Ez első ránézésre elég sok változás, de valójában az MTK Dimensity 7350 Pro egy megemelt órajelű 7200-as, erről itt találtok információt. A gyorstöltés gyakorlatilag ugyanaz, ahogy a GPU is, vagyis egy picit jobb kamerát kaptok, plusz az előbb említett apróságok, nagyjából 30-40 000 Ft-os – 100 USD-s – felárért cserébe, igaz ez csak a =(2a) 8/256-os variánsával szemben igaz.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Jöhettek a benchmarkok, mert szerettem volna tudni, miben nyilvánul meg a Nothing Phone (2a) Plus előnye az olcsóbb verzióhoz, és persze a konkurensekhez képest:
- Antutu V10: pont; 764 294 pont;
- GFX Bench, T-Rex on-screen/off-screen teszt: 89/164 FPS;
- Antutu háttértár teszter, írás/olvasás (szekvenciális): 1045/975 MB/s;
- 3DMark (A PCMark nem ment fel): 4731 (átlagos FPS: 28,33);
- PcMark Work 3.0: 13 747;
A Poco X6 Prót ebben az ársávban szinte lehetetlen megverni, de például ennyibe kerül a Redmi Note 13 Pro+ 5G is, amit viszont hardveresen túlugrik a tesztalany, szóval ez egy se nem jó, se nem rossz értékajánlat. A hardver majdnem mindenre elég. 12 GB RAM-mal még évekig nem lesz panaszotok a sebességre, a háttértár pörgős, az SoC pedig a legtöbb játékhoz elég. Persze vannak olyan erőforrásigényes game-ek – ZZZ, Genshin Impact -, amivel mindent ki lehet hajtani, itt egyszerűen vegyetek vissza a grafikai beállításokból, de ezt leszámítva tökéletesen alkalmas játékra a Nothing Phone (2a) Plus.
A készülék legerősebb pontja a kijelző.
A 6,7 colos, AMOLED technológiával dolgozó, 2412×1080 pixeles panel 120 Hz-en frissül, a felületét pedig Corning Gorilla Glass 5 keményítés védi. A színei gyönyörűek, jó a betekintési szög, támogatja a 10-bites színmélységet, a kontraszt pedig szinte végtelen, a fekete tényleg fekete, az IPS panelokra jellemző foltosodást pedig hírből sem ismeri. A fényereje 1300 nit maximum, kültéren ez lecsökken átlagosan 1100-ra. Természetesen van éjszakai mód, ahol kevesebb kék fényt bocsájt ki a panel, de a TÜV tanúsítványról nem találtam semmilyen infót.
A Nothing Phone (2a) Plus az Android 14-es alapokra a Nothing OS 2.6-os kezelőfelületet kapta meg,
ami döbbenetes lesz annak, aki még sosem találkozott vele. Vér cuki, retró kezdőképernyő, van egy fajta bája az egésznek, ami pár napig jópofa, de egy idő után kijönnek a hibái. Például a Nothing ikonkészlet kicseréli az appok widgetjeinek hátlapját feketére, innentől kezdve egy csomó app nem felismerhető. Aztán ott van az üveghatású nyitóképernyő és a háttér, ami szintén jópofa, csak nehezen olvasható tőle minden. A gesztusvezérlést szokni kell, szerintem a futó appok elérése eléggé béna, de maximum visszakapcsoljátok a virtuális gombokat. Találkoztam továbbá egy zavaró hiányossággal: nem lehet a telefont mintával feloldani, csak PIN kóddal vagy ujjlenyomattal, illetve van a szokásos arcfelismerés. Ez az, ami sötétben nem működik, ahogyan kesztyűben az ujjlenyomat sem, ilyenkor jönne jól a minta. A gyártó 3 évet vállal az Android és 4 évet a biztonsági frissítésekre.
Forrás: RendeljKínait
A Nothing Phone (2a) Plus kamerái ezen a szinten már nagyon rosszak nem lehetnek, hiszen a 400-500 USD-os ársávban azért már lehet a fogyasztóknak elvárása. Ennek tükrében a kameraszett egészen pofás:
- 50 MP-es fő kamera, OIS+EIS képstabilizálással
- 50 MP-es ultraszéles kamera
- 50 MP-es front kamera
Mint látható, a cég nem cicózott, minden szenzornak ugyanazt a felbontást választották, ami kifejezetten ritka megoldás. Ez azért nagyon jó, mert így nem kell beáldoznotok túl sok mindent a minőség oltárán, ha nagyobb látószöggel akartok valamit megörökíteni.
Ez szinte az összes konkurensnél elő szokott jönni, mint hiba, de a Nothing Phone (2a) Plus ezt egy huszárvágással megoldotta.
A fő kamera ráadásul elektronikusan és optikailag is stabilizálja a képet.
Cserébe viszont nincs makró, ami szerintem túl sok embernek nem fog hiányozni, mert általában egy gyenge felbontású, ritkán jól használható szenzorról van szó a konkurensek esetében is. Mivel a fényképezéseim alkalmával vagy a hó esett vagy felhős volt az ég gyakorlatilag soha nem voltak megfelelőek a fényviszonyok, ennek ellenére remek képeket csinált. Sok helyen eléggé szürkés-fehér a háttér, de ez leginkább a felhős ég miatt van, viszont a fő kamera részletes, kellemes képeket csinál. Ami viszont feltűnő, hogy van egy kis összemosódás az élek felé közeledve, illetve az ultraszéles kamera valahogy máshogyan mér fényt, mert a képek sötétebbek lesznek, olyan, mintha aktív lenne a HDR.
A színek élénkek, elég nagy a dinamika tartomány, összességében igencsak rendben vannak a nappali képek.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ami ennél viszont sokkal meglepőbb, azok a Nothing Phone (2a) Plus éjszakai képei.
Közvetlenül a hóesés után mentem ki, vagyis minden vagy szürke, vagy fehér volt, így igencsak távol voltam az ideális körülményektől. Ehhez képest kifejezetten jó képeket csinált, ellenfényben sem szenvedett nagyon, megmaradt a részletesség. Helyenként a meleg-fehér fények miatt van egy kis temperás hatás, meg a tónus erőteljesen sárgás, plusz a zoomoláskor a picit remegő kéz is okoz bemosódásokat. Ezt leszámítva viszont minden rendben, például nagyon jók a színek. Nézzétek meg a karácsonyfás képet, ahol a hideg- és a meleg-fehér bevilágítás egyszerre látszik, ott jól lemérhető, hogy mit tud a szenzor, ha van elég fény.
Ami a videókat illeti, a Nothing Phone (2a) Plus itt is stabilizál, a felbontás 4K 30 FPS mellett.
Sajnos az elektronika eléggé agresszívan beleavatkozik a folyamatba, ahogyan próbálja a dülöngélést és a pattogást kiszedni az anyagból. Ez azt eredményezi, hogy a kép úgy hullámzik, mintha egy csónakban ülnétek, plusz oldalról bele is ránt az elektronika, emiatt keresztirányú csíkok kerülnek bele. Ez meglehetősen zavaró hatás, annak ellenére, hogy maga a felbontás jó. Éjszaka a jelenség tovább erősödik, több pattogás, agresszívabb korrekció. 32 colon néztem editálás közben a videókat, és mikor a kamerát kétszeres zoomon használtam, annyira „úszott” a kép, hogy konkrétan felfordult tőle a gyomrom.
Szóval amennyire elvárásaimon felül teljesített a képek terén a 2a Plus, annyira nem hozta a szinten a videók esetén.
Összegzés
A Nothing telefonjai eddig is az extravagáns különc kategóriába tartoztak, ebből a szempontból Nothing Phone (2a) Plus beleillik a márkaimidzsbe. Közel sem tökéletes telefon és helyenként teljesen érthetetlen, miért hagytak ki dolgokat. Nincs jack, eSIM, vezeték nélküli töltés – ez utóbbi talán érthető a dizájn miatt -, a dobozból kimaradt a töltő és a tok – szintén érthető, elrontaná az összhatást -, illetve a videók sem tartoznak a telefon erősségei közé. Voltak továbbá idegesítő, teljesen megmagyarázhatatlan dolgok, mint az újraindulás vagy az appok random leállása.
Cserébe a Nothing launcher elég menő, tele van egyedi cuccokkal, a hardver elég erős, rengeteg memória van benne, a kijelzője nagyon jó, adott a WiFi6 és az 5G, az üzemideje is tisztességes, minden másban pedig átlagos. Érdekes egyveleg, egy biztos, hogy nem való mindenkinek, már csak azért sem, mert nem egy ár/érték bajnok teló. Kicsit saját magát lövi lábon a Nothing Phone (2a)-val, ahol a 8/256-os variáns kb. 100 USD-vel – vagy ha úgy jobban tetszik, 25%-kal – olcsóbb, ami egy jobb értékajánlatnak tűnik az árak ismeretében.
A Nothing Phone (2a) Plus ugyanis a gshopper50 kuponnal 143 900 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba kerül, míg a kisebbik (2a) variáns a gshopper40 kóddal 116 600, a nagyobbik 12/256-os 136 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba. Ez azért nem filléres tétel és a kategória elég sűrű, de egy biztos: aki díjazza az extravaganciát, annak bármelyik Nothing termék nyerő lesz.
Pro
- Erős hardver
- Rengeteg memória
- Nagyon jó AMOLED kijelző
- Állat kinézet a Glyph interfésszel
Kontra
- Nem lett olcsó
- Gyenge videós képességek
- Nincs vezetéknélküli töltés, IP68, jack, eSIM
- Szegényes a doboz tartalma, nincs töltő és tok
- A rossz helyen lévő gombok miatt a nadrágzsebben sokat randomkodik
Mi a Gylph interfész?
Nagy extra és a dizájn szerves része a Glyph interfész összefoglaló néven emlegetett LED-es értesítő rendszer, aminek a személyre szabhatósága példás és a kinézetet is remekül feldobja. Az alábbiakra jó:
Természetesen a fényjelenségekhez hangokat is lehet társítani. Igazi eye candy dolog, de például a zene ütemének követése először jópofa, hosszabb távon viszont már idegesítő. Összességében egyedi, de azért nem váltja meg a világot.