Ninkear A15 Plus notebook teszt
Túl olcsó, hogy a polcon maradjon
Forrás: Banggood
A Ninkear egy feltörekvő notebook márka, aminek egyből többféle modellje is megjelent a piacon. a Ninkear A15 Plus a cég svájci bicskája, ami nagyon sok mindent ad az áráért: teljesértékű Type-C port, amin keresztül tölteni is lehet, elég jó üzemidő, 32 GB RAM 1 TB-os SSD, és a központi mag sem valami szörnyűség, az AMD-től érkező Ryzen 7 mozdítja meg a biteket. A BG4bf87a kóddal 179 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte, ami gyanúsan olcsó, főleg, hogy EU raktárból érkezik, ingyenes szállítás mellett.
A spórolás egyik tipikus ismertetőjegye a jelöletlen doboz,
amire annyit írnak, hogy notebook vagy laptop. Köszönjük „Captain Obvious”, hogy az van benne, amiért eredetileg fizettünk. Kínai szokás szerint – ami olyan, mint a japán autókban a szent kvarcóra – mindig adnak a műszaki eszközök mellé „vásárfiát”, kiegészítők formájában. Ebben az esetben a Ninkear A15 Plus laptopon, a leíráson, a billentyűzetre tehető karakterkészlet matricákon és a tápegységén túl jár egy Ninkear címkével ellátott egér, egy egéralátét és egy laptoptáska is. Előbbi kettő szerintem nem sokra jó, utóbbi nem rossz, de nincs hozzá vállpánt, így kicsit feleslegesnek érzem a laptop hátizsákok korában, amik ugyanezt a funkciót töltik be, csak másra is jók.
A Ninkear A15 Plus notebook kinézetéről az ég világon soha semmi nem jutna eszembe.
Szürkébe hajló ezüst szín, totálisan átlagos külcsín, de mentes a bántóan gagyi részletektől. Mondjuk az némileg összezavart, hogy a tesztasztalomon volt a Ninkear N14 Pro és az N16 Pro is, és ezek annyira hasonlítanak az A15 Plus-ra, hogyha nem lenne különböző a méretük, nem tudtam volna őket megkülönböztetni.
Egy új notebook kibontása közben egyből megyek Youtube-ra és megnézem a „disassembly” vagyis a szétszedős videókat, hátha valami érdekességet látok, és persze volt ilyen ehhez a notihoz is. Betöltetlen RAM slot, második háttértár hely, vagy egyéb okosság, de sajnos semmi. Szóval, „what you see is what you get”, csak komplett modulok cseréjével lehet memóriát vagy háttértárat bővíteni, amiért kár, viszont legalább minden nagyon egyszerűen hozzáférhető.
Elég kritikus pont a notebookok esetében a port felhozatal,
főleg ha több monitort, power bankos tölthetőséget és hasonlókat is szeretnétek. Ebből a szempontból a 15,6 colos Ninkear A15 Plus egészen jól áll, ebben a méretben már viszonylag sok mindent lehet felforrasztani az alaplapra:
Bal oldalon:
- 1 darab USB 3.0 port
- 1 darab DC bemenet a tápegységnek
- 1 darab HDMI port
- 1 darab full featured Type-C port (vagyis teljesértékű, adat és áram is átmegy rajta, tehát tölthetitek róla a notebookot, de erről majd később)
Jobb oldalon:
- 1 darab micro SD kártya bemenet
- 1 darab 3,5 mm-es jack csatlakozó fejhallgatókhoz
- 1 darab USB 3.0 port
Hátul nincs semmi a notebookon, amit azért érdemes megemlíteni, mert ez is egy ultrabook vékonyságú – 360x230x18 mm-es -, mindössze 1,7 kilogrammot nyomó masina. Ez egyben azt is jelenti, hogy például nincs dedikált ethernet port, mert a Type-C csatlakozón keresztül lehet hálózati adatot is átvinni a megfelelő eszközzel, ha a WiFi-t valaki nem preferálja. A fenti felhozatalt USB oldalon keveslem, de tulajdonképpen ezt váltja ki a teljes értékű Type-C port, ami egy NAGYON fontos vívmány. Két szempontból is: lehet ráakasztani plusz egy monitort, illetve ezen keresztül tölteni is lehet a notebookot egy bármilyen PD képes, Type-C portos kimenettel rendelkező telefontöltőről. Ugye nektek is van olyan vágyatok, hogy egy Type-C portos töltő mindent kiszolgáljon és végre megszűnjenek a különböző méretű, hosszúságú, vastagságú, csatlakozójú kábelek? Ha igen, akkor a Ninkear A15 Plus notebook lesz a ti eszközötök, de erről később.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
És ha már töltés, a Ninkear A15 Plus notebook akkora teleppel rendelkezik, mint kevesen a piacon.
A 9000 mAh nem biztos, hogy bárkinek mond valamit, ez inkább „mobilos” meghatározás, de a 69,3 Wh annál inkább. A párom notbookjának 51 Wh az akkuja, és az is elmegy 6-7 órát, ez pedig majdnem 40%-kal több energia. A gyártó szerint ez 8-12 órát jelent terheléstől függően, de ezt is leteszteltem, később olvashatjátok az eredményeket, de lelövöm a poént, csak részben igaz. Van még pár extra a laptopon, ujjlenyomat–olvasó, billentyűzetvilágítás és természetesen a WiFi is kétsávos, igaz csak az ac szabványt támogatja, az ax-et – közismertebb néven a WiFi 6-ot – nem. Ahol viszont felhúztam a szememet, az a 4.2-es Bluetooth, azért ez már egy elég régi verzió, itt tuti a spórolás játszott szerepet.
Miért jók a 15,6 colos notebookok és miért szokott ez vízválasztó lenni? Azért kedves olvasó, mert az ennél kisebb notebookok ugyan könnyebbek, de nem is fér el rajtuk numerikus pados tasztatúra. Notebookunk esetében ez egy QWERTY billentyűzet, amerikai angol kiosztással, amiről hiányzik pár magyar ékezet – például a hosszú „í” -, de ezeket is be lehet ütni billentyű kombókkal. Például az ALT+J az előbb említett karaktert varázsolja a képernyőre. Itt visszakanyarodnék egy kicsit az USB portok számához: a saját notimat külső billentyűzettel használom gombhiány és élettartam meghosszabbítási okokból – évi 6 millió karaktert ütök le a RendeljKínait és a Reflekt cikkeinek megírása közben -, ami ugyan feloldja a fenti „nincs elég gomb” problémát, de a 2 darab USB portból elvesz egyet. Érdemes beszerezni egy BT-s egeret és klaviatúrát, ha már van ilyen modul a Ninkear A15 Plus notebookban.
A touch padról sokat nem tudok elmondani, sosem használom, mindig van nálam egér, így a Ninkear sajátja olyan közepesen semmilyennek érződött, nem volt vele gond, de a legnagyobb vívmánya az ujjlenyomat-olvasó, libbenek is tovább, a gyakorlati tapasztalatokra.
A háttértár egy 1 TB kapacitású, GOFATOO márkájú NVMe SSD,
amiről még életemben nem hallottam, de semmi baj, megmértem a sebességét, amit lejjebb a galériában láthattok és szerencsére jól teljesített. Jobban örültem volna 2 darab SSD helynek, mert ebben a kérdésben régimódi vagyok, és szeretem, ha fizikailag is elválasztja valami az adatot az operációs rendszertől, de ha nem, hát nem, a Ninkear A15 Plus notebook erre nem ad lehetőséget. Az operációs rendszer természetesen Windows 11 Global Version, vagyis bármilyen nyelvi csomagot le lehet rá húzni, és a menük almenüjében sem akadtam bele kínai szövegekbe, mint a Xiaomi Mi Gaming notimon futó szoftver esetében.
Galéria
Forrás: Ninkear A15 Plus, Windows 11
A noti kijelzője 15,6 inch-es, 1920×1080 pixel felbontású IPS panel,
a semmi extra, de nem rossz kategóriából. A széle egész vékony, 90,3%-ot tölt ki benne a panel, szóval gyakorlatilag vékonykávás. Van egy érdekessége a megjelenítőnek, ez pedig az, hogy 180 fokban lehajtható, amiről régebben nem tudtam, miért jó, míg meg nem láttam öcsém falra felszerelt, szintén síkba fordított céges laptopját. Emiatt viszont egész jók a betekintési szögei, és a színei sem rosszak, decens középkategóriának mondanám. A legjobb viszont az benne, hogy nem tükröződik, pedig ezek a matt felületű panelek teljesen kiveszőfélben vannak. A fényerejét nem mondja meg a gyártó, de nem éreztem kevésnek, olyan 300 nit körülire tippelem, ez nagyjából a notebookok átlaga, nem a nyáron az almafa alatt verőfényes napsütésben használós darab.
És ha már a monitorról beszéltem, a Ninkear A15 Plus notebook kezel két megjelenítőt a sajátja mellett.
Forrás: Banggood
Egyik a teljesértékű Type-C portra megy – ilyenkor fel kell áldozni a töltést -, a másik a HDMI csatlakozóra. Túl nagy fancy-zést nem kell azért várni, 60 Hz-en meghajtja a paneleket a Ninkear üdvöskéje, de mindenféle magas frekvenciás sync-eket nem támogat. Van még két extra, amit a benchmarkok és a teljesítményadatok előtt mindenképpen meg kell említenem. Az egyik, hogy rendelkezik billentyűzetvilágítással. A másik a Type-C alapú töltés. Egy Baseus GAN 2 Pro 65 W-ről etettem Type-C kábel segítségével, ez nagyjából a gyári töltőjének a teljesítményével egyezik. Viszlát notebook töltők, „welcome on board” telefontöltők. Egy 20 000 mAh-s power bankról – kb. 74 Wh – is megduplázhatjátok a használati időt. A teszt kedvéért a 20 Ah-s BlitzWolf BW-P9-et használtam – teszt itt -, ami szinten tartásra jó, de helyette valami izmosabbat ajánlanék a Ninkear A15 Plus mellé. Mesés utazós munkaállomássá teszi egy hordozható monitor, mint mondjuk a BlitzWolf BW-PCM2L, amit teszteltem is és szintén napi szinten használunk.
Végül, de nem utolsó sorban jöjjenek a benchmarkok által mért eredmények, nézzük mit produkált a Ninkear A15 Plus notebook. Az senkit ne tévesszen meg, hogy itt a 16 GB RAM-mal és 512 GB SSD-vel szerelt verzió látható, a Banggood a 32 GB RAM-mal és 1 TB SSD-vel szerelt variánst adja a cikkben szereplő árért, csak a tesztelőknek jut a spórolósabb modell. Értelemszerűen a mért eredményeknél jobbat produkál a nagyobb variáns. Referenciaként a Xiaomi Mi Gaming gamer notit használtam, de azt érdemes róla tudni, hogy ez egy több mint 5 éves hardver. Aztán a teszt közben befutott a Ninkear N14 és N16 Pro páros, így érdemesnek találtam azok eredményeit is mellékelni egy táblázatba, amit a galéria végén találtok. Íme az eredmények:
Galéria
Forrás: Cinebench, Unigine Heaven, CrystalDiskMark, CPU-Z, TechPowerUp
A Ninkear A15 Plus notebook használatára egy szót jutott eszembe: kellemes.
Igaz, nagy extrákat nem villant, de a melléütéseket a billentyűzetén viszonylag könnyedén elkerültem, miután megszoktam, mi hol van. A Windows 11 sokatoknak ismerős lehet korábbról, bloatwere-ekkel nem találkoztam, teljesen rendben volt az operációs rendszer. A netezős, videózós, szövegszerkesztős feladatokon túlmutat a masina tudása, így elkezdtem kínozni az Adobe méltán híres programjaival, illetve több munkanapot letoltam rajta. Power useres programokhoz tökéletes, a Photoshopot és a Premiere Pro-t is elfuttatja, ha nem csináltok nagyon bonyolult dolgokat, és nem száz layert használtok, meg effekteztek orrba-szájba, de azért grafikusok ne ezt a hardvert vegyék. Játszani túl sok mindent nem lehet rajta, a Ryzen hiába a 7-es szériából való – ez a pontos modellszám -, egyes 5-ös procik is elverik, hiszen ez egy fékezett habzású, takarékos modell, cserébe nem nagyon zabál.
Forrás: Videocardbenchmark
A Radeon Graphics név mögé rejtett GPU integrált megoldás, a benchmarkokon egy jobb dedikált videokártya tizedét tudja teljesítményben, ennek tükrében, a régebbi neveket úgy-ahogy elfuttatja, de ennyi, nagyon sokat ne várjatok tőle. Még ha agyon is terhelitek a procit vagy a GPU-t, akkor is alig van hangja. Megdöbbentő, de csak 32 dB-t mértem 76 Celisus fokos CPU mellett, ami a suttogással egyenlő, de nyilván az üzemidő ilyenkor drasztikusan esik. Ez utóbbi egyébként akár elég is lehetett volna egy átlagos, 8 órás munkanapra, ha nem maximum fényerőn toltam volna folyamatos YT-os zenehallgatás mellett két monitorral, mert így máris csak 3,5 óráig bírta. De kétszer ennyi filmnézéssel nevetve összehozható – 8%-ot merült egy óra alatt, 50% fényerőn –, szóval van itt kakaó, csak nem érdemes kihajtani a hardvert. Vagyis tökéletes utazós noti, pont ennek megfelelően kell használni.
Összegzés
A Ninkear A15 Plus egy igazi svájci bicska. Van néhány apróság, amiben béna, nem lehet bővíteni a memóriát és a háttértárat, csak ha a RAM modult vagy az SSD-t cserélitek. Nincs dedikált videokártyája, szóval nagy gamingre nem alkalmas, a kinézete pedig jellegtelen és sem Apple sem AlienWare logó nem világít a hátoldalán, szóval a kutya nem figyel majd rá fel. Ha viszont nincsenek ilyen elvárásaitok, akkor egy remek társ. Számtalan extra – ujjlenyomat-olvasó, billentyűzet világítás, kezel 3 monitort -, tonnányi RAM, elég jó az üzemidő, és a kedvencem a teljes értékű Type-C port, amin keresztül tölteni is lehet. A procija kellően erős, hogy ne kapjatok agybajt a lassú programfuttatástól és az árban ott van a Windows 11 is. Mi kell még?
Egy jó ár, ami a BG4bf87a kóddal 179 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot jelent, ami nagyon olcsó, főleg, hogy ez a 32 GB RAM/1 TB SSD variáns ára. EU raktárból érkezik, ingyenes szállítás mellett.
Pro
- Nagyon olcsó
- Teljesértékű Type-C port, amin keresztül tölteni is lehet
- Rengeteg extra: ujjlenyomat-olvasó, billentyűzet világítás, plusz 2 monitor kezelése
- Kellemes használni, alacsony tömeg
- Könnyű szétszedni és a dolgokat cserélni benne
- Ütős hardver ennyi pénzért (32 GB RAM, Ryzen 7, 1 TB SSD)
- Egész jó üzemidő
- Hihetetlenül csendes
Kontra
- Jellegtelen kinézet
- Nincs dedikált videókártyája, igaz, mások sem adnak ennyiért ilyesmit
- Csak egy memória és háttértár slotja van
- BT 4.2 2024-ben? Ne már
- Nincs dedikált ethernet csatija