Ninkear MBOX 8 Pro mini PC teszt
Önmagára dokkol

Forrás: Ninkear
A Ninkear eddig a tabletjeiről és a notebookjairól volt híres – ez a teszt is egy A16 Prón íródik -, de az elmúlt időszakban beugrottak a mini PC iparba is. A Ninkear MBOX 8 Pro egy moduláris darab, vagyis egy interfész segítségével ki lehet egészíteni az AMD Ryzen 7 processzort és a 32 GB RAM-ot felvonultató rendszert mindenféle portokkal. Már ez is USB Type-C-ről tölt, mint a modern laptopok és a teljesítményéhez képest nem is drága a gép. A BG32593b kóddal 177 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek, a moduláris erőmű Csehországból érkezik, ingyenes szállítás mellett.
A Ninkear MBOX 8 Pro mini PC két egymásra helyezhető eleme másféle portokat tartalmaz. Ha csak az alapgépet veszitek figyelembe, akkor:
- 1 darab 100 W-os Type-C a bemenet (ezen keresztül tölt)
- 1 darab 100 W-os Type-C a kimenet, ami egy teljesértékű Type-C
Ezen felül a dokkoló az alábbiakkal egészíti ki a mini PC-t:
- 2 darab 2.0-s USB-A
- 2 darab 3.0-s USB-A
- 1 darab 3,5 mm-es jack
- 2 darab RJ 45 (alias ethernet, 1 és 2,5 Gbps sebességű)
- 1 darab HDMI 2.0 (4K 60 FPS)
- 1 darab DisplayPort 1.2 (4K 60 FPS)
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Tehát összesen 11! csatlakozótok van, amiből a Type-C DC-in csatit nem számolnám, de a másik 10-re azért rengeteg eszközt lehet csatlakoztatni.
Például simán összerakhattok egy 3 monitoros setupot, de az 2 darab ethernet csatlakozóval különböző alhálózatokba is rakhatjátok a gépet, egyfajta monitorozó terminálként, és még sorolhatnám a lehetőségeket. Ha pedig ezekre nincs szükségetek, lekaphatjátok a dokkoló részt, bár el nem tudom képzelni, ki fogja levenni, és elrakni egy fiókba, mert olyan sok értelme ennek nincsen.
Ami a Ninkear MBOX 8 Pro mini PC kinézetét illeti, eléggé indusztriális, egy hatalmas alumínium szellőzőrács zárja le a tetejét, és van még további 5 darab szellőzőrács rajta, amiből már lehet arra következtetni, hogy itt a nem gyenge hardver hőjét nagyon el akarja vezetni a gyártó. Összességében nem csúnya ez a kialakítás, de van egy nagy műanyag, gyémánt formájú RGB LED az elején, ami képes színt váltani, és ez eléggé bazári.
Szépséggel nem vádolnám a mini PC-t, de egyedi, semmivel össze nem téveszthető a forma.
És ha már többször szóba hoztam a vasat, ez van a motorháztető alatt:
- Processzor: AMD Ryzen 7 8845 HS
- Csíkszélesség: TSMC 4nm
- Memória: 32 GB DDR5
- Magok száma: 8
- Cache mennyisége: 8 MB L2, 16 MB L3
- Grafikus mag: Radeon 780M Graphics 2.70 GHz, nem dedikált
- Háttértár: 1 TB SSD, (M.2 2280 PCIE 3.0 X4, maximum 2 TB)
- Operációs rendszer: Windows 11 Pro
- Vezeték nélküli kapcsolatok: WiFi 6, BT 5.2
Van az MBOX 8 Prónak egy kisebb testvére is, az MBOX 6, ami szintén kapható Banggoodon. Ugyanezt a logikát követi, de gyengébb hardverrel operál, abban egy Ryzen 5-6600H tevékenykedik 16 GB RAM és 512 GB háttértár társaságában.
Forrás: RendeljKinait, idegesítő RGB LED
A dolog szépsége az, hogy ugyanez a hardver van a Ninkear A16 Pro notebookban is, amin a cikket írom, tehát pontosan tudom, milyen teljesítményt ad le egy ilyen hardver. Egyszerűen összefoglalva: jót, és még keveset is fogyaszt, de ez a mese része, futtatok helyette inkább benchmarkokat, amiket összevethettek a feljebb linkelt Ninkear A16 Pro teljesítményével.
A fentiekből az látható, hogy nem meglepő módon nagyjából azt – egy picit többet – hozza, amit a Ninkear A16 Pro, lévén ugyanaz a hardver van benne.
Forrás: RendeljKínait
Ami viszont nem annyira tetszett, hogy a PCI-E 3.0 x4 slot elméleti maximuma 4 GB/s, ami elég gyors, de vannak ma már SSD-k, amik ennél többet tudnak. A M.2 2280-as méret nagyjából sztenderdnek tekinthető – 22 mm széles és 80 mm hosszú -, szóval, ha valakinek nem felelne meg az SSD kapacitása vagy sebessége, akkor az cserélheti másikra.
A Ninkear MBOX 8 Pro szépsége, hogy a mini PC-ből lehet építeni egy 3 monitoros munkaállomást, úgy, hogy felszerelitek az apróságot az egyik megjelenítő hátoldalára, szépen elrendezve a kábeleket, és akkor nem kígyóznak az asztalon. Ami a teljesítményét illeti, ez bőven többre elegendő, mint a napi netezős, filmnézős, e-mailezős feladatok, ezzel a procival már egyszerűbb műveleteket is el lehet végezni az Adobe programokban. Szoktam vele képeket szerkeszteni, videókat vágni, de nyilván nem hozza a célhardverek szintjét, viszont nem is fájdalmas vele a munka.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A Ninkear MBOX 8 Pro nem kapott dedikált videókártyát, az integrált Radeon 780M-mel kell beérnetek,
ami valljuk be: nem teszi éppen gamer PC-vé. Szoktam így is játszani a sajátomon, a retró cuccokat tökéletesen futtatja, de 10 évnél messzebbre kell visszamennetek, hogyha egy játék kapcsán elfogadható teljesítményt akartok. Nem a 2012-ben kiadott FarCry 3 fogja megizzasztani, mert az makulátlanul fut rajta, de maradva a „retrónál”, egy Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, amiről a társoldalunkon, a Reflekten írtunk, már szerintem megfekszi a gyomrát. Nekem egyébként egy torrent szerver jutott eszembe, mint tökéletes felhasználási mód, de ahhoz meg már overkill a hardver.
Forrás: RendeljKínait, a Far Cry 3 tökéletesen fut a Ninkear MBOX 8 Prón
Bármilyen tevékenységre is fogjátok be a Ninkear MBOX 8 Pro mini PC-t, a jelentős teljesítmény mögött keletkező hőt valahogy el kell vezetni.
Meglepően csendesen működik, ha nem hajtjátok, szinte sosem indul be a ventilátora,
és terhelve is csak minimálisan hangosodik. A Windows 11 Pro magyarítása könnyen ment, soha nem is volt ezekkel különösebb bajom, viszont a Ninkear A16 Pro notebookom esetében az egyik frissítés kiütötte a gyári kulcsot, szóval kellett egy másikat szereznem. Kb. 3000 Ft-ért lehet ilyeneket venni, nem egy nagy ügy, de azért számoljatok vele.
A végére pedig egy érdekesség:
a Ninkear MBOX 8 Pro megy a dokkoló nélkül is, aminek nem tudom, amúgy mi értelme van, de ha valaki így használná, a lehetősége megvan rá.
Sok mindent nem raktok majd rá és a VESA keretet is a hub alján alakították ki, szóval sokat nem profitáltok belőle.
Összegzés
A Ninkear cuccok eddig sem voltak éppen drágák, ár/érték arány bajnok szinte mindegyik, a hardvert meg úgyis az AMD/Intel szállítja, SSD-t, memóriát meg bármikor lehet benne cserélni. Ennek a szétszedhetőségnek a gyakorlatban túl nagy hasznát nem láttam, az értelme az lehetne, ha árulnának külön másmilyen dokkolókat, de ilyenről nem tudok. Viszont nagyon nagy hibát sem tudok említeni, minden tette a dolgát, néha viszont hangoskodik, ha megnő a teljesítmény.
A BG32593b kóddal 177 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek, a moduláris erőmű Csehországból érkezik, ingyenes szállítás mellett. Egy olyan gondolatom azért támadt, hogy a Ninkear A16 Pro tavaly 288 400 Ft-ba került, amiben lényegében ugyanez a hardver van, plusz nyilván egy monitor meg a perifériák, de az 110 000-rel drágább volt, ami nem kevés. Ennek tükrében a Ninkear MBOX 8 Pro mini PC egy jó vétel.
Pro
- Csendes
- Kezel 3 monitort
- Tudásához képest olcsó
- Teljesértékű Type-C port
- Rengeteg port a dokkolón
- Bika hardver, sok memória
Kontra
- Idegesítő az RGB LED az elején
- Érdekes ez a szétszedhetőség, csak a gyakorlatban nem sok haszna van
- Kár, hogy a tápegységébe integrálták a kábelt, egy Type-c töltő jobb lett volna