KTC H27S25E gamer monitor teszt
A nagyok olcsóbbik unokatestvére

Forrás: Geekbuying – KTC H27S25E
Ha komoly szinten űzöd a gaminget, akkor a KTC H27S25E lesz az új kedvenc monitorod. 27 colos, 2560×1440 pixel (QHD) felbontású és 1000R görbületű, de az sokkal izgalmasabb, hogy 240 Hz-es a képfrissítési rátája, ami brutális. Ehhez 1 ms MPRT válaszidő, Adaptive Sync technológia és számos gamer funkció társul, amiknek köszönhetően a COD, a CS2 vagy a Fortnite új szintre emelkedik. A 25MEGA03 kuponkóddal most 101 700 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért bővítheted vele a setupodat, a Geekbuying kínálatából megrendelve. A monitort európai raktárból ingyen szállítják.
Forrás: ktcplay.eu
A H27S25E kellően becsomagolva érkezik, méghozzá egy barna színű kartondobozban, amiről már messziről virít a KTC logója, illetve egy monitor körvonala, fehér színnel. Szokás szerint nem lett túlgondolva, de nem is baj, nincs szükség felesleges csicsára. A pakkban lévő kiegészítők sem különösebben érdekesek: a monitor mellett találsz egy adaptert tápkábellel együtt, egy csavarhúzót, egy rövidre fogott használati útmutatót és egy 2 lábbal rendelkező talpat, viszont ami ténylegesen említésre méltó, az a HDMI kábel.
A tesztalany kávája rettentően vékony,
ami modern megjelenést kölcsönöz neki, a fekete színnek hála pedig bármilyen lakásdizájnba könnyedén beilleszthető – főleg, ha sötét színű setuppal rendelkezel, nem pedig rózsaszínnel és fehérrel, mint én, mert akkor nyilván el fog ütni tőle. Valami csilli-villi LED-es világítás nem lenne rá rossz, de aki ismeri a KTC monitorjait, az jól tudja, hogy nem jellemző, nem mellesleg akkor már nem ezt az árkategóriát erősítené a H27S25E. Az ilyen jellegű problémák egyébként is könnyedén orvosolhatók egy monitorlámpával.
A tesztalany fém talpat kapott, ami stabil tartást biztosít, cserébe rengeteg helyet elfoglal az asztalodon, nagyjából 40×25 centimétert, aminek nem sokan fognak örülni. Ilyenkor jól jön, hogy a tesztalany hátoldalán megtalálod a 100×100 milliméteres VESA furatmintákat, mert ez azt jelenti, hogy felszerelhető fali konzolra vagy monitorkaros állványra. Ez azért is hasznos, mert így elkerülheted a gyárilag nem túl ergonomikus állvány korlátait, ami csak -5° és +20° fok között dönthető előre-hátra. Nem forgatható oldalirányba (swivel), sem portré módba (pivot) és sajnos a magassága sem állítható.
Galéria
Forrás: RendeljKínait – KTC H27S25E
A KTC H27S25E-re nem sok port került, de a lényeget lefedi:
- 1 darab DC bemenet a tápegységnek
- 2 db HDMI 2.0
- 1 darab DisplayPort 1.2
- 1 darab 3,5 milliméteres jack kimenet
Az utóbbit azért kapta, mert beépített hangszórója nincs, ezért csak ezen a porton keresztül tudsz hozzá fejhallgatót, aktív hangszórót vagy soundbart csatlakoztatni. Nem árt tudni, hogy a jack csatlakozó csak akkor ad ki hangot, ha az a HDMI-n vagy DP-n keresztül érkezik a monitorba. Költségcsökkentés miatt sem USB, sem pedig USB-C nem került a tesztalanyra, tehát nem tudsz USB-eszközöket rákötni és sok modern laptopon már nincs HDMI vagy DP, csak USB-C csatlakozás, de a H27S25E-t egyébként sem egykábeles setupokhoz tervezték, hanem kőkemény gamingre. Ezt a számos gamer funkció is megerősíti, amit a monitor menüjében találsz a kijelzővel és a színekkel kapcsolatos részleteken és a rendszerbeállításokon felül. Nézzük, mire képes!
Galéria
Forrás: Geekbuying – KTC H27S25E
Az H27S25E CSOT HVA panelt használ, ezzel jobb betekintési szöget biztosítva egy hagyományos VA panelhoz képest – tehát oldalról nézve kevésbé fakul el a kép, a szép színek megmaradnak a kontraszttal együtt. Apropó, kontraszt: a HVA panelek híresek a mély feketéikről. Jellemzően 3000:1 vagy annál is magasabb kontrasztarányt tudnak, ami sötét jeleneteknél óriási előny kockulás és filmnézés során egyformán. A tesztalanynál 2500:1 van megadva, de ez a lényegen nem sokat változtat. Az agyadat nem fogod eldobni, de a feketék kellően mélyek, nem lehet rá panasz.
Ez igaz a színekre is: a monitor 124%-os sRGB és 94%-os DCI-P3 színtér lefedettséggel rendelkezik, ami élénk és valósághű színeket eredményez. Hogy teljesen legyen a kép, egy kis magyarázat: a Standard RGB a legelterjedtebb színtér, amit az internet, a legtöbb játék, a Windows operációs rendszer és a többi használ, tehát a monitor még annál is több színt képes megjeleníteni, mint amennyi ebben lényegében van. Élénkebbek, teltebbek a színek, mint „amúgy”. Ez észrevehető már a legelső pillanatban, ahogy bekapcsolod. A DCIP-P3 szélesebb tartománnyal rendelkezik, mint az sRGB színtér – tehát telítettebb, vibrálóbb színeket kínál és főként HDR tartalmaknál, mozifilmeknél, Apple kijelzőknél használatos. A 94% egy nagyon jó érték gaming szempontjából, kreatív munkára elfogadható, átlagos felhasználásra (YouTube, nezetés és egyebek) bőven elég. A körülbelül 350 nites fényereje is bőven elég hétköznapi használatra, viszont nem fogsz tőle elájulni és a HDR támogatás is csak szoftveres kompatibilitást jelent, nem valódi HDR élményt.
Úgy is mondhatjuk, hogy marketing szinten jelen van, de technikailag már korlátozott. *kacsint*
Galéria
Forrás: RendeljKínait – KTC H27S25E
A képfrissítési ráta valószínűleg jobban izgat mindenkit, mert ez az a szám, ami manapság a leginkább túlmisztifikált műszaki paraméter a monitorokkal kapcsolatban. Megmutatja, hogy a kijelző hányszor frissíti a képet másodpercenként, tehát
a H27S25E esetében extra smooth, gyakorlatilag kompetitív tempóról van szó.
Erre valóban annak van szüksége, aki versenyszerűen tol valamilyen játékot, ahol a reakcióidő élet és halál kérdése lehet. Ha nem vagy hardcore e-sportos, de gyakran gémelsz, akkor a 144-165 Hz is bőven elég, nem mellesleg a HDMI csatlakozók csak 2.0-sak a tesztalanyon, amik csak 144 Hz-et engednek át. Ha 1440 p-re és 240 Hz-re vágysz, akkor a DisplayPort 1.2 csatit kell használnod és ez a kétszer, háromszor ilyen drága monitorokra szintén igaz. Filmnézéshez, YouTube-hoz, munkához és netezéshez ennyi tök felesleges. Long story short: a monitor tudja a 240 Hz-et, de csak a megfelelő kábellel és bemenettel. Itt bármikor lecsekkolhatod, hogy mire képes a monitorod.
Az 1 milliszekundum válaszidőt sem „alapból” tudja a H27S25E.
Ehhez külön be kell kapcsolnod az MPRT módot a monitor kis felugró menüjében, amit a képernyő hátoldalán lévő joystick segítségével tudsz előhívni. Alapból valószínűleg 4-6 ms körüli a tesztalany válaszideje, ami csak rajtad áll, hogy észreveszed-e. Nem árt tudni, hogy az MPRT mód nem működik együtt az Adaptive Sync technológiával, ami az egyik legfontosabb gamer funkciója ennek a monitornak. Ez teszi lehetővé, hogy a monitor képfrissítése alkalmazkodjon a videókártya aktuális FPS-éhez, tehát nem kell tartanod a képszakadás (tearing) és akadozás (shuttering) miatt.
Melyik játékos ne vágyna erre?
Galéria
Forrás: RendeljKínait – KTC H27S25E
A technológiák kivesézésének még nincs vége, a H27S25E két fő szemkímélőt is fel tud mutatni. Ezek egyre fontosabbak napjainkban, mert egy fokkal egészségesebbé teszik a monitorhasználatot, már, ha lehet így fogalmazni. A „Flicker-Free” lényegében villódzásmentes háttérvilágítás, ami csökkenti a szemfáradást, de az igazi megkönnyebbülés számomra a „Low Blue Light”, azaz kékfény-csökkentő mód. Szintén a felugró menüben tudod beállítani, hogy 25, 50, 75 vagy 100%-os intenzitással legyenek melegebbek a színtónusok, ami este különösen sokat segít. A monitor felugró menüjében még sok mindent találsz, amivel teljeskörűen személyre tudod szabni a H27S25E-t, például kijelző, színek és haladó beállítások terén, de
gaminghez is vannak itt hasznos lehetőségek, például időzítő, célkereszt, FPS számláló és a többi.
Összegzés
A KTC H27S25E nem való mindenkinek: kreatív munkára és HDR-tartalmakhoz nem ez a legütőképesebb választás. A 240 Hz, az Adaptive Sync és az 1 ms válaszidő sem működnek együtt, a HDR meg inkább csak papíron létezik, viszont kicsivel több, mint 100 000 forintért kapsz egy 27 colos, 1440p-s, 240 Hz-es, ívelt monitort dögös színekkel, Adaptive Sync támogatással, nem egy gamer és szemkímélő funkcióval együtt. Ha fontos a látvány és a gyorsaság, viszont nem akarsz kétszer ennyit költeni egy nagyobb nevű márka termékére, akkor ez most egy jó ár/érték arányú választás.
A KTC H27S25E most 101 700 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért megrendelhető a Geekbuying kínálatából a 25MEGA03 kuponkód alkalmazásával. A monitort európai raktárból ingyen szállítják.
Pro
- Ívelt, 1000R görbületű panel
- 240 Hz-es képfrissítési ráta, ami alkalmas kompetitív játékokhoz
- 1 ms MPRT válaszidő (ha beállítod)
- Igazán szép színek
- Adaptive Sync technológia
- Gamer és szemkímélő funkciók
- Jó ár/érték arány
Kontra
- Csak DP-vel tudja a 240 Hz-et, a HDMI 2.0 kevés hozzá
- A további technikai korlátokkal is számolni kell
- Az állvány sok helyet foglal és nem dönthető
- Nincs rajta USB vagy USB-C