hirdetés

BMAX B9 Power mini PC teszt benchmarkokkal

Kigyúrt bicepsz, szemüveggel

teszt
BMAX B9 Power mini PC teszt benchmarkokkal 1

Forrás: RendeljKínait, BMAX B9 Power

Don Kartács
írta: Don Kartács
2025-07-21

BMAX mini PC-kből már teszteltünk néhányat, mivel a mini “pécézés” a másodvirágzását éli, főleg azért, mert ezek az eszközök egy asztali variánshoz képest meglepően olcsók. A BMAX B9 Power egy igazi erőgép a kategóriájában: „H” jelű Intel Core-i9 processzor, 32 GB RAM, 1 TB-os SSD, kismillió port, WiFi 6, minden földi jó egy helyen. Ráadásul Midász is megérintette az árat, 179 300 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte az NNNBMB9PHU  kuponkóddal, EU raktárból, ingyenes szállítás mellett, ami egy eléggé agyonvert árnak tűnik.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 7
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 8

8.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

De mielőtt előrerohannék a konkrét használathoz, vegyük szemügyre együtt a BMAX B9 Power külsejét. Az összerakottság jó, de egyrészt ez a Transformers filmekből koppintott logó nem annyira menő, mint inkább zavarba ejtően komolytalan. Másrészt a fényes felületekről mindig azt hiszem, hogy fólia van rajtuk és szívem szerint ezt lehúznám róluk, plusz az ujjlenyomatokat is úgy gyűjtik, mint kevés dolog a világon. Oldalt és hátul rengeteg hőkivezető nyílás van és egy elég szép hűtőborda is helyett kapott, ami már sejteti: ez nem az a netezős, Insta görgetős történet lesz, mint a 100 000 forint alatti kategóriában.

Portokból elég sokat a BMAX B9 Power mini PC alaplapjára forrasztottak, a felhozatal rendben van:

  • 1 darab Displayport
  • 1 darab HDMI 2.1
  • 1 darab 1000 Gbites ethernet
  • 2 darab 2.0 USB
  • 1 darab DC in
  • 1 darab fizikai reset gomb, CMOS törléshez
  • 1 darab jack 3,5 mm-es hangkimenet
  • 1 darab Type-C (teljesértékű, videójelet és töltést is átvisz az adat mellett)
  • 1 darab USB 3.2

A fentiek közül több portot is kiemelnék, az egyik a HDMI 2.1, ami már képes 4K 120 Hz átvitelére, illetve van dinamikus HDR és változó képfrissítés támogatása is, ami gaminghez hasznos.

Nem mintha a hardverben lenne dedikált videókártya, de azért jó, hogy tudja a fentieket. A másik a teljes értékű Type-C, aminek lényege, hogy a hagyományos jelátvitelen túl köthettek rá monitort, illetve képes normális teljesítményt is felvenni és leadni ezen keresztül. És akkor most zarándokoljatok el a dobozhoz, és nézzétek meg, mi van benne: VESA keret, HDMI kábel, leírás és egy 65 W-os, 19 V-os tápegység.

Milyen következtetést lehet levonni a fentikeből? Hogyha a Type-C port tud felvenni elég teljesítményt, akkor a BMAX B9 Power mini PC egy sima fali töltőről is kiszolgálható, erre később visszatérek. Érdemes levenni az alját és belenézni a gépbe, mert ezzel kiderül egyből néhány dolog:

  • 🧠Processzor: Intel Core-i9-12900H, Adler Lake mobilprocesszor
  • 🌐Csíkszélesség: TSMC 10 nm (Intel 7 néven, de véletlenül sem 7 nm-en)
  • 🧬Memória: 2×16 GB DDR4 (két slotban)
  • 💻Magok száma: 14
  • ⌨️Cache mennyisége: 24 MB Intel Smart Cache
  • 🎮Grafikus mag: Intel Iris Xe 1,45 Ghz, nem dedikált
  • 💾Háttértár: 1 TB SSD, (M.2 2280 PCIE 3.0)
  • Operációsrendszer: Windows 11 Pro
  • 📶Vezeték nélküli kapcsolatok: WiFi 6, BT 5.2

Kicsit kitérnék a processzora is, ami ebben az esetben az Intel Core-i9-12900H CPU-t jelent. A „H” jelzés a nagy teljesítményre utal, míg a Core család legerősebb sorozata az i9, azon belül ez a 12900-as modell, ami a 12. generáció tagja. Ez azt jelenti, hogy egy hároméves részegységről van szó, amiben van 14 mag, 20 szálon képes dolgozni és kapott 24 MB cache-t, tehát ránézésre ígéretes a dolog. Viszont, az ilyen processzorok mellé egy Intel Iris Xe GPU-t tokoznak, ami finoman szólva sem egy erőgép. A másik gondolatom, hogy szerencsére két memória hely van, vagyis dual channeles az alaplap és ha bővíteni akartok – 64 GB-ig kezel a proci memóriát -, akkor csak 1 modult kell cserélnetek.

De, a sok műszaki adatottól egy picit eltekintve, ez akkor is egy mobilprocesszor, tehát laptopokba szánják és nem asztali gépekbe,

vagyis hiába tartozik az izmosabb darabok közé, és visz el egy csomó alkalmazást igencsak tempósan, azért ez nem egy gamer cucc.

A fő cél az, hogy felszereljétek kulturáltan egy monitor hátoldalára a BMAX B9 Power mini PC-t, elrendezzétek a kábeleket és lesz láthatatlan gépetek, ami nem foglalja a helyet az asztalon, de mégis kellően erős a mindennapi feladatokon túlmutató problémák megoldására.

hirdetés

BMAX B9 Power mini PC teszt – Szoftverek! Előre!

A BMAX B9 Power tesztje sem zajlott máshogy, mint az előző mini PC-k esetében. Mivel ehhez is jár gyárilag egy Windows 11 Pro, ezért a magyarítással és a frissítéssel kezdtem, illetve beállítottam a számomra élhető asztalt, ezek flottul is mentek. Vagyis, kidobáltam a felesleges ikonokat és hasonlókat, plusz feltelepítettem a benchmarkokat, amiket korábban a többi teszthez is használtam, ezt követték a munkámhoz szükséges alkalmazások.

Ami a teszter szoftvereket illeti, itt nemcsak számadatokat szeretek kapni, hanem figyelem a melegedést és a zajterhelést is, hiszen a nagy teljesítmény egyik rákfenéje pont az, hogy nagy hőtermeléssel jár. Az Intel Core-i9-12900H maximum teljesítménye 115 W, míg a TDP értéke, amit az Intel egy ideje Processor Base Power – vagyis PBP – néven ad meg, 45 W. Mivel a tápegység 65 W, ezért a BIOS valószínűleg korlátozza a teljesítményt, különben vagy throttlingolna a CPU, tehát visszavenné a teljesítményét vagy újraindulna a rendszer, mert nem tudná kiszolgálni a processzort a táp. Összefoglalva, lefuttattam a benchmarkokat, majd kihajtottam 100%-ra a rendszert, és figyeltem, stabil marad-e. Az eredmények az alábbiak lettek:

  • 🚀CineBench 2024(multi core/single core): 11 387 pont; 1291 pont;
  • 🎯Unigine Heaven Benchmark 4.0(1080p felbontás no AA, 8xAA):  FPS/ pont: 24,4 FPS/614 pont;
  • 📈CrystalDiskMark 8, (szekvenciális olvasás és írás): 3189/2366 MB/s;
  • 🔥Aida 64 Extreme melegedés(több mint 60 perces terhelés, 100%-on): 78 Celsius fok; (GPU-ra letérdelt)
  • 🔍Netes benchmark eredmények: itt

A fenti számok tudatában érdemes a Ninkear MBOX 8 Pro tesztjét elolvasnotok, ami egy AMD Ryzen 7-tel szerelt rendszer és árban összevethető a BMAX B9 Power mini PC-vel. Meglepő, de a régebbi, 10 nanométerre alapuló Intel technológia rendesen elveri a Ryzen 7-tel szerelt Ninkear prociját, ami 4 nm-es. Ez eléggé meglepett, viszont

a Ryzen 7 a GPU-nál vág vissza, ahol nagyjából 50%-kal több FPS értéket olvashattok, tehát játékra az a jobb.

És akkor most együtt megtanuljuk az angol „bottleneck” szót, ez a kifejezés ugyanis tökéletesen jól illik a BMAX B9 Power mini PC-re. Hiszen van egy brutálisan, már-már feleslegesen erős processzor egy gyenge, 12. generációs GPU-val, miközben a Ninkear MBOX 8 Pro esetében egy 4 nanométeres architektúra mellé tokoztak egy szintén integrált, de jóval modernebb GPU-t. Nem mondom, vannak esetek, mikor nyer majd a proci, például spéci alkalmazások esetében, de általános felhasználásra az AMD cucca jobb lesz. És ez a gond a BMAX összes termékével, hogy nincs belőle AMD-s variáns.

Ez nem lenne baj, ha a 100%-os GPU kihajtásra nem akadt volna ki az Aida 64 Extreme.

És itt nem arról volt szó, hogy elfűtötte volna magát a BMAX B9 Power, mert a hűtése nemcsak halk, hanem parádésan hatékony is. Sokkal valószínűbb, hogy túl sok áramot zabált a rendszer és nem tudta kiszolgálni a hardvereket a táp és ez lőtte ki az alkalmazást. Megpróbáltam más benchmarkkal is, itt pedig durván alulteljesített a CPU az ugyanilyen Intel processzorokhoz képest, tehát valahol, valamilyen beállítás visszafogja a rendszert.

Forrás: User Benchmark, valami visszafogja a hardvereket, csak nem a táp?

Aztán eszembe jutott, hogy a teljesítményt a Type-C porton keresztül is átadhatom, oda pedig tudok 100 W-os töltőt tenni, hátha így több kakaót tudnak felvenni a részegységek. A helyzet megváltozott, a hiba nem jött elő, tehát tényleg a táp a karcsú a rendszer mögött, viszont még a 100 wattos töltőt is rendesen felmelegítette a használat. Persze korlátozottan is pokoli erős a proci, majdnem mindegy milyen programot telepítetek fel, egy Core-i9-en jól fognak futni, kivéve, ha valami durva CAD-CAM cuccot vagy grafikai szoftvert akartok használni, de szkennerek 3D-s képpontjait sem ezzel fogjátok digitalizálni, ilyenekre a desktop szettek a jók.

Jöhettek a játékok, ha már a BMAX B9 Power kapcsán GPU-s problémáim voltak. Milyen játékokat lehet tolni egy ilyen, nem dedikált videókártyával szerelt gépen? Mindenféle 10 év körüli nevet, így most kivételesen nem a Far Cry 3-at tettem fel, hanem a Legend of Grimrock és a Torchlight II-t, és ezek tökéletesen játszhatók voltak, akadással nem találkoztam. Egyszer sem fagytak, nem jött elő a korábbi probléma, mert egyszerűen nem volt mivel kihajtanom a BMAX B9 Power-t.

Összegzés

A BMAX B9 Power mini PC egy tök jó cucc lenne olcsón és nem is panaszkodnék rá, hiszen ár/érték arányban ez egy bomba gép, erős hardverrel, de valami szándékos korlátozás van a rendszerben, valószínűleg fogyasztási okokból. Ez bosszantó, mert így nem lehet teljes mértékben a Intel Core-i9-12900H nyers erejét kihasználni, kivéve ha egy nagyobb Type-c töltőre kötitek át. De ilyet az átlagos felhasználók nem fognak csinálni, meg nyomozgatni sem a baj után. Nem mondom, így is brutális, csak minek, ha ezt az integrált videókártya nem tudja lekövetni. Tipikusan ez a szűk keresztmetszet, így kiegyensúlyozatlan lett az összeállítás, egy gyengébb CPU és egy erősebb GPU sokkal jobban nézne ki egymás mellett. Plusz ha már gaming, akkor illett volna bele DDR5 memóriákat tenni.

Összességében véve így sem sok a 179 300 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).,-érte, szállítással együtt, ezt az összeget az NNNBMB9PHU  kuponkóddal érhetitek el.

Alternatívák:

  • a Ninkear MBOX 8 Pro egy AMD alapú mini PC, kiegyensúlyozottabb választás, azon a Benchmarkok sem fagytak ki és még olcsóbb is. Az NNNNIKMBO6  kuponnal 139 200 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba kerül, viszont csak 16 GB RAM van benne.
  • a Ninkear M8 a titkos tipp, ami az NNNNIKM  kuponkóddal 199 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba kerül és ebben már 32 GB RAM van.
  • aki azt gondolná, hogy mini PC-kben nincsenenek dedikált videókártyás darabok, az téved, vannak gamingre kitalált megoldások, csak itt 900-1000 USD körül kezdőnek az árak, és AAOSTAR néven kell őket keresni.

Pro

  • Sok RAM
  • Bika processzor
  • Kezel 3 monitort
  • Teljesértékű Type-C
  • A legjobb és legcsendesebb hűtés, amit eddig mini PC-ben láttam

Kontra

  • Csak DDR4 memória
  • Karcsú GPU, bottleneckes rendszer
  • A GPU és a CPU túl sok áramot vesz fel a gyári, 65 W-os táp mellett

hirdetés