3inus Kebohub EE01 mechanikus billentyűzet és hub teszt
Furcsa mixe jó dolgoknak
Forrás: Geekmaxi
A 3inus – vagyis Sinus – mechanikus billentyűzetéből a piros switch-es variánst kaparintottam a kezeim közé. Nemcsak egy klaviatúráról van szó, hanem egy USB-C hubról is, amit az eszköz hátoldalára műtöttek fel, így a Type-C kábel segítségével egy komplett dokkolóállomást lehet a notebookotokhoz kötni. A jópofa perifériáért az L9X1XJW4 kóddal 30 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek a Geekmaxi oldalán, ingyenes szállítás mellett.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a 3inus képes nemcsak adatot, hanem képinformációt is átvinni, vagyis dughattok rá például monitort.
Ez akkor hasznos, ha csak 1 darab HDMI van a notebookotokon, de 2 darab monitort akartok ráakasztani. Nálam is ez a helyzet, és a monitorjaimon nincsen Type-C csatlakozó sem, ezt a problémát a billentyűzet megoldja. Van továbbá 3 darab USB 3.0, amire lehet dugdosni mindenféle egyéb perifériát, ha kevés lenne a port a számítógépeteken, illetve egy Type-C, ami nagy teljesítményt tud leadni más eszközök számára. Sajnos itt nem lehet képinformációt átvinni, ugyanis nem adott a tesztmonitornak jelet, csak tápot.
Ez egyben azt is jelenti, hogy plusz 1 monitort nem tudtok feldugni rá, csak a Type-C port bemeneti oldalán behozott jelet adja tovább a HDMI-re, a saját Type-C kimenetére már nem.
Szintén felmerült bennem a kérdés, hogy hány olyan asztali PC-vel vagy notebookkal találkoztam, amin legalább 2 darab Type-C port volt, és hát nem sokkal. A hagyományos USB portokat pendrive-val és az egerem 2.4 GHz-es adapterével próbáltam, és tökéletesen működött, míg a Type-C-kimenetről töltöttem a telefonomat, szóval összességében hasznos a hub funkció, de a 2 monitor kezeléséről le kell mondanotok.
A nálam járt klaviatúra egy 87 gombos, piros switch-csel szerelt, hot swapes, mechanikus billentyűzet.
Úgynevezett TKL kivitel, ami a Tenkeyless rövidítése, vagyis nincs numerikus pad, hiányoznak a számok. A 87 gomb mindenre elég, kivéve a hosszú „í” beírására, amit az AltGr+J kombinációval kell bevinnetek. Mivel vagy 3 tesztet megírtam rajta, ezért teljesen használható a mindennapokban is, egy baja van, hogy rövid az enter, és meglepően sok „ű” van a magyarban, és sokszor melléütöttem, ezzel eltörve a sort. Ez volt az egyetlen zavaró elem, amibe belefutottam.
Forrás: RendeljKínait
Több switch közül választhattok, piros – ez a legcsendesebb -, barna – ez hangosabb – és van a kék, ami szintén hangos, de clicky típusú, ahogyan az a fenti táblázatból is látszik.
A helyzet az, hogy pont azért kértem tesztre a pirosat, mert nem igazán váltak be a hangos kapcsolók – a Thunderobot billentyűzetem barna switch-es -, de hát ez sem éppen csendes. Mondjuk úgy, ez a leghalkabb az elérhetők közül, de még ez sem eléggé. Hogy ki gyártja a switch-eket, az rejtély, nem tudtam kinyomozni.
Ami a kialaktást illeti, a keycapek távolsága megfelelő, nagyon kevés elütésem volt, kellemesen ívesek, aki vakon gépel, az szeretni fogja. Érdekesség, hogy az FN gomb helyett egy ilyen fura, mackó ikonos billentyűt – ez egyébként a 3inus jele – kell megnyomni, hogy az extra funkciókat – fényerő, hang, stb. állítása – elérjétek, míg az „Opt” gomb testesíti meg az Alt billentyűt. Az FN+spec gombokkal – vagyis INS, Home, PgUP stb. – lehet a háttérvilágítást változtatni három mód között. Mivel hat billentyűtök van erre, ez összesen 18 lehetőséget jelent, ami elég sok, pedig pár mechanikus billentyűzet már átment a kezemen.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ezt azzal tudjátok még kombózni, hogy az FN+fel/le gombokkal a fényerőt is állthatjátok, az FN+jobbra/balra gombbal pedig a színek között lapozhattok, szóval elég sok variációs lehetőséget lehet összehozni. Azt hittétek vége? Hát nem, ezeket még tetszőlegesen egyedileg át is lehet programozni, a hogyanhoz nézzetek bele a kézikönyvbe. És itt jegyezném meg, hogy 8 év alatt, amióta kínai cuccokat tesztelek, életemben először futottam bele az alábbiba: a kézikönyvben található elírást valaki egy pici matricával kijavította, tehát létezik a 3inusnál egy ember aki egész nap ezt csinálja? Ez ám az elkötelezettség.
Forrás: RendeljKínait
Ami pedig a hot swap lehetőséget illeti, mind a keycapek, mind a switch-ek cserélhetők menet közben, ehhez a szerszámokat a dobozban találjátok. A ghosting – sok billentyű egyszeri lenyomásakor elvesző leütés – kapcsán az alábbiakat vettem észre: kb. nem volt annyi ujjam, hogy le tudjak nyomni elég billentyűt, hogy ez bekövetkezzen. Nyolcat még egyszerre ki tud írni, aminél sosem kell több, maximum ha ököllel ütitek, mert máshogy többet lenyomni szinte lehetetlen. A hiányoldalra felvéshetitek, hogy nincs hozzá szoftver, így nem lehet makrózni vagy gombokat átprogramozni.
Összegzés
A 3inus Kebohub EE01 egy nagyon érdekes mechanikus billentyűzet, amibe beleépítettek egy hubot is, ami extra portokat biztosít. Mondjuk egy sima, 3-5000 forintos USB hubbal is ki lehet váltani ezt a funkciót, és mivel a Type-C portján nem visz át képinformációt, csak a HDMI-n, amit a notebookomon elbuktam – 1 darab Type-C-m van, de az támogatja a képátvitelt -, azt visszakaptam egy másik port képében, tehát mintha semmi nem történt volna. Cserébe viszont használhatjátok nagyobb teljesítményfelvételű eszközök töltésére, feltéve, ha van 2 darab Type-C portotok, amit fel tudtok áldozni.
Ami a billentyűzet részt illeti, a nyomásérzet kellemes, viszonylag – de nekem nem eléggé – halk, iszonyat sokrétű a háttérvilágtás, szóval összességében tetszett a termék. Numerikus pad nincs, nem makrózható, nincs dedikált gombja a „í”-nek, rövid az Enter, viszont vannak médiavezérlő gombok, tehát nem rossz.
Az L9X1XJW4 kóddal 30 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek a Geekmaxi oldalán a termékért, ingyenes szállítás mellett, ami azért nem annyira kevés a kínai mechanikus billentyűzetek között, de a 3inus Kebohub EE01 elég különleges ahhoz, hogy megértem, ha valaki kifizeti érte ezt az összeget.
Pro
- Jó minőség
- Extra keycap szett, háromféle választható switch
- Beépített hub
- Kellemes kialakítás, jó rajta gépelni
- Brutálisan kombózható háttérvilágítás
Kontra
- Nem olcsó darab
- A Type-C csak áramot visz át, képadatot nem
- Nem makrózható