Hiseeu C40 napelemes biztonsági kamera teszt
Az app a lelke mindennek
Forrás: Banggood
Régóta gondolkodom, hogy kéne felrakni pár kamerát a ház körül, a biztonság kedvéért, azonban a tavalyi Reolink kamera tesztjeim óta biztos vagyok benne, hogy valamilyen akkumulátoros, napelemmel kiegészíthető eszközt szeretnék majd beszerezni. Aztán nem is olyan régen ráleltem a sokak által kedvelt Hiseeu márka C40-es modelljére, ami pontosan azt kínálta, amire én vágytam, legalábbis ezt gondoltam, amikor megkértük a Banggoodot, hogy küldjenek nekünk egyet, hogy kipróbálhassuk. A teszt végére azonban sokkal árnyaltabb lett a kép. A BGRAUGC40 kuponnal 17 400 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért megkapjátok a Hiseeu C40-et, napelemmel együtt.
A kamera kimondottan nagy, de ez nem véletlen, ugyanis egy 10 400 mAh-s akkumulátor került bele, ez napi 10 felvétel készítése esetén 3-4 hónap üzemidőt ígér, ami ugye szinte lényegtelen, mert a napelemet rákötve soha nem fog lemerülni. A szenzora 4 MP-es, 2560×1440 pixel felbontású videók felvételére képes, maximum 15 FPS képkockasebességgel. Természetesen WiFi-s, két antenna is került rá, hogy a lehető legjobb legyen a vétel. A készülékház nagyon jól össze van rakva, masszív és mivel kültérre szánták, ezért IP66 szabvány szerint por- és vízálló. Az egyetlen „MIÉRT?!” pillanat csak az volt, amikor megláttam, hogy micro USB portot kapott, viszont jobban belegondolva szinte mindegy is, hiszen egyszer bedugom a napelemet és utána, amíg valaki le nem veri a falról vagy tönkre nem megy, addig úgy is marad.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Hiseeu C40 napelemes IP kamera – Mindig van egy DE
A kamera alján található a töltőcsatlakozó, a microSD kártya foglalat, egy bekapcsoló és egy reset gomb, amiket egy jó vastag, kétrészből álló gumi ajtó takar el. A Hiseeu-nál biztosan senki nem próbálta meg ezt kinyitni, ugyanis ha nincsenek hegyes műkörmeitek, akkor szinte lehetetlen átjutni rajta, olyan feszesen rögzül. Ez a vízzárás miatt nagyon hasznos, de biztosan csuklott néhány tervező, aki dolgozott ezen a kamerán, mire ki tudtam nyitni. Ez a tömítés egyébként azért áll két részből, mert van rajta egy külön nyílás a micro USB kábelnek, amit kinyitva és bedugva a csatlakozót, megtartja a vízállóságát, ugyanis teljesen körbeöleli a csatit.
A memóriakártya behelyezése és a kamera bekapcsolása után az EseeCloud applikációban tudjátok egy gyors regisztrációt követően felvenni a kamerát az eszközeitek közé. Naná, hogy itt kezdtem, ugyanis nagyon kíváncsi voltam, hogy mire képes a termék.
Galéria
Forrás: Eseecloud képernyőképek
Mivel ez egy akkumulátoros kamera, így elsődlegesen nem arra lett tervezve, hogy folyamatosan felvételt készítsen, alapbeállításon mozgás érzékelésekor 10 másodpercnyi adatot rögzít, de ezt 5, 20 és 30 másodpercre is állíthatjátok. Ezen felül képes videót készíteni egészen addig, amíg meg nem szűnik a mozgás, valamint folyamatos felvételre is képes, de utóbbi nagyon gyorsan le tudja meríteni az akkumulátort.
A beállítások között be lehet kapcsolni, hogy csak ember érzékelésekor indítson felvételt, de ez ilyen hol működik, hol nem funkció, nem érdemes bekapcsolni. A kamera lát éjszaka is az infra LED-ek segítségével, de színesben is képes a felvételre, ugyanis került rá 4 darab, kimondottan nagy fényerejű LED is. Nagyon hasznos funkció a „Privacy area” is, amellyel a kép bizonyos területeit szoftveresen kitakarhatjátok.
Forrás: RendeljKínait
Állíthattok be push értesítéseket, amelyek mozgás érzékelésekor aktiválódnak, erre elég sok beállítási lehetőséget is kínál az EseeCloud app, állítható az érzékenység 3 lépcsőben, be tudja jelölni a képen az embereket, valamint kizárhatók területek az érzékelési zónából. Komoly hiányosság viszont, hogy az értesítések nem időzíthetők, tehát éjjel-nappal kapjátok azokat. A tapasztalataim alapján az érzékenység állítása sem segít sokat, nekem többször riasztott a tacskóimra is, pedig ők azért nem ember méretű objektumok, amikre a beállított érzékenység alapján kellett volna értesítést küldenie az appnak. Az időzíthetőség hiánya ugyanúgy igaz a felvételekre is, nincs rá lehetőségetek, hogy csak adott nap, adott óráiban rögzítsen videókat a kamera.
Az élőkép legalább jól működik, de sajnos itt jön az igazi fekete leves, a kamera képe enyhén szólva sem szép.
Hiába a 2K-s felbontás, a felvételek alapján nagyjából 500-600 kbps bitrátára számíthattok, ami szinte semmi. A felvételeken láthatjátok, hogy nagyon könnyen szétesik a kép egy-egy gyorsabban mozgó alaktól, 5-6 méterről pedig már az arcok is nehezen kivehetők, főleg sötétben, amikor amúgy is kevesebb információt tud gyűjteni a szenzor. Ha nem tudjátok, hogy ki van a képen, nagy valószínűséggel nem is fogjátok megtudni.
Az applikációban a playback gombot megnyomva érhetitek el a korábban automatikusan elkészített felvételeket, de természetesen a gyártó a saját, előfizetéses felhőszolgáltatásának irányába próbál meg terelni titeket, így először ezt látjátok majd, még egy gombot meg kell nyomni, hogy az SD kártyán található anyagokat elérhessétek. Egy idővonalon böngészhetitek a felvételeket, amiket sárga csíkok jelölnek. A kurzort eléjük húzva mindig a soron következő felvételt játssza le végtelenítve és egyből le is tölthetitek azt, ha szeretnétek.
A Hiseeu C40-be természetesen került mikrofon és hangszóró is, tehát tud szirénázni és kétirányú kommunikációra is képes. A hangszóró kellőképp hangos, simán lehet rajta keresztül beszélgetni, ami egy nagy plusz pont, már csak ezért is megérte ekkora házba csomagolni ezt az eszközt. A kamera integrálható az Amazon Alexa rendszerébe is, de más okosotthon megoldással nem kompatibilis. Ami viszont egyáltalán nem működik az az asztali applikáció, amit M1-es chipes MacBookra fel sem tudtam telepíteni, a windowsos kliens pedig akármit próbáltam, nem akart kapcsolódni a kamerára.
A teszt végén, mielőtt leszereltem volna a kamerát, szerettem volna visszanézni pár nappal korábbi felvételeket, mert sajnos feltörték a szembe szomszédom autóját, gondoltam hátha tudok neki segíteni azzal, hogy van róla videóm. Az még hagyján, hogy a falra szerelt kamerából kézzel alig lehet kivenni a microSD kártyát, olyan kevés a hely, de akkor tűnt fel, hogy szeptember 11-e és 20-a között egy darab felvételt sem tárolt el. Itt mondtam azt, hogy köszönöm szépen, akkor ennyi elég is volt, rég csalódtam ekkorát termékben.
Összegzés
Sajnos azt kell mondanom, hogy a Hiseeu C40 egy olcsó, de nem jó kamera, a képminősége csapnivaló, a párezer forintos kategóriát súrolja, a szoftveres funkciók nem valami megbízhatók és habár vannak jó ötletek benne, hiába, ha nem működnek megfelelően. Az asztali alkalmazás fiaskója teljesen érthetetlen, egyszerűen nem működik ezzel a kamerával, pedig sehol nem írják, hogy nem támogatja ezt a modellt. A szöget a koporsóba a kamera 9 napos „nyaralása” ütötte, elfogadhatatlan, hogy egy biztonsági kamera napokig ne rögzítsen semmit, amikor rendszeres mozgás veszi körül.
Annak ellenére, hogy biztosan lehet találni olyan környezetet, amiben eleget tud nyújtani a Hiseeu C40, átlag felhasználóknak egyáltalán nem tudom ajánlani, hiába az alacsony ár, a napelem és a könnyű kezelhetőség. Sajnos még mindig meg kell fizetni a minőséget, én például már a tesztidőszak alatt rendeltem magamnak egy Reolink Argus 3E-t, ami ugyan drágább, de legalább jól működik és használható felvételeket készít. A Hiseeu C40 most a BGRAUGC40 kuponnal 17 400 Ft-ba kerül, de ha mindenképpen aksis, napelemes megoldást kerestek, akkor inkább szánjatok rá több pénzt, hogy értékelhető terméket kapjatok.
Pro
- Olcsó
- Gyorsan beállítható
- Erős LED világítás
- Könnyen kezelhető applikáció
- Amazon Alexa kompatibilis
Kontra
- Hiába a nagy felbontás, ha a bitráta nagyon alacsony
- Az iOS applikáció kimondottan lassan indul el
- Az asztali alkalmazások használhatatlanok
- Egyáltalán nem lehet időzíteni
- Adatvesztés, ami megbocsáthatatlan