hirdetés

Kávés kiegészítők tesztje

Kávétű, tamper, szilikonpárna Aliexpressről

teszt
Kávés kiegészítők tesztje 1

Forrás: Aliexpress

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-10-05

Felhorgadt bennem a fillérizélgető énem a nagy kávéfőző és őrlő mega tartalmunk után, hogy hát milyen lenne, hogy itt osztom az észt és nem teszem magam oda ezen a téren, így rendeltem aliexpressről néhány kiegészítőt. Kávétű, tamper a letöméshez, szilikonpárna, de a filléres „legalja” verziókból, hogy megmaradjon a kínaizás szelleme. Végösszeg: 4500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint)., többletköltségek nélkül, és ezt is csak azért húztam eddig, mert 3500 Ft-tól ingyenes a szállítás. Lássuk mi lett az eredmény: pain or gain!

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 8
  • design és anyagminőség: 7
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 8
  • ár/érték arány: 9

8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Viszont basic cuccokkal is lehet előre haladni és tapasztalatot szerezni,

például az őrlemény egyengetésére használt kávétű – alias WDT Tool – beszerzésével, egy fém tamperrel, ami a műanyag után olyan, mint egy atomvillanás, illetve egy szilikon párnával, ahol a tömörítést megejthetem. Mi lehetne jobb terep ezek olcsó verzióinak beszerzésére, mint az Aliexpress? Úgy voltam vele, hogy a fillérba..ó énemet szabadjára engedem, és megveszem a legolcsóbbat, maximum egy kicsit bukok rajta, mi baj lehet? Baj nem lett, de azért keletkeztek fenntartásaim a dolgokkal kapcsolatban, ezekről számolok most be nektek, távirati stílusban.

Előtte pedig egy jó tanács, ami nem biztos, hogy mindenkinek egyből eszébe jut: a kávé nagyjából 96%-a víz, ezért miért ne ennek a minőségi cseréjével kezdenétek? Vannak alacsony ásványianyag tartalmú ásványvizek, teához készültek, de egy csapra szerelhető vagy asztali víztisztító is megteszi. Ez legyen az első lépés, ha mozdulni akartok valamilyen irányba, a második pedig egy normális, nem propellerkéses mákdaráló megvétele. Kónikus őrlőként kell rákeresnetek, angolul „conical burr grinder”, ebből a legrosszabb is jobb, mint bármilyen mákdaráló. Természetesen elég sok ilyet teszteltünk, itt nézelődhettek.

hirdetés

Kávés kiegészítők tesztje 6

Forrás: Aliexpress

Kávétű – Alias WDT Tool

A kávétű nem más, mint egy olyan eszköz, amiből tűk állnak ki, és gyakorlatilag az őrölt kávét lehet vele kevergetni. Ez nemcsak niche majomkodás – amúgy az, de nem ezért csinálják -, hanem a channelling jelenség megszüntetésére szolgáló művelet.

Mi a channelling? Egy olyan jelenség, amikor a nem megfelelően elosztott kávé kis tömbökben összeáll és adott helyen gyorsabban folyik át a kávé, ami. ha keresztmetszeti irányból néztek, olyannak hat, mintha csatornák alakulnának ki az anyagban. Így nem egyenletes az extrakció, vagyis az ízek és az aromák kioldódása, hanem átzubog a kávé adott helyeken.

A Chanelling megelőzésének az előfeltétele, hogy legyen olyan őrlőtök, ami a szemcseméretet viszonylag konzisztensen tartja,

majd jöhet a WDT Tool használata. Ebből kétféle van, a tű végű és a hurkos, a szakértők szerint az előbbi a jobb, én meg hiszek nekik. Van még ezer más megoldás, a lenti videóban lesz egy-két meglepő eszköz.

A használat nem áll másból, minthogy egyenletesen elkeveritek az őrleményt, minél több körkörös mozdulattal, az óra járásnak megfelelően, majd ellentétesen, miközben változtatjátok a mélységet. Nem kell túlgondolni, de akinek elsőre nem ment át, annak James Hoffmann a lenti videóban tökéletesen elmagyarázza.

Az Aliexpressen vásárolt kávétű leginkább egy kamu fabetéttel burkolt rúzsra hasonlít, és érzésre meglehetősen gagyi.

A legnagyobb problémám az vele, hogy iszonyatosan kis területre esnek a tűk, nem állnak eléggé széjjel, emiatt nagyon sokat túr az anyagban, sokat kellett feleslegesen egyengetnem, és sokszor kinyomtam vele a portafilterben lévő kosárból az anyagot. Összességében eléggé béna kis cucc, de nagyjából 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba került, szóval a próbát megérte, ti meg már tudjátok, hogy nem jó kiegészítő, vegyetek valami komolyabbat.

 

Kávés kiegészítők tesztje 7

Forrás: Aliexpress

Tamper és szilikonpárna – Alias tömörítő

Szerintem az egyik esszenciális kiegészítő, amit jellemzően ki szoktak hagyni az olcsóbb kávéfőzőkből, az a jó minőségű tamper, vagyis a megfelelő tömörítő. Mi van helyette? Egy műanyag adagolókanállal egybeöntött cucc, ami szerintem nem jó semmire. Miért? Mert ha megterhelem a 70 kilómmal, egyszerűen eltörik, de minimum elhajlik, tehát nem alkalmas arra, amire kitalálták.

A másik fele az adagolókanál, ami szintén nem sok mindenre jó. Még pedig azért, mert a legtöbb ember vagy karba őröl, vagy kigrammolja a cuccokat, vagyis tudja, mennyi őrlemény megy a kávékosárba, szóval semmi értelme a kanálnak.

Ez még abból az időből való, amikor a Julius Meinl feliratos fémdobozból kaparásztátok ki a „sárgacsibót”, amit 250 grammos, vákuumcsomagolt adagokban vettetek meg, és ami 2 hét alatt tönkrement az oxidációtól. Azzal amúgy semmi baj nincs, ha valaki ma is így nyomja, de annak ezek az eszközök úgysem kellenek.

Aki viszont nem, annak kell egy jó fém tamper.

Ha valaha fogtatok ilyet a kezetekbe, tudjátok, mennyire király a hideg fémet és a nagyobb tömeget megfogni egy műanyaghoz képest. Nem mellékesen ez valóban alkalmas a tömörítésre, rá lehet terhelni és sokkal homogénebben préseli le az anyagot. Az Aliexpressről beszerzett variáns tömege mondjuk nem elégített ki, igaz, ez egy 51 mm-es variáns – inkább 50 mm a valós -, így az 58 mm-es vendéglátóipari tamperem mellé téve olyannak tűnt, mintha a gyereke lenne. A feje eltávolítható, így valójában bármilyen átmérőjű és tömegű fej felcsavarható a nyélre. Teljesen jól működik, nyilván nem indonéz teakfából készült, szóval a minőségén még lehetne javítani, de tette a dolgát, ez nem rossz.

A tamper mellé vettem egy tamperpárnát – tamper mat -, ami nem más, mint egy szilokon alátét, közepén egy tamper méretű körrel és egy bevágással,

ide kerül a portafilter kiöntő része. A tömörítéshez ide kell tenni a portafiltert és úgy kell letömöríteni a kávéőrleményt, hogy az alkarotok 90 fokot zár be a kávékosárral. A tamperpárna értelme, hogy nem cseszitek össze a konyhabútor munkalapját és nem csúszik el a karos rész sem. Ezt is ajánlom, teljesen használható.

Összegzés

A nem túl bonyolult eszközök közül a kávétű eléggé gagyi, a tamper okés és a szilikonpárna is rendben van, de azért vannak jobb modellek Alin. Mivel az egész történet nem került 4500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba, ezért sokat nem kockáztattok a megrendelésükkel. Persze számtalan jobb alternatíva is kínálkozik a platformon, így most ezeket nem ajánlom, cserébe belinkelem a komplett kínálatot. Nézzetek közöttük szét!

Pro

  • Kávétű: olcsó
  • Tamper: teszi a dolgát, sokkal jobb, mint egy műanyag
  • Tamperpárna: jól használható, kellően nagy

Kontra

  • Kávétű: gagyi, túl szűken állnak a tűk
  • Tamper: lehetne nagyobb a tömege
  • Tamperpárna: semmi

hirdetés