hirdetés

GPS-es etetőhajó teszt

Ismeretlen vizeken

teszt
GPS-es etetőhajó teszt 1

Forrás: TomTop

Raven96
írta: Raven96
2024-08-20

A technológia napról napra komoly tempóban fejlődik, ez pedig az élet számos területére igaz, így például a horgászatra is. Ezzel kapcsolatos termék most először járt nálunk teszten, méghozzá egy GPS-es etetőhajó, amivel a legtöbb horgász már biztosan találkozott a vízparton. Ez egy távirányítású hajó, ami nagy hatótávolsággal rendelkezik, így olyan helyekre is le tudod szórni vele az etetőanyagot, ahová másképpen nem tudod eljuttatni. A TomTop oldaláról most 65 300 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért rendelhető, ingyenes szállítással.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 7
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 8
  • ár/érték arány: 8

8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Tesztalanyunkhoz hasonló eszköz az etetőrakéta, aminek a használata szintén egy íratlan szabályhoz köthető: ha az ember etet, akkor van hala, ha nem etet, akkor nincs. Sokan azt gondolják, hogy egy etetőrakéta vagy egy etetőhajó használatával már garantált a siker, de azt sem szabad elfelejteni, hogy ezekhez

precíz kezekre és megfelelő tudásra egyaránt szükség van, önmagában ezek közel sem elegendők a halfogáshoz.

Például a megfelelő etető- és csalogató anyag kiválasztása, illetve a szerelék összeállítása a horgász feladata, ezért a siker nem ezeknek az etetőknek lesz köszönhető, ez egy jóval összetettebb folyamat ennél.

Manapság egyre több helyen tiltva van a csónakkal történő vízre szállás, de van, ahol csak és kizárólag etetés céljából használható. Ilyen helyeken kiváló alternatíva lehet az etetőhajó, feltéve, ha megengedett a használata, hiszen ezt is korlátozhatják.

Fontos tehát, hogy mielőtt egy adott vízre látogatsz, ismerd meg a hely szabályzatát és nézz utána, hogy milyen eszközök alkalmazhatók.

Amennyiben az etetőhajó engedélyezett, akkor is ajánlott olyan területen vízre engedni, ahol nem kifogásolható a használata, mert például a terepviszonyok (belógó faágak, bokrok) vagy a változatos mederviszony akadályozza a gördülékeny dobás kivitelezését, ezért hasznos a használata.

Tesztalanyunk ugyan egy belépőkategóriás modell, a tudása alapján mégis szimpatikus darab. GPS alapon tájékozódik és 99 pontot tudsz vele megjelölni a vízen, akár 600 méteres hatótávon belül, legalábbis a marketinganyag szerint, de ha ez igaz, akkor megeszem a kalapomat. Ezek bármelyikére képes visszatérni az etetőhajó egyetlen gombnyomásra, hiszen távirányítóval érkezik, amivel könnyen irányítható, cserébe, ha tisztességesen beleásod magad a használati utasításba. Tömege 2 kilogramm és műanyagból áll az egész burkolata, LED fénnyel az elején, a belseje pedig egy 40 wattos motort és egy 12 000 mAh kapacitású akkumulátort rejt. Az anyaghasználat nem rossz, de nem is jó, néhol kicsit zörgős, gagyi hatású. Dupla propellerrel és három tartállyal rendelkezik, amik szintén gombnyomásra nyílnak, ezekbe mehet az etetőanyag és a szerelék. Nézzük, mikre képes!

hirdetés

GPS-es etetőhajó teszt – Horgászok segédje

A megfelelő etetőhajó kiválasztása nem olcsó mulatság, körülbelül 35 000 és 250 000 forint között mozog az áruk, már számos modellből lehet manapság válogatni. Tesztalanyunk még inkább a belépőkategóriához van közelebb, mintsem a legkomolyabb modellekhez, amik a piacon megtalálhatók, mégis rendelkezik néhány olyan tulajdonsággal, amiknek köszönhetően kellemes csalódás lett a teszt végére, de ne szaladjunk ennyire előre.

Nem minden etetőhajó képes a GPS általi tájékozódásra, viszont tesztalanyunk szerencsére igen, hiszen így tudja a hajó, hogy éppen merre jár. Ugyan nem mindig pontos, mert előfordult, hogy egy adott, elmentett pecahelyet 4-5 méterrel távolabbinak érzékelt, ezzel ellenben arra is volt példa, hogy szinte tökéletesen visszatalált hozzá. Elég menő, hogy 99 különböző helyet meg tudsz vele jegyeztetni a vízen, mert több olyan típust is láttam már, amik csak 20-at vagy 25-öt tudnak elmenteni.

A hatótávval kapcsolatban sejtettem, hogy nem lesz meg az a 600 méter, amit a marketinganyagban ígérnek. Ez kicsit olyan, mint az elektromos rollereknél, amiknél szintén érdemes csak a megadott hatótáv felével kalkulálni.

150 méternél messzebbre már nem szívesen engedtem el,

de persze minden a GPS jeltől és az áramlatoktól függ. Egészen komoly sebességgel megy és a közepes erősségű sodrással is megbirkózott, ellenállt a hullámoknak és korrigálta a mozgását, viszont tisztább vizekre ajánlott, mivel hiába dupla propelleres, a dzsuva könnyedén felakadhat rá, így pedig korlátozottabbá válik az irányítása.

A mellékelt távirányítóval nem bonyolult az etetőhajó irányítása, de minden modellnél máshogy vannak a gombkombinációk, ezért tényleg nem árt belenézni a használati utasításba, hogy tudd, mit kell megnyomni ahhoz, hogy megjegyeztess vele egy helyszínt vagy egyáltalán párosítsd a hajót a vezérlővel. Mindenre külön gomb szolgál, például a bal és a jobb oldali propeller irányításához is, illetve a tartályok lenyitásához úgyszintén.

A távirányító rendelkezik egy kicsi LCD kijelzővel, ami eléggé minimalista, de a lényeget látod rajta: hány méteres távolságra van tőled az etetőhajó, milyen irányt vett, melyik mentett pecahelyet választottad ki neki, hogy áll a töltöttségi szintje és hasonlók. A LED fényei eléggé menők, nem nehéz észrevenni a sötétben. A színe többféleképpen változtatható, igazi kis bulihajót varázsolhatsz belőle. Ehhez sajnos megvan a hangereje is, mert szerintem nem túl halk, legalábbis nem annyira, mint amit én elvárnék egy csendes kis horgásztónál.

Az etetőhajónk mindkét oldalán és hátul is rendelkezik 1-1 tartállyal, amiket szintén elég hangos csattanással nyit le és gondolom nem mondok újat, de azért leírom, hogy ezt is a megfelelő gombok megnyomására csinálja. Ezekbe a tartókba mehet a csalétek, a hátsóba pedig a szerelék, hiszen még egy bevágást is találni rajta a damil miatt. Ezeknek a tartályoknak a rakodókapacitása etetőhajónként eltér, de a tesztalanyunk minden egyes tartója nagyjából 400-500 gramm etetőanyagot képes kényelmesen elbírni. Nem echte kukoricát használtam, így természetesen attól függ, mit raksz bele, viszont elég masszívan megtartja még az apróbb szemű csalit is.

Tesztalanyunk nagy akkumulátorral rendelkezik és meglepően sokáig bírta a gyűrődést. A marketinganyagban elég tágan fogalmaznak, ott 2-8 órát jelöl meg a gyártó az egyetlen feltöltésből való működési időnek. Az etetőhajó és a távirányító töltöttségi szintjét egyformán nyomon követheted a mellékelt távirányító kicsi kijelzőjén, bár sajnos egyiket sem százalékos értékkel mutatja, hanem csak apró csíkokkal jelzi. Összességében közel 5 óráig szelte a vizeket, de persze minden attól függ, hogy hány kört kell mennie, milyen messzire és meddig járatod, de attól sem kell tartanod, hogy a víz közepén lemerül.

Alacsony töltöttségi szint vagy jelvesztés esetén visszatér a „kiindulópontjához”,

amit érdemes elmenteni az 1-es helyszínnek, hiszen elfér a 99 pecahely között. Még akkor visszatér, amikor már csak 10-15 percre elegendő ereje maradt, így nem fog elveszni a vízen. Táskával együtt érkezik, könnyű hordozni, bár amúgy sem nehéz a 2 kilogrammos tömegével. A hordozóba belefér a távirányítója is és néhány apróság, ha szükséges.

Összegzés

Az etetőhajó igencsak megosztja az emberek véleményét, mert sokan hasznosnak tartják, sokan pedig csak egy kevésbé sportszerű eszköznek. Nemhogy a profi, de még a kezdő horgászok közé sem sorolnám magamat, viszont azt gondolom, hogy senki sem lesz attól sportszerűtlen, hogy alkalmanként él a modern kor vívmányaival. Tesztalanyunk árazásakor nem fogott túl vastagon a ceruza, mégis egy egész komoly tudással rendelkező darabbal sikerült bővíteni az etetőhajók piacát. A GPS általi navigálás ugyan nem mindig tökéletes, a hatótáv pedig jóval gyengébb az ígértnél, mégis egy hasznos és okos eszközt ismerhettünk meg, ami bátran szeli a vizet etetés közben és szorult helyzetekben visszatér.

A tesztben szereplő GPS-es etetőhajó most a TomTop oldaláról 65 300 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért megrendelhető, ingyenes szállítással.

Pro

  • Komoly sebességgel szeli a hullámokat
  • Lemerülés és jelvesztés esetén is visszatér
  • Az üzemideje egész jó
  • Ár/érték arányát tekintve megérős választás

Kontra

  • Nem hozza az ígért hatótávot
  • Nem mindig talál vissza pontosan az elmentett pecahelyre

hirdetés