A Mustool UD18 teszter próbája
Elektronikai svájci bicska
A különböző méréseinkhez használunk egy csomó tesztert, hiszen például egy powerbank gyári kapacitását mi is szoktuk ellenőrizni, de az USB-s töltők próbáihoz is szükségünk van mindenféle eszközökre. A kor előrehaladtával ezek a cuccok megérettek a cserére, így behúztuk a Mustool UD18 mérőjét egy tonnányi kiegészítővel egyetemben, ami nemcsak az újabb szabványokat – QC, PD stb. -, de nagyobb feszültséget – 32 V-ig – is képes lekezelni. Az alap mérőberendezés ára kb. 6000 Ft, de egy kis többletköltségért cserébe számtalan egyéb kiegészítővel lehet tuningolni, ezekről is lesz szó.
Az alábbi portokat találjátok a berendezésen:
- input oldal: USB-A, DC 5.5, Type-C apa, Type-C anya
- output oldal: USB-A, DC 5.5, Type-C anya, micro USB 4-30V közötti feszültségértékkel, tápként funkcionál, ide kerül pl. a hőszenzor
Galéria
A fentiek közül talán a DC szorul magyarázatra, ezt a legtöbben „laptop dugóként” ismerhetitek, ilyenekkel szerelik a notebook tápokat – meg még száz másik eszközt -, többek között ezért is tud mérni a Mustool UD18 3,6-32 V között, hiszen ilyenek tesztelésére is jó. Ehhez persze külön meg kell venni az átalakító szettet, hiszen ahány noti annyi végződés, de ez filléres tétel. A Mustool számtalan másik külső kiegészítőt – teljes listát itt találjátok – is kezel, ezek közül elég sokat ki is próbáltunk, amelyek az alábbiak:
- Quick charge teszter: QC 2.0 és 3.0 szabványok tesztelésére használható panel
- PD teszter: PD2.0 és 3.0 szabványok tesztelésére használható panel
- DC 5.5-ös 4 in 1 osztó, amivel egyszerre több eszközt is meg lehet táplálni
- 10 db-os DC konnektor készlet különböző tápegységekhez (van benne egy hagyományos apa-anya csatlakozópár is, amibe kábelt lehet fogatni)
- hőmérséklet szenzor
- 65 W-os potméteres terhelőellenállás
Vannak még egyéb kiegészítők is, amiket a fenti képen láthattok, de ezeket nem próbáltuk. A lényeg az, hogy fullos a készlet, tényleg mindenfélét lehet vele mérni, viszonylag egyszerűen. Sajnos az androidos apptól annyira nem voltam elájulva, egyrészt elég egyszerű a kezelőfelülete, másrészt nem mindent fordítottak le angolra, így azért bele lehet futni csirkelábakba. A másik bajom, hogy nem lehet a képet elforgatni, emiatt álló pozícióban nehéz leolvasni az adatokat. Szerencsére a Mustool UD18 kijelzője elég jó, így ennek a gyakorlatban nem volt jelentősége.
Galéria
Amit mindenképpen vegyetek meg, ha ilyesmivel akartok tesztelni, az a terhelőellenállás.
A kínai weboldalakon nem nagyon van 65 W-nál nagyobb teljesítményű, és ami fontos, nemcsak az 5 V-os feszültséget képes elviselni, hanem egészen 20 V-ig felmentem vele – hogy mi a maximum, azt nem tudom, gondolom 32 V, mint az UD18 esetében -, így tökéletesen alkalmas Power Delivery – PD – szabványok tesztelésére is. A hőszenzort pedig használhatjátok arra, hogy például töltés vagy masszív gaming közben mennyire melegszik a telefonotok, de bármilyen másik eszközzel – a képeken powerbank szerepel – is használható.
Összegzés
A Mustool UD18 egy rétegtermék, de akinek ilyenre van szüksége, az olyan nagyon nem fog csalódni benne. A legnagyobb baja a kicsit béna app, de egyébként minden jól működik, viszont az alap 6000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-os mérőegységet elég rendesen meg lehet pakolni további kiegészítőkkel, ami azért rendesen felhajtja az árat. Nyilván, mindenkinek másra lesz szüksége, de a lényeg az, hogy szinte minden adott a méricskéléshez. A 65 W-os terhelőellenállásnál pedig nem találtam a kínai webáruházakban nagyobb teljesítményűt, ezt kifejezetten ajánlom megvenni a Mustool UD18 mellé.
Pro
- Rengeteg port és kiegészítő
- Tud QC és PD szabványokat is tesztelni
- 4-32 V-os tartományban mér
- Lehet vele tápokat is tesztelni
- Képes telefonos appal is kommunikálni
- Brutális mennyiségű ki- és bemenet
Kontra
- A kiegészítőket külön meg kell vásárolni
- Elég egyszerű az app és nem is mindenhol angol