Valószínűleg senkinek nem kell bemutatni a LEGO márkát – ami dánul a „leg godt”, vagyis játssz jól kifejezést takarja -, hiszen a dán cég 1958 óta gyárt építőkészleteket. Gyakorlatilag nincsen még egy ilyen vállalat a piacon, legalábbis ami az ötletességet és a minőségi szórakozást illet. Vagy legalábbis nem volt, míg a kínai cégek a 2010-es évek közepén nem kezdték el ontani először a replikákat, majd utána a saját, teljesen egyedi, de LEGO kompatibilis szettjeiket, amelyek mára olyan minőséget értek el, hogy összevethetők az eredeti LEGO készletekkel. Mivel a kínai brandek építőkocka szettjei jóval olcsóbbak, mint az eredeti LEGO játékok, ezért kialakult egyfajta szubkultúra ezek körül, és nemcsak gyűjteni, hanem ajándékozni is kezdték az emberek. Ezekről lesz szó, kivesézzük a kínai márkákat, a rendelés buktatóit és a jogi körülményeket is.
Disclaimer: Cikkünk elsősorban szórakoztató, edukatív jelleggel készült, a célja nem a szabályok kikerülésére vagy azok megszegésére buzdítás. Alternatív LEGO szetteket vásárolni mindig jár némi kockázattal, amelyért a felelősséget nektek kell viselnetek.
Tartalomjegyzék
- Ezek a legjobb LEGO jellegű szettek (2025)
- Minden, amit a kínai LEGO jellegű szettekről tudni kell
- Ezek a legjobb kínai LEGO szerű építőkocka gyártók
- Mire figyeljetek a LEGO kompatibilis szettek kapcsán
- Gyakran ismételt kérdések
A LEGO jellegű szetteket alapvetően két kategóriába lehet sorolni: LEGO másolatok és LEGO típusú, de teljesen egyedi vagy hivatalosan licenszelt szettek. Az első kategóriával nem foglalkozunk a jogi megkötések miatt és nektek sem javasoljuk ezeknek a megvételét, az utóbbiak sokkal érdekesebbek. Ezeket találjátok listánkon, szigorúan szubjektív alapon. Természetesen az ízlésről felesleges vitatkozni, azokat a cuccokat vegyétek, ami igazából nektek tetszik.
Ezek a legjobb LEGO jellegű szettek (2025)
A listánkon szereplő, kínai LEGO jellegű szetteket az alábbi szempontok alapján válogattuk össze:
- több mint 10 éves, saját, tesztelői tapasztalatunk alapján
- mindannyian birtoklunk több modellt és szeretjük őket összeépíteni is
- megajándékozott ismerőseink, barátaink tapasztalatai alapján
- egyéni kutatás alapján, aminek az alapját hazai és nemzetközi vásárlói vélemények képezik
- különböző fórumokban és speciális csoportokban olvasható vélemények alapján
Kinek ajánljuk
A Blöff című filmet szerintünk keveseknek kell bemutatni, ahogyan a Desert Eagle 0.50 jelenetet is. De akinek esetleg ez nem jönne be, annak jó hír, hogy más ikonikus pisztolyok is elérhetők a linken, például a Glock G18 vagy az amerikai hadsereg által használt M1911, de a Beretta M92 sem mondható éppen noname-nek. Azoknak ajánljuk a szettet, akik szeretnének egy mozgó alkatrészekkel is felvértezett, más építőkockát kilövő készletet.
Miért lóg ki a kínálatból
A lenti linken több pisztoly is elérhető, de ezek közül a Desert Eagle adatait tettük be a specifikációk közé. Mi ezekben a szettekben az érdekes? Hogy egy csomó mozgatható rész van rajtuk, ilyen például az elsütő billentyű, illetve más elemeket ki is lehet vele lőni, hiszen a fegyver hátrahúzható és tárazható. Egy csomót eladtak belőle Aliexpressen, az értékelése remek és vannak képes beszámolók is. Nem mellesleg meglepően olcsó ahhoz képest, hogy ez egy interaktív készlet.
Specifikáció
- Gyártó: CaDa
- Típus: Initial D, licenszelt termék
- Sorozat: CaDa racing car
- Termékkód: C55018W (a Hachi esetében)
- Korosztály: N/A
- Készlet darabszáma: 66 darab (a Toyota AE 86 Hachiroku esetében)
- Doboz: jár hozzá
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: változó
- Eladott darabszám: 69
- Értékelés pontátlaga: 4,8/5
- Értékelések: 18 db (sok képes)
Kinek ajánljuk
Szerintem az Initial D anime sorozatot itthon nem ismerik nagyon sokan, viszont a benne szereplő járműveket annál többen. A Toyota AE86-Truneo – alias Hachiroku vagy Hachi – egy legendás hot hatch a 80-as évekből, de a wankel motoros Mazda RX-7-et sem hiszem, hogy be kell mutatni az autórajongóknak. Azoknak ajánljuk a szettet, akiknek bejött a 80-as 90-es évek, és szeretik az ikonikus japán autókat.
Miért lóg ki a kínálatból
Az Initial D anime sorozathoz tartozó építőkészleteket a nagynevű CaDa gyártja, amelyik a kínai termékek között az egyik legjobb minőséget képviseli. Ezek a szettek sokkal inkább az ikonikus kocsikról szólnak, mint az építésről, hiszen viszonylag kis elemszámból – 66-72 darab, sportkocsitól függően – állnak, kivéve a parkoló szettet, ami 909 darabos, ez már tisztességes mennyiség. Ha egy kicsit keresgéltek, találhattok még néhány másik variánst az autókból, hiszen többféle változatban is kiadta őket a CaDa. Aki pedig az 1234 darabos, még menőbb Hachiroku szettet vinné, ami távirányítható is, az ide nyomjon.
Specifikáció
- Gyártó: N/A
- Típus: MOC
- Sorozat: Breaking Bad
- Termékkód: N/A
- Korosztály: a téma miatt 18+
- Készlet darabszáma: 721 darab
- Doboz: jár hozzá
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: 22×9,5×8 cm
- Eladott darabszám: 82
- Értékelés pontátlaga: 5/5
- Értékelések: 14 db (sok képes)
Kinek ajánljuk
Az elmúlt évtized egyik legjobb sorozata a Breaking Bad – magyarul: Totál Szívás – volt, ami a Better Call Saullal egészült ki teljessé. Erőteljesen a fekete humor vonalat képviseli, helyenként kifejezetten groteszk cselekménnyel. A sorozat egyik ikonikus eleme a metamfetamin főzésre használt lakókocsi, de a szettben ott vannak a főszereplők és a főzőasztal is. Azoknak ajánljuk a szettet, akik bírták a sorozatot, bejön nekik a fekete humor és elmúltak 18 évesek.
Miért lóg ki a kínálatból
Nehéz lett volna jobb dolgot kiemelni a sorozatból, mint a meth főző buszt, mert a cselekmény a sorozat elején elég sokszor forog a jármű körül vagy éppen benne. A szett önmagában is nagyon vicces, a Jesse Pinkmant és Walter White-ot megtestesítő figura meg maga egy karikatúra. Egy dolgot sajnálok, hogy nem minifigurákkal oldották meg a szereplők ábrázolását, így ugyanis nem lehet őket betenni a lakóbuszba, de így legalább ezeket is össze kell rakni. A LEGO kerüli az ilyen témákat, így ezt a szettet hivatalosan biztosan nem találjátok majd meg.
Specifikáció
- Gyártó: Rastar Toys (licenszelt)
- Típus: MOC
- Sorozat: versenyautó
- Termékkód: 92500
- Korosztály: 6+
- Készlet darabszáma: 340 darab
- Doboz: jár hozzá
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: 22,7×8,5×5 cm
- Eladott darabszám: 600+
- Értékelés pontátlaga: 4,9/5
- Értékelések: 123 db (sok képes)
Kinek ajánljuk
Rengeteg Forma 1 rajongó van hazánkban is, és a LEGO is ráment a témára, de a Red Bull autóit nem ők licenszelik, hanem a Rastar Toys. Tapasztalataim szerint a Forma 1 az a sport, amit mindenki ismer, van, aki rajong érte, és a körmét lerágva nézi, más meg jókat alszik alatta. Alapvetően a rajongóknak ajánljuk, de remek ajándék is lehet belőle, főleg, hogy a fiatalabb korosztály is eljátszik vele.
Miért lóg ki a kínálatból
A linken többféle jármű is található, de mi most a versenyautókra koncentrálunk, szerencsére itt is választhattok legalább négyféle Forma 1-es csoda közül. Remek karácsonyi ajándék, de rajongóknak is adható és a polcon egy vitrinben is jól mutat. Adnak hozzá dobozt és matricákat is, így a valós autókhoz hasonlóan formálható a kinézete az 1/24-es méretarányt megtestesítő négykerekűeknek. Az ára sem vészes, főleg az eredeti LEGO szettekhez képest.
Specifikáció
- Gyártó: CaDa
- Típus: CaDa City
- Sorozat: távirányítós autó
- Termékkód: C51073W, C51074W
- Korosztály: 6+
- Készlet darabszáma: 289/325 darab
- Doboz: nem jár hozzá
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: N/A
- Eladott darabszám: 68
- Értékelés pontátlaga: 4,7/5
- Értékelések: 11 db
Kinek ajánljuk
A CaDa egy kifejezetten ismert alternatív LEGO készleteket gyártó vállalat, aminek van két olyan szettje, ami kellően olcsó, pici, mégis távirányítható a telefonotok vagy egy külön kontroller segítségével. Mivel már ezek is app alapú megoldások, ezért programozhatók a modellek, így tervezhető nekik egyedi útvonal is. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik nemcsak egy LEGO szettet szeretnének, hanem a programozás alapjait is elsajátítanák. Gyerekeknek is kiváló ajándék.
Miért lóg ki a kínálatból
A CaDa sportautó modelljei több termékkód alatt futnak, ugyanis van egy kék színű, Bugatti Veyron szerű, meg egy sárga és egy piros „nemtudommi”, de mindegyik jól néz ki. Ezért is láttok többféle értéket az adatok között, mert az egyik autó több darabból áll és másik kód alatt is fut. Mindkettő BT alapon, appból terelgethető, de nem ez a poén, hanem az, hogy a Boole-algebra logikai és/vagy stb. műveletei alapján programozhatók is. Aki nem akar a telóval vacakolni, annak van egy fizikai távirányító is a dobozban.
Specifikáció
- Gyártó: Mould King
- Típus: MOC prototípus
- Sorozat: távirányítós robotkutya
- Termékkód: 15066
- Korosztály: 14+
- Készlet darabszáma: 936 darab
- Doboz: jár hozzá
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: 33,7×18,5×19,3 cm
- Eladott darabszám: 11
- Értékelés pontátlaga: 5/5
- Értékelések: 2 db
Kinek ajánljuk
A Mould King a CaDa mellett a másik csúcsgyártó, aki nagyon minőségi, kifejezetten nagy és komplex modelleket árul, de azért nem nagyon olcsón. A Boston Dynamics robotkutyáját is leképezték alternatív LEGO szettben, ami jön-megy, programozható, sőt még hangutasítással is vezérelhető. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik nemcsak egy LEGO szettet szeretnének, hanem a matematikai logika alapjait is elsajátítanák, illetve a mechanikus mozgásról is szeretnének tapasztalatot szeretni.
Miért lóg ki a kínálatból
A Mould King kifejezetten kreatív az egyedi szettek és a MOC-ok kialakításában, ráadásul a modelljeik meglehetősen fejlettek is. A robotkutyájuk több motor segítségével képes mozogni, telefonról vezérelhető, sőt hangutasításokat is adhattok neki. A lábakat a LEGO Technic készletekhez hasonlóan mechanika mozgatja, vagyis a fogaskereket nektek kell majd a készletből a kutya testére illeszteni. A hátoldalán egy státusz LED mutatja, mi történik éppen. A modell két színben is kapható, vihetitek a sárgát és a pirosat is.
Forrás: Aliexpress
Partraszállás szett – Történelmi események élednek újra, építőszett formájában
Az alternatív LEGO készlet előnyei:
- a Sluban remek minőséget szállít
- a LEGO nem készít ilyen szetteket
- népszerű military téma, minifigurákkal
- számtalan harcjármű és dioráma jellegű szett
- több oldal – német, amerikai – is reprezentálva van
Specifikáció
- Gyártó: Sluban
- Típus: egyedi szett
- Sorozat: partraszállás
- Termékkód: változó
- Korosztály: 6+ (18+ a téma miatt)
- Készlet darabszáma: 765 darab (a partraszállós szett esetében)
- Doboz: nem jár hozzá
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: változó
- Eladott darabszám: 35
- Értékelés pontátlaga: 5/5
- Értékelések: 4 db
Kinek ajánljuk
A Sluban szintén egy jó minőséget produkáló gyártó, akik jellemzően mindenféle járműben utaznak, és olyan témákat is lefednek, amikkel a LEGO egyáltalán nem foglalkozik, ilyen a military vonal. A háborúskodásban pedig kevés ismertebb esemény történt, mint a normandiai partraszállás, amit a Sluban több építőszett formájában dobott össze. Alapvetően azoknak ajánljuk, akiknek bejön a military vonal és azon szettek iránt is érdeklődnek, amelyekhez a LEGO hozzá sem nyúl.
Miért lóg ki a kínálatból
A Sluban normandiai partraszállás sorozata nem egyetlen modellt jelent, hanem az amerikai és a német fél különböző járműveit és egy olyan „diorámát”, amiben magát az eseményt modellezték le. Van itt bunker, partraszálló hajó, ágyú, meg egy csomó jópofa minifigura, amiben a kínai konkurensek általában gyengék. Mondjuk, hogy a Leopard 2A5 MBT hogy került a szériába, azt nem tudom, mert az a 90-es évekből származik, de legalább az is jól néz ki.
Forrás: Aliexpress
Így készül a méz – Hihetetlenül cuki, Honey Workshop és „húsbolt”
Az alternatív LEGO készlet előnyei:
- teljesen egyedi szettek
- a legcukibb gyerekszetteket a LOZ gyártja
- óriási elemszámhoz képesti nagyon alacsony ár
- játékos, szupergamifikált, semmire sem hasonlító kinézet
- nem annyira LEGO stílus, ami lehet előny és hátrány is
Specifikáció
- Gyártó: LOZ
- Típus: egyedi szett
- Sorozat: állatos szettek
- Termékkód: változó
- Korosztály: 6+
- Készlet darabszáma: 1242 darab (a Honey Workshop esetében)
- Doboz: külön kérhető
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: 18,5×10,5×12,5 cm (a Honey Workshop esetében)
- Eladott darabszám: 8
- Értékelés pontátlaga: 5/5
- Értékelések: 3 db
Kinek ajánljuk
A LOZ az egyik különc a LEGO jellegű építőkocka szetteket gyártó cégek között, hiszen nagyon egyedi, kicsit keleti, kicsit vicces, de alapvetően állatos szetteket tolnak ki a piacra. Egyrészt az építőkészleteket eladja a cukiságuk, másrészt vannak benne „mini figurák” állatok formájában, amiket máshol nem találtok meg. Alapvetően ezek gyerekeknek szánt szettek, de a nagy elemszám miatt a szülők is bekapcsolódhatnak az építésbe.
Miért lóg ki a kínálatból
A LOZ két szettet árul ebben a cuki kategóriában, az egyik a Honey Workshop, ahol a méhek mézkészítési szokásait követhetitek nyomon olyan aranyos körítéssel, amitől mindenkinek kicsordul egy könnycsepp a szeme sarkából. A másik a malackás húsbolt, ahol az állatok étellé alakulását modellezték le a kínaiak. Kicsit morbid, de nagyon látványos és részletes szett, ahhoz képest nevetségesen olcsón, hogy itt ezres elemszámról van szó.
Specifikáció
- Gyártó: CaDa
- Típus: egyedi szett
- Sorozat: LEGO City szerű épületek
- Termékkód: változó
- Korosztály: 6+
- Készlet darabszáma: 800-1200 darab
- Doboz: külön kérhető
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: változó
- Eladott darabszám: 3000+
- Értékelés pontátlaga: 4,9/5
- Értékelések: 419 db (sok képes)
Kinek ajánljuk
Nem véletlenül került ennyi CaDa szett a listánkra, egyrészt remek a minőségük, másrészt pedig rengeteg egyedi építőkészletet dobtak a piacra. A LEGO City széria nagyon népszerű, ezt lovagolták meg ők is, csak éppen a japán utcaképpel, ami egyszerre több épületet is jelent. Az elemszám 800 és 1200 darab között szór, ami elég sok, de azért még nem emészthetetlen, és az áruk még így is fele az eredeti LEGO szettekhez képest. Alapvetően a japán kultúrát szeretőknek ajánljuk az épületeket, illetve azoknak, akiknek eddig is bejöttek a LEGO City szettek.
Miért lóg ki a kínálatból
A linken ötféle különböző házat találtok, de mégis 10 kiválasztható modell van a lapon, aminek az oka egyszerű: kérhetitek dobozzal és doboz nélkül is az építőkészleteket. Jó kis szettek ezek, még a villanyoszlopot is betették a modellekbe, sőt, az egyik készletben konkrétan egy japán „kifőzde” található. Félhomályban bedurranthatjátok az USB-s LED-et, ami kellemes hangulatvilágítással dobja fel az összképet. Néhány ház oldala ki is nyitható, így megtekinthető a belső elrendezésük. Egy szívfájdalmam van: minifigurákat nem találtok majd a dobozban.
Specifikáció
- Gyártó: MXWToy
- Típus: egyedi szett
- Sorozat: Technic jellegű
- Termékkód: 13054
- Korosztály: 6+
- Készlet darabszáma: 1000+ darab
- Doboz: külön kérhető
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: változó
- Eladott darabszám: 5000+
- Értékelés pontátlaga: 4,9/5
- Értékelések: 25 db (sok képes)
Kinek ajánljuk
Az MXYToy nem egy ismert gyártó, viszont a cápás, krokodilos, víziszörnyes mechanikus vonal nagyon érdekes. A legjobb része az, hogy a mozgatásukat mechanikával oldják meg, amik teljesen szabadon vannak, így minden szemrevételezhető. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik az összerakás mellett élvezik, ahogy a mechanikák és a fogaskerekek mozgását is követhetik.
Miért lóg ki a kínálatból
A linken 3 különböző állatot láthattok, mindegyik azonos logika mentén épül fel: egy segédváz és egy forgókallantyú segítségével mozgathatók a végtagok. Kicsit technós a kinézet, de ez nem baj, ezek így biztosan egyedi modellek. A készletek elemszáma 1000 körüli, és rengeteg a képes értékelés, így mindenki megszemlélheti, milyen cuccokat kap a valóságban.
Specifikáció
- Gyártó: Mega (Mega Construx)
- Típus: licenszelt szett
- Sorozat: Pokémon
- Termékkód: N/A
- Korosztály: 9+
- Készlet darabszáma: 1362 darab
- Doboz: van
- Összerakási útmutató: nyomtatott
- Anyag: ABS
- Méretek: változó
- Eladott darabszám: N/A
- Értékelés pontátlaga: N/A
Kinek ajánljuk
A Mega építőkészlet gyártó vállalat a Mattel tulajdona 2014 óta. Ennek megfelelően kifejezetten magas minőségben gyártják termékeiket, illetve kifizetik az egyes franchise-ok után a jogdíjakat. Ezért jöhettek létre a Pokémon világra épülő szettjeik is, amiket hazánkban is lehet kapni, például az Alzánál. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik hazai beszerzési forrást keresnek és bejön nekik a Pokémon.
Miért lóg ki a kínálatból
A Mattel azért kebelezte be a Megát és az albrandjeit – Mega Bloks, Mega Construx -, mert az egyik legjobb minőségben gyártottak alternatív LEGO szetteket. Van számtalan, a Pokémon világhoz tartozó figurájuk, így nemcsak helyszíneket készítenek. Ebben az esetben dzsungel környezetben játszódik a kaland, amiből kitalálható, hogy a szett a fiatalokat célozza meg. Mivel egy amerikai gyártó a tulajdonos, az árazása meglehetősen közel áll az eredeti LEGO szettekhez, cserébe hazánkból kapjátok meg, extra gyors szállítással karöltve. A lenti linken a Mega összes Alzában kapható szettjét megszemlélhetitek.
Ami nem fért fel a listára, de figyelemre érdemes
A LEGO jellegű szettek száma szinte végtelen, és mivel ezeket is alcsoportokba lehet szervezni, ezért nagyon nehéz eltalálni azt, hogy kinek mi tetszik. Ha ti Pokémon fanok vagytok, teljesen más lesz az érdeklődési körötök, mint azoknak akik LEGO virágokat keresnek, aminek egyébként nagy kultusza van. Ugyanez igaz a LEGO Duplo pakkokkal, hiszen ezeket sokkal fiatalabb korosztálynak szánják, mint a LEGO Technic szetteket. Vagyis bátran keresgéljetek például az Aliexpressen, már csak azért is, mert ezeket ilyenkor sűrűbben dobja fel a webshop Choice ajánlatok keretein belül, amik extra kedvezményeket biztosítanak, ahogyan azt az Aliexpress magyarázónkban is írtuk.
Aki hazai forrást keresne, annak az Árukeresőt ajánljuk, például Sluban szetteket itthon is lehet kapni.
Minden, amit a kínai LEGO jellegű szettekről tudni kell
A LEGO-t vagy más néven LEGO építőjátékot – angolul a building blocks, a bricks, de a sets és a pieces szavakat is használják rá – szerintem senkinek nem kell bemutatnunk, hiszen a világhírű cég modelljeivel mindannyian játszottunk gyerek- és felnőttkorunkban is. Akinek mégsem lenne meg a cég, a LEGO vállalatot 1932-ben alapították Dániában, Ole Kirk Christiansen asztalosipari műhelyében, aki elkezdett fából készült játékokat gyártani. 1947-ben áttért a műanyag játékok gyártására, és 1958-ban szabadalmaztatta a ma ismert LEGO kockát, amely különleges csatlakozási rendszerének köszönhetően rendkívül stabilan illeszkedik a további elemekhez.
A LEGO cég folyamatosan bővítette termékkínálatát, tematikus készletekkel és szerepjáték-sorozatokkal, mint például a LEGO City, a LEGO Technic, illetve számtalan franchise együttműködést is kötött, gondoljatok például a LEGO Star Wars vagy a LEGO Harry Potter szettekre. Az évtizedek során a vállalat jelentős ikonná vált, beépült a popkultúrába, és létrehozta a LEGO filmeket, videojátékokat, sőt, LEGO élményparkokat is.
Vagyis, máshogyan megfogalmazva, kialakította a saját piacát, ahol rengeteg pénzt keresett a LEGO név alatt kiadott szettekkel. Mitől lett olyan népszerű a LEGO? Elsősorban az alábbiak miatt:
- rendkívül jó minőség és tartósság (nehezen mennek tönkre, kellemes illesztési érzet)
- magas minőségbiztosítás (nagyon ritkák a hiányos szettek, méretpontosak az elemek stb.)
- kreatív és szabad építési lehetőség
- tematikus készletek (Star Wars, Marvel, Harry Potter stb.)
- oktatási érték, remekül fejleszti a kreativitást és finommotoros képességeket
- erőteljes közösségi és kulturális hatás
- adaptáció és innováció
Szintén fontos eleme a LEGO kultusznak az, hogy a kockáik kialakítása egyfajta sztenderddé vált. Ez azt jelenti, hogy az ABS műanyagból készült elemek nagyon pontos illesztéssel és mindig egységes mérettel dolgoznak.
A klasszikus LEGO kocka alapja a „2×4”-es kocka, amelynek méretei a következők:
- 31.8 mm*15.8 mm*9.6 mm
A kockák alapegysége az úgynevezett „LEGO unit”, amely 8 mm – ez egy stud, azaz a pöcök átmérője -, vagyis egy 1×1-es LEGO kocka 8 mm széles, 8 mm hosszú, és 9.6 mm magas. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem gyártanak mindenféle sor*oszlop méretű elemeket. A kockák pontos mérete rendkívül fontos, mivel lehetővé teszi az alkatrészek közötti tökéletes illeszkedést, ami azt a kellemes „clicky” érzetet adja, ahogy egymásba cuppannak az elemek.
Valamikor a 2010-es évek elején irigyelték meg a LEGO cég sikerét a kínaiak és sorra alakultak meg a hasonló játékokat gyártó vállalatok. Eleinte még a LEGO szettjeit másolták – ezeket hívjuk replikának és ez jogszabályi problémákba ütközik -, majd nagyjából 6-7 évvel ezelőtt a gyártók elkezdtek saját modelleket piacra dobni. Ezek LEGO jellegű, a LEGO rendszerét használó – azonos kapcsolódási logika mentén összeilleszthető -, de saját tervezésű és gyártású készletek, amelyeket már nem lehet másolat LEGO szetteknek hívni.
Ezek közös jellemzője, hogy az eredeti LEGO termékek árának töredékéért – egyharmad, egynegyed árért – érhetők el Kínából. Az ilyen szettek igazi terepe az Aliexpress, ahol elképesztő számban találhattok mindenféle járművet, minifigurát, épületet és hasonlókat. Mivel nehéz ezeket megkülönböztetni az eredeti LEGO építőjátékoktól, ezért jobb híján mindenki a „kínai LEGO”, az „alternatív LEGO” vagy „LEGO utánzat” néven illeti őket, így mi is ezeket az elnevezéseket fogjuk használni az egyszerűség kedvéért.
Miért gyárthat egyáltalán bárki LEGO kockákat?
A LEGO kocka eredeti szabadalma 1958-ban került bejegyzésre, amikor a cég bemutatta az új, összekapcsolható elemek rendszerét, amely a LEGO-t világszerte ismertté tette. Ez a szabadalom a LEGO egyedi csatlakozási mechanizmusára, az úgynevezett „cső a kockában” – eredetileg: stud-and-tube coupling system vagy egyszerűbben tube inside the brick – rendszerre vonatkozott, amely biztosítja a kockák erős, mégis könnyen szétszedhető illeszkedését.
A szabadalmi oltalom azonban csak korlátozott ideig tart. Az eredeti LEGO szabadalom 20 évig volt érvényben, így 1978-ban járt le. Ezután bármelyik vállalat legálisan gyárthatott LEGO-kompatibilis építőkockákat, mivel a technológiai szabadalom már nem volt érvényes. Emiatt számos cég kezdett hasonló építőkockákat gyártani, hiszen a LEGO szabadalom megszűnésével szabadon hozzáférhettek a kocka dizájnjához. Bár meggyőző forrást nem találtam rá, de állítólag 2008-ban további fontos szabadalmak jártak le, amik megkönnyítették a LEGO jellegű termékek előállítását mindenki számára.
Fontos azonban megjegyezni, hogy bár a LEGO szabadalma lejárt, a cég arculati elemei továbbra is védjegy oltalom alá esnek, ilyen például a logójuk és a márkanevük. A vállalat igyekszik megakadályozni azoknak a hamisítványoknak a terjedését, amelyek a LEGO termékekhez túlságosan hasonló dizájnokat használnak.
Mi az IP? Mi volt a Lepin kontra LEGO ügy
Ahhoz, hogy megértsük, mi volt a Lepin kontra LEGO ügy, először az IP fogalmát kell tisztáznunk. Az IP az angol intellectual property, vagyis szellemi tulajdon rövidítése, ezt szoktuk nem túl szakmai módon védjegynek fordítani, de mivel ez nem egy jogi fórum, maradjunk ennél a kifejezésnél. A LEGO cégnek a különböző, saját maguk által kitalált építőszetteikre van védjegyoltalmuk, vagyis aki ezt lemásolja, terjeszti stb., az vét az oltalom ellen. Milyen IP-k léteznek, és mi ezek között a különbség? Egy IP vonatkozhat:
- saját terméksorozatra, amit a LEGO házon belül talált és fejlesztett ki, ilyen mondjuk a LEGO City vagy a Ninjago
- egy franchise termékre, aminek a jogait a LEGO licenceli – third party IP -, mint a Star Wars. Ebben az esetben a védjegy a Disney-t illeti, de ők kötöttek egy szerződést a LEGO-val, ez alapján jöhetnek ki SW építőkészletek.
- az úgynevezett MOC készletekre, amiket rajongók alkottak meg, és az ő szellemi tulajdonuk a dizájn és az összerakási útmutató.
A LEGO MOC a „My Own Creation” rövidítése, ami magyarul „saját alkotást” jelent. Ez a LEGO rajongók által használt kifejezés arra, amikor valaki saját, egyedi LEGO építményt készít a készletekben található elemekből vagy külön vásárolt LEGO kockákból, anélkül, hogy előre megtervezett útmutatót követne. A MOC-ok tehát egyedi és kreatív építmények, amelyek a LEGO rajongók fantáziáját és építési készségeit tükrözik.
Fontos, hogy a MOC szellemi tulajdona azé, aki azt létrehozta. Az ilyen készletekhez is van egy összerakási útmutató, így értelemszerűen ezt is el lehet lopni és ki lehet adni saját készletként.
A Lepin tündöklése, majd bukása
A Lepin egy kínai gyártó volt, amely körülbelül 2016-ban jelent meg, és 2019-ig folytatta tevékenységét. A Lepin több száz különböző LEGO készlet másolatot gyártott, valamint olyan MOC-okat, LEGO Ideas készleteket – hivatalos LEGO szettek, amiket rajongók ötletei által adnak ki -, amelyeket a LEGO végül nem gyártott le. Néhány saját, egyedi terméket is készítettek, de ez utóbbiak száma elenyésző volt az eredeti LEGO készlet replikákhoz képest. És itt követték el a nagy hibát, hiszen ezt az anyavállalat nem nézte jó szemmel. Egy időben ezekkel annyira leuralta a Lepin a piacot, hogy minden LEGO másolatot – angolul knock-offs, rövidítve „KO szettek” – egyszerűen csak Lepinnek hívtak.
A Lepin ebben a három évben meglehetősen népszerűvé vált, főleg azért, mert azt nyújtotta az embereknek, amit akartak – elérhető árazású, jó minőségű másolatokat a megszűnt LEGO készletekről, valamint olcsó másolatokat a jelenlegi LEGO szettekről. A Lepin egyébként nagyon pofátlanul tolta, nemcsak a szetteket, de az arculati elemeket is lenyúlták, így a logójuk gyakorlatilag egy átrajzolt LEGO embléma volt.
Forrás: Brickfact
Eleinte úgy tűnt, hogy a LEGO nem tekinti fenyegetésnek a Lepint, csupán egy újabb kis hamisítvány gyártónak látták a céget, olyannak, mint például a Sheng Yuant – amely egyébként már a Lepin előtt létezett – vagy a Decoolt. Később azonban a Lepin sikere láttán, a LEGO pert indított 2016-ban a Lepin és néhány más hamisítványokat gyártó vállalat ellen. Három éves huzavona és néhány jelentéktelen összegű büntetés után 2019-ben több Lepin-tisztviselőt letartóztattak, állítólag a Lepin vezérigazgatóját, Li Haipenet 6 év börtönre, míg a céget 14 millió USD megfizetésére kötelezték, illetve a cégnek gyárbezárásokkal is szembe kellett nézniük. Innentől kezdve nem volt kérdés, hogy a direkt LEGO készlet másolatokat nem annyira érdemes erőltetni.
Egy nagyobb szünet után a Lepin NUOGAO néven tért vissza, de nagyon hamar új márkaneveket kezdtek el használni, főleg a KING-et, de a cég termékei megtalálhatók Queen néven, olyan mellékmárkákkal, mint a Jack, a ZEBRA és a Lion King.
A Lepin testvérvállalata a XingBao volt, amely még mindig létezik, és már a kezdetektől MOC-okra összpontosított a LEGO másolatok helyett. Így nem érintette a bezárás, mivel a terveik többnyire eredetiek voltak, és a LEGO kockák szabadalma lejárt (ez azt jelenti, hogy bármely cég legálisan gyárthat LEGO-kompatibilis kockákat, amennyiben az eredeti szettet nem másolja le).
Más hamisító cégek ellen is indítottak pereket, főként azért, mert a LEGO dobozolási megoldását és dizájnját – a külső csomagolás, amiben az építőkészlet van – használták. A LEGO viszont nem perelhet olyasmiért, ami nem az ő szellemi tulajdona. Például, ha a LEGO Star Wars készleteit másolták, a Disney-nek kellett beperelnie a kínai cégeket, mivel a Star Wars szellemi tulajdona hozzájuk tartozik.
Fontos megjegyezni, hogy a fentiek a 2019 év végi állapotot tükrözik, azóta durván 5 év telt el, így mára a helyzet sokat változott, a piac tisztult és nem igazán vannak LEGO építőkészlet másolatok a piacon. Sokkal inkább használnak a kínai cégek MOC dizájnokat vagy vásárolnak IP-ket – például a CaDa az Initial D, japán anime sorozat IP-jét vásárolta meg -, illetve terveznek saját készleteket, amelyek TELJESEN LEGÁLISAK.
LEGO replika vagy LEGO jellegű készlet: mi a különbség?
Korábban nagyon sokan ódzkodtak attól, hogy külföldről, nem „eredeti” forrásból, jellemzően Kínából, LEGO szetteket rendeljenek, és a fentiek tudatában ez egyáltalán nem volt alaptalan. Európában ugyanis meglehetősen jól működik a védjegyoltalom, ezért az egyértelműen a LEGO cég által kiadott szettekre hasonlító termékeket a vám kiszedte, elkobozta, sőt még meg is büntette a csomag gazdáját védjegybitorlás jogcímén. Az ilyen típusú rendelések két kockázatot is magukban hordoztak:
- elkobzást
- védjegybitorlás miatti jogi eljárást (egyszerűbben: büntetést)
Ezért a legtöbben érthető módon, egyszerűen nem rendeltek ilyen szetteket. Ezeket hívjuk összefoglaló néven LEGO replika szetteknek, vagy csak simán LEGO másolatoknak, és közös tulajdonságuk, hogy a LEGO univerzumában megtalálhatók a készletek, sőt sokszor a „lajstromszámuk” alapján kereshetők is a LEGO rendszeriben.
A LEGO jellegű építőkészletek
A LEGO jellegű, alternatív LEGO vagy LEGO kompatibilis játékok azonban egy teljesen más halmaz. Ezen szettek közös jellemzője, hogy:
- a LEGO rendszerét használják, az elemeik illeszkednek az eredeti elemekhez
- sehol nem találjátok meg rajtuk a LEGO nevet (lévén nem is tüntethetik fel a cégek), helyette a kínai gyártó márkaneve szerepel a szetten
- egyedi tervezésűek, a LEGO kínálatában nem szerepelnek
- olcsóbbak, mint az eredeti LEGO készletek (érthető módon, hiszen nem ugyanaz a brand, minőség, nincs mögötte olyan komoly marketing stb.)
Például ha rákerestek a CaDa gyártó termékeire Aliexpressen a „bulding blocks” vagy „building bricks” kifejezéssel, egy tonnányi modellt fogtok kapni, amelyek NEM szerepelnek a LEGO kínálatában, mégis kompatibilisek az eredeti játékkal:
- Cada building bricks kifejezésre a keresési találatok
- Cada building blocks kifejezésre a keresési találatok
Mint látható, a kinézetük kísértetiesen hasonlít a LEGO szettekre, de ezek mégsem eredeti modellek. Ezek fő ismertetőjegye, hogy a megvásárlásukkal nem követtek el védjegybitorlást, és a vámon sem kobozzák el őket, így ezek nagy biztonsággal megvásárolhatók. Mi is számtalan szettet vásároltunk meg az elmúlt évek során, de az nagyon fontos, hogy ellenőrizzétek le, hogy ezek valóban egyedi szettek és nem sértik a LEGO cég védjegyeit.
A LEGO szettek közötti keresés
Az eddigiek elolvasása után felmerülhet bennetek a kérdés, hogy hogyan lehet eldönteni, hogy egy LEGO készlet eredeti, másolat, MOC, vagy egy kínai gyártó saját maga által tervezett szettje.
Először is: minden LEGO vagy LEGO jellegű termék dobozán van egy vagy több azonosító szám. A legfontosabb ilyen szám a termékkód, vagy más néven a készletszám – angolul set numbers és egy kettőskereszt (#) szokott előtte állni -, amelyek minden LEGO készletet egyedileg azonosítanak. Ezek alapján meg lehet találni a készlet pontos nevét, témáját és kiadásának évét. Ezeket a lego.com-on tudjátok keresni úgy, hogy jobb felül beírjátok a keresőmezőbe a számot. Például a #75397 Jabba vitorlás bárkáját adja ki a Star Wars univerzumból. Itt viszont csak az eredeti LEGO termékeket lehet megtalálni, így nekünk ez most nem elegendő.
Vannak nem hivatalos LEGO adatbázisok és rajongói oldalak is, ezekből az alábbiak a legismertebbek:
- Brickset: az egyik legnagyobb LEGO adatbázis, ahol részletes információkat találtok a készletekről.
- BrickLink: kereskedői platform, ahol LEGO készletek, alkatrészek, és egyéb elemek cserélhetők, vásárolhatók, és részletes adatokat is nyújt.
- Rebrickable: ez az oldal is lehetőséget ad a készletek keresésére és alkotások újratervezésére.
Érdemes ezeken is kipróbálni a fenti #75397-es számot, hozni fogja Jabba vitorlás bárkáját (kivéve, ahol elírták). Szintén érdemes az egyes szetteket bedobni a Google képkeresőjébe, hátha feldobja az eredeti LEGO szettet, ha nem, akkor lehet örülni.
Most már tudjátok, hogy melyek az eredeti szettek, de mi van a LEGO kompatibilis megoldásokkal, amik legálisak, de nem a LEGO adta ki őket? Ehhez meg kell néznünk, hogy egyáltalán milyen adatokat tüntetnek fel egy LEGO termék vagy egy LEGO rendszerrel kompatibilis szetten:
Forrás: LEGO
- márkajelzés, bal felül ott a LEGO felirat
- a sorozat neve, vagyis ebben az esetben: LEGO City
- a sorozaton belül milyen tárgyat testesít meg: apartment building
- az életkori besorolás: 6+
- a termékkód vagy készletszám (set numbers): #60365
- a készletben szereplő elemek száma: 688 db
Mint látható, a LEGO elég sok adatot közöl minden termékéről a dobozoláson, viszont a kínai márkák nem ilyen nagylelkűek, legalábbis a legtöbb esetben. Nem véletlenül példálóztam a CaDa-val korábban, ők kvázi a prémium gyártók a LEGO kompatibilis szetteket gyártó cégek között. Nézzük meg, mi van az egyik termékükön:
Forrás: CaDa
- márkajelzés, mint a LEGO esetében, csak itt CaDa
- a sorozat neve, vagyis ebben az esetben: Initial D
- jobb felül a típus: AE86 Truneo (ismertebb néven: Hachiroku)
- az életkori besorolás: 8+
- a termékkód vagy készletszám (set numbers): C55014W
- a készletben szereplő elemek száma: 280 db
Mint látható, eléggé hasonló a logika ebben az esetben is, mint a LEGO kapcsán, azzal a különbséggel, hogy nem a LEGO oldalán kell keresnetek a csomagot, hanem a brick4.com-on. A fent példának hozott Hachiroku készletszámát – C55014W – beírva a kínai oldalra, ki is adja a modellt, amit ezen a linken szemlélhettek meg.
Forrás: Brick4.com képernyőkép
Nyilván a kínai oldalak használati élménye sehol nincs a LEGO weboldalához képest, hiszen:
- a nyelv kínai (de nyilván lehet Google Translate-tel angolra fordítani)
- elég tré a kezelőfelület
- csak a kínai cuccokat listázza, az eredeti LEGO szetteket nem
Az egész dolog szépsége, hogy csak azokat a készleteket tudjátok keresni, amit a nevesebb kínai gyártók állítanak elő, a futottak még kategóriát már nem biztos. Itt is egyértelműen látszik, hogy a kínai LEGO kompatibilis szettek piaca is polarizálódik: elválnak a minőségi gyártók a gagyibb kategóriától, illetve tűnnek el a védjegyeket sértő, eredeti LEGO szetteket másoló megoldások.
Milyen kínai LEGO kompatibilis és alternatív szetteket gyártó márkák léteznek
LEGO kompatibilis szetteket brutálisan sok kínai gyártó készít, szerintem százas nagyságrendű márkanevet említhetünk. Volt is korábban a Bricksetnek egy kiadványa Communist Lego néven – sajnos 2018-as az utolsó szám -, ami minősítette az egyes gyártókat egy csomó szempont szerint, de azóta eltelt 6 év, így ezt azért mérvadónak nem neveznénk. Szerencsére számtalan csoportban, fórumon van az egyes márkákról szó, ezt keverve a saját tapasztalatainkkal csináltunk egy felsorolást a komolyabb márkákról, amelyek szóba jöhetnek. Ajánljuk továbbá a Brickfact.com-ot, ahol szoktak összehasonlító elemzések is lenni LEGO vs. LEGO alternatív szett gyártók között.
Általánosságban a LEGO kompatibilis szetteket gyártó márkákról
A legtöbb cég Kínából küldi a szettjeit, aminek jelentős logisztikai költsége van. Mivel a LEGO eredeti csomagolását nem másolhatják, ezért saját kinézetet terveznek a pakkoknak, viszont ezeket vagy igyekeznek teljes mértékben kitölteni alkatrészekkel – kisebb dobozok, mint az eredeti LEGO esetében – vagy pedig el sem küldik azt, esetleg felárért cserébe kérhető az eredeti dobozolás. Ez nem hiba, ezért kerülnek többek között ennyibe az ilyen szettek.
Sok cég hivatalosan megvásárolja egyes MOC készítők dizájnjait, emiatt nem mellékelik a szettben az összerakási útmutatót, hanem egy linkről letölthető a modellhez. Nem ez a jellemző, de láttunk már erre is példát. Szintén igaz az is, hogy a komolyabb gyártók – például a CaDa – fizetnek a modelltervek használatáért vagy franchise jogokat vásárolnak, így ezek teljesen hivatalos szettek, így kerülhetnek világhírű autómárkák – például Porsche, Ferrari, Toyota, Mazda stb. – modelljei a palettára. A nagyobb márkáknak van saját dizájn és tervezőcsapata is, így ezek a cégek teljesen egyedi szettekkel állítanak elő (ma már ez a jellemző, nem a másolás).
Szinte minden vállalatnak vannak alvállalatai, egyrészt azért, mert a minifigurákat – mini figs – más márkanév alatt árulják, másrészt meg van gyerek termékvonaluk – mint a LEGO esetében a Duplo -, amiket külön név alatt forgalmaznak. Persze ezer másik oka is lehet a névvel kavarásnak – a Lepin esetében az, hogy beszántották a céget, azóta hívják Kingnek a vállalatot, de számtalan más almárka alatt is árulnak LEGO jellegű szetteket -, például adózási és egyéb okosságok, az okok ebben az esetben szinte kideríthetetlenek.
A piac törvényei a LEGO jellegű szetteket gyártó cégeknél is érvényesülnek vagyis ami jobb minőségű vagy reklámozzák, az drágább. Nyilván az eredeti LEGO szettekhez képest még így is olcsók mondjuk a CaDa, a Mould King vagy a „prémium” kínai gyártók termékei, de ami kínaiban is noname-nek számít, az az igazán olcsó. Itt értelemszerűen több hiba fordul elő, de az általános minőség sokkal jobb, mint akár csak 5-6 évvel ezelőtt. Sőt, azok a cégek, amik kellően komolyan veszik magukat, már saját K&F részleggel rendelkeznek, így teljesen egyedi szériákat jelentetnek meg.
Forrás: YWOBB képernyőkép
Az egyes LEGO alternatív készlet gyártókat a YWOBB webáruháza „tierekbe” sorolja, ami elsősorban a minőséget és a használati érzetet jelenti. Összesen 5 tier van, ahol a tier 1 a legjobb – és értelemszerűen a legdrágább -, míg a tier 5 a legrosszabb minőséget képviseli. Sok helyen olvastuk, hogy a legegyszerűbb megoldás az igazán jó használati érzetet keresők számára, ha a tier 1-es gyártóknál maradnak, de nekünk nagyon jó tapasztalataink vannak a full noname cégekkel is. Mindazonáltal a tier 1 cégeket a lent található leírásokban is jelöltük.
Az egyes márkák nevei alatt megjelenő szettekhez az építőelemeket nagy „kockagyártó vállalatok” hozzák létre. Vannak azonban márkák, amelyek nemcsak tervezik a modelljeiket, hanem saját maguknak, házon belül készítik az elemeket is. A gyártó kilétét általában onnan lehet tudni, hogy rákerül az elemekre a gyártói nyomat (vagy nem, ha a megrendelő nem kéri). Ismertebb kockagyártók:
- CaDa: saját magának gyárt
- Mork: saját magának gyárt
- Gobricks: Mould King, Pantasy, Sembo stb.
- Dinggao
A felsoroltak közül a Gobricks kiemelkedik minőségével, gyakorlatilag az eredeti LEGO kockákkal azonos minőségben gyártanak, ritka a színeltérés, és megvan az a clicky érzés is, ami az elemek összeillesztésekor a megfelelő minőségérzetet adja. A Gobrick bérgyártó, tehát más vállalatoknak állít elő LEGO jellegű elemeket, viszont a szettek tervezése – tehát a dizájn – az adott cégnél marad. A CaDa szintén jó minőségben, de házon belül gyárt. Sajnos nem minden gyártó közöl információt arról, hogy az elemek honnan származnak, sokszor csak tapasztalati úton lehet rájönni ezekre.
Lássuk most a fentiek alapján a kínai – és a nem kínai – LEGO kompatibilis szetteket gyártó vállalatokat, a teljesség igénye nélkül, merthogy több százan vannak a piacon!
Ezek a legjobb kínai LEGO építőkocka gyártók
CaDa (Double Eagle)
Aliexpress lista: ezen a linken
A CaDa az egyik kínai, tier 1 csúcsgyártó a LEGO kompatibilis szetteket előállító cégek között. Egyre népszerűbbek a nyugati országokban, mivel egyedi készleteket készítenek különböző tervezők munkáiból – MOC -, nem elhanyagolható PR jelenléttel és hivatalos bolttal is rendelkeznek. Az egyik legjobb Technic alkatrészgyártóként tartják őket számon. A terveiket saját maguk készítik, és az utóbbi időben együttműködnek néhány népszerű LEGO MOC tervezővel, illetve jogokat is birtokolnak. Vannak olyan alkatrészeik is, amelyeket a LEGO nem gyárt.
A modelljeik építési útmutatói és a folyamatok magyarázata néha túl bonyolult és nem kellően egyértelmű, emellett néha hibáznak az útmutatók nyomtatásában és a készletek csomagolásában. A LEGO jellegű elemeik viszont nagyon jó minőségűek és elég sok védjegyet megvásároltak, ilyen például a japán Initial D anime sorozatban szereplő autók. Mivel ezekért fizetni kell, a CaDa szettjei lényegesen drágábbak a noname LEGO kompatibilis szettekhez képest. Különleges sorozataik:
- Inital D: elsősorban ikonikus autók, Toyota AE86, Mazda RX-7 és ezek variánsai
- Szuperautó sorozat: a Western MOC csapata tervezte, és híres szuperautók modelljeit tömöríti
- LEGO Technic jellegű szettek: ez a cég specialitása, elsősorban járműveket gyártanak a már említett sportautóktól a nehéz munkagépekig bezárólag
MOULD KING (MK, Yuxing)
Aliexpress lista: ezen a linken
A Mould King, amely a Yuxing Technology Industrial Co., Ltd. márkája, 2012-ben alapult Chenghaiban, Kína ‘”Játék- és Ajándékvárosában”. 30 000 négyzetméteres gyártó- és csomagolóüzemével a Mould King kiemelkedik a többi LEGO kompatibilis szetteket gyártó cég közül, különösen a játékok kutatásának, gyártásának és értékesítésének területén. Ezen kívül saját, független K&F részleggel (kutatás-fejlesztés) és tervezőcsapattal is rendelkeznek, a szettjeik nagy részét saját maguk tervezik.
Kifejezetten jó minőségű – tier 1 -, az eredeti LEGO szettek szintjével összemérhető és azzal kompatibilis szetteket gyártanak, viszont nem túl olcsón. Van néhány kifejezetten érdekes szériájuk:
- autómodell széria: veterán autómodellek, realisztikus mechanikai elemekkel, illetve távirányítással (Audi, Mercedes, Ferrari, Bugatti, Porsche, Liebherr licencekkel rendelkeznek)
- távirányítható munkagépek: daruk, rakodók, működő mechanikai elemekkel
- „Star Wars” szettek: a Star Wars univerzumhoz tartozó, de nem LEGO másolat szettekből elég sok van a Mould King kínálatában, amiken nem tűntetik fel a Star Wars feliratot (mert nem is tehetik meg, mert akkor jogokat sértenének)
- „pénzfa” szettek: a JMB-vel együttműködve, kiadtak olyan növényeket, amelyeken pénz „terem”, ami a kínai kultúrában szerencsét és bőséget jelent
Sembo (Sembo Block SY, S (Sunny Day), Dinggao, Wekki)
Aliexpress lista: ezen a linken
A SEMBO Blocks 2010-ben alakult, és egy professzionális építőkocka-gyártó vállalat, amely a kínai Guangdong tartományban található. Büszkék arra, hogy magas minőségű építőkocka játékok kutatásával, gyártásával és értékesítésével foglalkoznak, cserébe ők sem olyan olcsók, mint a gyengébb minőséget képviselő ellenlábasaik.
Hasonlóan a Mould Kinghez, ez a cég is nagyjából 30 000 négyzetméteres gyártóterülettel rendelkezik, illetve a SEMBO független kutatási, tervezési és gyártási részleggel büszkélkedhet. Szlogenjük, a “Mini világ, nagy álmok”, jelentsen ez bármit.
Jelenleg a portfóliójuk 2-3 márkát tömörít magába, aminek az oka az, hogy korábban LEGO másolat szetteket is gyártottak, de amikor a cég „jó útra tért”, a vállalat egy részét eladták. Ez a rész gyártotta az SY és S név alatt a szetteket, amit átkereszteltek Sunny Dayre, azért, hogy tisztára mossák a nevet.
Sembo név alatt elsősorban kínai – a kínai állam beleegyezésével – katonai és egyéb járműveket fogtok találni, illetve kínai épületeket, mint a „Tiltott Város” és hasonlók, rendkívül magas, tier 1 minőségben, ugyanis Gobricks kockákat használnak. Vannak necces szettjeik, amiknél oda kell figyelni, mert akár az eredeti LEGO készletek másolatai is lehetnek és jogot sérthetnek (de ezeket a korábban említett linkeken tudjátok ellenőrizni). Birtokolnak licenszeket is, például Digimon, Spongya Bob és hasonlók.
Pantasy
Aliexpress lista: ezen a linken
A Pantasy egy nosztalgia LEGO szetteket gyártó vállalat, amely durván ráment a retró vonalra. Híres figurákat és játékokat imitáló modelleket gyártanak, mint a Saint-Exupéry féle Kisherceg vagy Popeye, de aki emlékszik a játéktermi Metal Slug játékra, az is örülni fog. Ők is a Gobricks kockáit használják a Mould Kinghez és a Sembohoz hasonlóan, így ez is a tier 1 kategóriába sorolt cég.
Sluban
Aliexpress lista: ezen a linken
Viszonylag jól ismert, remek minőséget gyártó vállalat, a YOUWOBB őket is tier 1-be sorolja. Elsősorban járműveket gyártanak, a mikrobusztól kezdve a motorcsónakig, de vannak harcjárműveik is. Sok modelljükhöz mellékelnek minifigurákat, amelyek meglehetősen eltérnek a LEGO minifigurák sorozattól.
Mork (néha xMork)
Aliexpress lista: ezen a linken
A Mork cég alapvetően épületekre specializálódott, de nem a LEGO City modelljeit másolja, hanem sajátokat tervez. Sokkal olcsóbb, mint a LEGO City modellek és van egy két nagyon cuki szettjük, mint az „autumn winery” és hasonlók. Az alkotóelemeket házon belül, maguk gyártják, amelyek ugyan nem olyan jók, mint a Gobricks kockái, de ezek is illeszkednek az eredeti LEGO elemekkel. A szettjeik nagyon részletesnek számítanak, sok saját átépítésük is van.
Mega (Mega Bloks, Mega Construx)
Aliexpress lista: ezen a linken
Érdekes alternatív LEGO készleteket gyártó vállalat, amelyik szintén remek minőségben állít elő szetteket, amik állítólag összemérhetők a dán gyártó sajátjaival. Nagyon régóta a piacon vannak, és alapvetően a LEGO szettekkel kompatibilis elemeket gyártanak. Volt is néhány per ez ügyben Kanadában 2005-ben, amit a Mega Brands megnyert a LEGO-val szemben. 2014-ben az amerikai Mattel felvásárolta őket, így a márkanév az ő portfóliójukba tartozik. Licencel bizonyos szériákat a cég, ilyenek a Pokémon és a Halo modellek. Cserébe a szettjeik nagyon drágák, az eredeti LEGO készletekkel összemérhető az árazásuk. A Mega Bloks a nagyon fiataloknak készülő szetteket tartalmazza.
Panlos és Tiger
Aliexpress lista: ezen a linken
Elég nagy márka. Egészen a közelmúltig főként kisebb eredeti vagy LEGO által „inspirált” készleteket készítettek közepesnél jobb minőségben. Elvileg ez is tier 1 gyártó, legalábbis ami a minőséget illeti, mert egyébként elég durván megy a lopkovics. Vannak teljesen LEGO védjegyet sértő készleteik is – pl. a Marvel szériába tartozó Sanctum Sanctorum, ami a Panlos #613001 termékkód alatt fut, ugyanez a LEGO esetében a #76218 -, ami azért eléggé gáz.
A cég szép nyomtatott alkatrészeket készít, viszont nagyon oda kell figyelni, hogy mit vesztek tőlük a fentiek miatt, szerencsére a LEGO másolat készletek kipusztulóban vannak, ezért látjátok majd a legtöbb helyen, hogy „kifogyott” jelzőt, mert a termékeket jogi akadályok miatt kifuttatták.
Enlighten (Qman, Keeplay)
Aliexpress lista: ezen a linken
Az eredetileg LEGO másolatokat készítő cég most már törvényes úton jár. Vannak másolataik néhány kultikus LEGO készletről, vagy olyan készleteik, amelyek illeszkednek a régi népszerű sorozatokhoz (Kalózok, Kastély), de ezek többsége hivatalosan már megszűnt, így nehezen vagy nem beszerezhetők. A minőséggel kapcsolatban vegyes vélemények vannak: egyesek szerint nagyon rossz, mások szerint nagyon jó, de a legtöbb új beszámoló szerint a szettek minősége az egyik legjobb Kínában, tehát valószínűleg drasztikusan javítottak az eljárásaikon – ez is tier 1-es gyártó -, amióta nem a tömeges LEGO szett klónozás az irányvonal.
Az elemeken ott van a logójuk, szóval valószínűleg ők is házon belül gyártják a kockákat. Nagyon szép minifigurákat is készítenek. A Qman és a Keepplay modellek teljesen eredeti tervezésűek, és az ázsiai kultúrára összpontosítanak. A Keeplay albrand licenszeli az Evangelion és a Doraemon szetteket.
Lepin (King, Queen, J brand, Lion King, Zebra Blocks.)
Eredetileg a legnagyobb klón LEGO gyártó volt 2019-ig, amikor bírósági ítéletekkel beszántották a céget, a vezetők börtönbe kerültek, illetve bezárták a gyáraikat is. Persze Kínában minden márka tovább él és virul, csak más név alatt – a Lepin nem is kereshető Aliexpressen -, amire a termékkód formátumából lehet következtetni. Simán lehet, hogy a felsorolt neveken túl más név alatt is rájuk lehet bukkanni. Egy időben minden LEGO klónt Lepin néven illettek, annyira nagy forgalmat bonyolított le a vállalat.
2019 óta nem nagyon gyártanak klón LEGO szetteket, legalábbis nem az eredeti név alatt és a készletek minősége is drasztikusan javult. Viszont pont ez a cég az, ahol biztosan leellenőriznénk, hogy a szettjük nem LEGO másolat szett-e, kiindulva a 2019 előtti időkből. Tudtunkkal ők is házon belül készítik a készleteiket, egyesek elemeik nagyon jó minőségűek.
JMBricklayer
Aliexpress lista: ezen a linken
A JMBricklayer egy viszonylag új, 2022-ben alapított kínai építőkocka-márka, amely alternatívát kínál a LEGO-hoz hasonlóan működő építőkészletekkel. A cég kiváló minőségű kockákat és változatos témájú készleteket gyárt, köztük autókat, vonatokat, katonai járműveket és épületeket.
A JMBricklayer termékei ár/érték arányban nagyon versenyképesek: egy átlagos LEGO készletnél olcsóbbak, míg a minőség közel azonos, bár egyes vélemények szerint a használati útmutató néha kevésbé világos. Az alkatrészek illeszkedése általában megfelelő, bár előfordulhat, hogy túl szorosak vagy nehezen illeszthetők. A cég folyamatosan fejleszti termékeit, és partneri viszonyban áll különböző gyártókkal, elég sok koprodukciójuk van, például a Mould Kinggel.
Wange
Aliexpress lista: ezen a linken
A Wange-t azért tettem be a felsorolásunkba, mert ez a gyártó leginkább nagy tételben árult LEGO jellegű elemeket kínál. Elsősorban MOC-oláshoz jók ezek, de van egy csomó érdekes tárgy, amit előállítanak és amivel lehet színesíteni a szettjeiteket. Vannak zsákbamacska jellegű csomagjaik is, szóval aki mélyen beleesett a nyúl üregébe az látogasson el Aliexpressen az Official Store-ba.
Futottak még LEGO gyártók
Ejtek még pár szót a futottak még kategóriáról. Rengeteg szett van a piacon, aminek nincsen márkaneve, vagy ha van is, nem annyira ismert a gyártó. Vannak továbbá olyan gyártók, akik viszonylag híresek – például a vicces nevű Bela vagy a Jisi, a Decool, a Becool és a Brickcool stb. – amivel nincs semmilyen tapasztalatunk, de ettől még lehetnek jók. Fő vívmányai ezeknek, hogy általában pokolian olcsók, és egyáltalán nem rosszak.
Sok esetben azért vesszük mi is ezeket, mert egyszerűen annyira nevetséges áron forognak, hogy megéri kockáztatni, már amennyiben nem vagytok hithű, eredeti LEGO fanok és nem zavar benneteket a gyengébb minőség és a gyártási szórás.
Álljon itt egy galéria arról, hogy eddig milyen szetteket próbáltunk és azok hogy néznek ki:
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Befektetés LEGO-ba
Ez a fejezet inkább csak egy gondolatkísérlet, kiindulva abból, hogy az eredeti, sértetlen dobozában megőrzött LEGO készletek mennyire sokat tudnak érni. Bár nyilvánvalóan maga az eredetiség az egyik legjobb értékemelő tényező, a tapasztalat az, hogy azoknál a szetteknél is emelkednek az árak, amiket nem a LEGO gyárt, ha egy építőkészletet kifuttatnak.
Nyilván sokkal nehezebb ezeket összevadászni a kismillió kínai márka közül, mint csak simán eredeti LEGO szetteket vásárolni, de arra számíthattok, hogy egy kínai gyártó ritkább vagy már kifutott szettjéért többet kell majd fizetnetek. Ez hatványozottan igaz a nagyobb márkák minőségibb termékeire. Aztán az idő majd eldönti, hogy ezek kinek mennyit érnek meg.
Mire figyeljetek a LEGO kompatibilis szettek kapcsán
Összefoglalva az eddig elhangzottakat, ha LEGO kompatibilis szetteket akartok vásárolni az alábbiakra figyeljetek oda:
- keresetek rá az adott szettre a LEGO univerzumban és ha egy LEGO másolatról van szó – tehát egyértelműen lopás – ne rendeljétek meg
- keresni többféleképpen lehet: a Google képkeresőjével és a szett lementett képének segítségével, termékkód alapján, névre; érdemes több módszert végigpróbálni
- a legtöbb modell nem dobozban érkezik – no original box vagy no retail box felirat lesz mellettük -, ezért ha erre is szükségetek van, írjatok az eladónak, de ez általában feláras
- a nagyobb márkák – CaDa, Mould King – szettjei jobb minőségűek, de drágábbak, cserébe sok esetben licenszelt termékeket árulnak, amelyek teljesen legálisak, de ezt meg is kell az árban fizetnetek
- nem minden gyártó versenyez ugyanabban a kategóriában, van, aki csak minifigurákat, Duplo vagy Technic jellegű szetteket csinál, de vannak csak MOC dizájnokat forgalmazó vagy tartalék alkatrészeket áruló márkák is
- mindig olvassatok utána az adott gyártónak és szettnek, ha lehet, jobb a biztonság, de ma már nem nagyon szedi ki ezeket a vám (tapasztalat alapján), mert kevés a piacon a másolat termék
- az alternatív LEGO szettek kapcsán ökölszabály, hogy a méret és az elemszám növekedésével arányosan emelkedik az ár
Mindazonáltal nem kell a dolgot túlparázni, elmúltak már a 2015-2019-es évek, amikor szinte csak másolatokba lehetett belefutni. Ez a piac is kezdi kiforrni magát, rengeteg az eredeti ötlet és az egyedi fejlesztés, ahogyan ez elmondható sok más piaci szegmensről, amit a kínaiak leuraltak, gondoljatok például a robotporszívókra, a power bankokra vagy az elektromos autókra.
Érdemes egy kicsit olvasgatni a rendelés előtt a témáról, remek fórumok vannak erre, megosztott képekkel, illetve Aliexpressen figyeljétek az értékeléseket, ott is sok képanyag fordul elő.
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan hívjuk a nem LEGO által gyártott LEGO szetteket?
Elvileg LEGO-nak kizárólag azokat az építőszetteket lehet hívni, amelyeket a dán cég adott ki, de mivel az összes építőkészlet ezeket utánozza, ezért a köznyelvben az alternatív LEGO szettek vagy a LEGO jellegű szettek kifejezés terjedt el. 2019-ig sok LEGO másolat, LEGO replika szett volt, ám a jogi csatározásokat többnyire megnyerte a cég, így ma már elenyésző az ilyen készletek száma. Néha felbukkan egy-egy aranyáron, mert ezek már soha újra le nem gyártott modellek.
Melyik a legjobb alternatív LEGO szetteket gyártó márka?
A kínai cégek között is kialakult egyfajta hierarchia, amit elsősorban az árból lehet jól látni. A CaDa és a Mould King kifejezetten jó szetteket gyárt, de az olcsóbbak sem hitvány csapnivaló cuccok, mint mondjuk 10-15 éve.
Nem kobozza el a vám a LEGO jellegű szettjeimet rendeléskor?
Amennyiben azok nem a LEGO által kiadott szettek másolatai, akkor nem. Szintén necces lehet a MOC – a „My Own Creation” rövidítése -, ahol a dizájnt a már létező LEGO elemekből valaki összerakta. Ezek szellemi tulajdona a dizájnert illeti. Érdemes ezekre rákeresni a Google képkeresőjével, illetve a LEGO oldalán is, név, illetve termékkód alapján.
A legbiztosabbak az egyedi szettek, a licenszelt dolgok és a megvásárolt MOC dizájnok, ezek teljesen legálisak, ma már ez teszi ki a piac nagy részét.
Tényleg azonos a minősége ezeknek az eredeti LEGO-val?
A komolyabb szetteknek lényegében igen. A Gobricks kockák és a CaDa szettek például nagyon jó minőségűek.
Milyen az alternatív LEGO szettek illesztése? Lötyög, szorul?
Gyártónként változó, például a Gobricks kockái nagyon jól illeszkednek. Alapvetően az általános minőség javult az évek során.
Dobozban érkeznek a szettek?
Gyártónként változó, általában nem, hogy csökkentsék a logisztikai költségeket, de külön kérhető a dobozolás is.
Van hozzájuk papír alapú összerakási útmutató?
Ez is gyártónként változó, általában igen. A MOC-ok esetében előfordul, hogy csak egy linket kaptok, amin elérhetitek az útmutatót.
Kell az alternatív szettekre vámot és áfát fizetni?
Általában nem, EU raktárból soha, egyébiránt ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a többi, külföldről vásárolt termékre, tehát általában benne van az árban, ilyenkor a „VAT included” felirat szerepel Aliexpressen a kosárban.
Vannak-e kompatibilitási problémák?
Általában nincsenek, mert a minőség mára megfelelővé csiszolódott. Arra kell figyelni, hogy „bricks” név alatt nemcsak LEGO méretezésű, hanem annál kisebb modellek is elérhetők, ilyenek például a Lboyu Micro Brick készletei. Szinte mindig jelölik valahogy a névben, hogy ez egy kisebb méretű építőkocka.
Tartalmaznak-e ezek a termékek eredeti LEGO darabokat?
Nem. Nem is tartalmazhatnak, mert az jogsértő lenne. Általában az elemek anyagában ott a gyártói nyomat, például Gobricks.
Lehet-e cserélni vagy visszaküldeni a terméket?
Amennyiben hibás vagy hiányos, általában az eladó újraküldi a szettet vagy a hiányzó alkatrészeket. Különösen akkor, ha negatív értékeléssel “fenyegetitek” őket Aliexpressen.
Mennyire tartósak az alternatív szettek?
Erre valójában nincsen jó válasz, de azt tudjuk, hogy az eredeti LEGO szettek elég jól bírják a gyűrődést, hiszen karc-, kopás- és ütésálló ABS műanyagból készülnek. Az ABS viszont nem UV és hőálló, így elsősorban attól függ a szettek élettartama, hogy ezeknek a hatásoknak mennyire teszitek ki őket. Az alternatív szettek az eddigiek alapján úgy tűnik, hogy hasonlóan ellenállók, mint az eredeti LEGO.
Mit lehet tenni, ha hiányos egy szett?
Leginkább szólni az eladóknak, akik küldenek kiegészítő elemeket, de inkább az a jellemző, hogy a biztonság kedvéért több elemet raknak a csomagba, mint kevesebbet.
Mennyivel olcsóbb az eredeti LEGO-nál egy LEGO kompatibilis szett?
Változó, elsősorban minőségtől függ. Vannak szettek, amiket a LEGO nem gyárt, de minőségben azokkal megegyezik – például a Mega modelljei -, ezek ára a LEGO-éhoz hasonló. A CaDa és a Mould King szettjei nagyjából féláron vagy még kisebb árkülönbséggel kaphatók, az azonos darabszámú, méretű eredeti LEGO szettekhez képest.
A noname márkáknál nem ritka az 1/3 és az 1/4 árazás sem, de ezek minősége elmarad az előzőkétől.
Érdemes megvenni a noname jellegű építőkészleteket is?
Amennyiben nem vagytok fanatikusak, és nem akartok nagyon durva minőséget, akkor igen. A feljebb található galériába tettünk be számtalan általunk is megvásárolt modellt, ahol megnézhetitek ezeket.
Mi a MOC?
A MOC a „My Own Creation” rövidítése és a már létező LEGO elemekből, jellemzően individuumok – értsd: rajongók – által összerakott szettekről van szó. A MOC sokszor csak egy tervrajzot jelent, ami megvásárolható és a korábban megvásárolt készletekből kirakható.
Milyen kategóriákra oszlanak meg a LEGO jellegű készletek?
A legtöbb terminológia az eredeti LEGO-tól származik, ezen logika mentén dolgoznak az alternatív LEGO szetteket gyártó vállalatok is. Vannak:
- Duplo jellegű, gyerekeknek szánt, nagyobb méretű elemekből építkező szettek
- LEGO City-hez hasonló épületek, járművek
- LEGO Technic: ezek mindenféle forgómechanikát magukban foglaló, illetve távirányítható, komplex modelleket, járműveket, gépeket jelent, sok cég specializálódik ilyesmikre
- mini fig, vagyis csak a miniatűr figurákra specializálódott cégek (jellemzően olyan figurákat gyártanak, amik a LEGO univerzumban nem elérhetők)
- spare parts, vagyis alkatrészgyártásra specializálódott cégek vagy olyan extra elemeket gyártanak, ami még nem létezik a LEGO univerzumban, de azokkal kompatibilis
- franchise rendszerek, például a LEGO kooperál a Star Wars és a Marvel univerzummal, míg a CaDa az Initial D anime licenceit vásárolta meg
- MOC vásárlók, ezek olyan cégek, akik vagy megveszik az egyedi MOC terveket vagy egyszerűen ellopják őket (utóbbi ma már ritkább)
- LEGO által nem lefedett témák, például háború, harcjárművek, ilyeneket a LEGO nem készít, de sok gyártó szépen lefedte ezeket a modelleket. Említhetnénk a távol-keleti stílust is, ami szintén közkedvelt a kínai gyártók között
Hol keressek a LEGO szettek és az alternatív LEGO készletek között?
Az eredeti LEGO szettek között a lego.com-on tudtok keresni név vagy termékkód alapján. Az alternatív LEGO szettek között a brick4.com-on. Érdemes továbbá a Google képkeresőjét használni, és ellenőrizni, hogy egy kínai szett nem egy LEGO másolat-e.
Ha esetleg valamelyik kérdésedet nem találtad meg a GY.I.K.-ban, vagy nem volt egyértelmű válaszunk, akkor keress minket az oldalon feltüntetett elérhetőségeink egyikén, vagy a Facebookon. Legjobb tudásunk szerint igyekszünk válaszolni minden LEGO alternatívával kapcsolatban felmerülő kérdésre!
Specifikáció