hirdetés

Redmi Note 13 4G okostelefon teszt

A nem alap alapja

teszt
Redmi Note 13 4G okostelefon teszt 1

Forrás: Gshopper

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-11-23

A Redmi Note 13 4G okostelefon azért lehet érdekes 2024 végén is, mert szeptemberben megjelent a Redmi Note 14, ami lejjebb nyomta a korábbi, alsó-középkategóriás telefonszéria árát. Pedig még a 13-ban sincs elavult hardver, 8 GB RAM-ot és 256 GB-nyi háttértárat kapott, egy Snapdragon 685-ös SoC-val kiegészítve, röviden így lehetne összefoglalni a mobilt. Az ára 55 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint). körül alakul az gshoppernote13  kuponkóddal, ingyenes szállítás mellett.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9.2

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A lényeg az, hogy a Redmi Note 13 4G az alapmodell a szériában,

és ennek megfelelően a legolcsóbb is a piacon. A dobozából még egy bűvész sem tudna érdekeset kihúzni, Type-C kábel, 33 W-os töltő, hiszen ez a gyorstöltés teljesítménye is, SIM tű, leírás, és egy nem átlátszó, hanem sötétszürke szilikon tok. Sajnos ez sem gátolja meg abban, hogy a telefon idegesítően billegjen az asztallapon gépelés közben. A készülék háza meg sem nyikkan csavargatásra, masszív a keret, kiváló az összerakottság, sőt, IP54 szabvány szerint áll ellen a behatásoknak, de a magas minőséget a Xiaomi mobilok esetében már megszokhattátok. Mondanám a dizájnra, hogy izgalmas, de ahhoz nem ebben az éjfeketében kellett volna megkapnom, szerencsére van barackban – óceáni naplemente, „omg” -, mentazöldben és jegeskékben is.

A Redmi Note 13 4G hátlapján a tripla kameraegyüttes és egy vaku látható, két felirattal, egyrészt hogy ez egy Redmi, másrészt pedig hogy 108 MP-es a fő kamerája, „köszönjük Emese”. A semmilyenségen lépjetek túl, a lényeg igazából az, hogy már ez is egy 6,67 inch-es kijelzővel szerelt gigatelefon, igaz, csak 8 mm vékony és csak 188,5 gramm, már-már filigrán. Körbeforgatva alul a duális nano SIM tálcát találjátok, amibe micro SD kártyát is tehettek, illetve a Type-C portot a töltéshez. Szintén itt kapott helyet az egyik hangszóró a kettőből, míg az átellenes felső élen a másik kerül elő, a jack csatlakozó, a mikrofon és az infra port társaságában. Mit nem soroltam fel? Az ujjlenyomat-olvasó szenzort, és nem azért, mert nincs, hanem mert elbújt a képernyőben. Ez ebben a kategóriában nagyon ritka, de elegáns megoldás.

Ami a többi szenzort illeti, abból is van szép számmal, a Redmik nem szoktak fukarkodni ezen a téren. Nem mindig van benne NFC, duális ac WiFi, 4G, Dolby Atmos támogatású sztereó hangszórók, műholdas helymeghatározás, gyorsulásmérő, iránytű, lépésszámláló. Mint látható, a WiFi 6 és az 5G kimaradt a felhozatalból, többek között ezzel tartják a távolságot a többi modelltől. Ami az akkumulátorát illeti, a Redmi Note 13 eléggé szokásos pakkot kapott, 5000 mAh, amit 33 W-tal tölthettek fel. Ez durván 1 órás, 100%-ig tartó sprintet jelent, és tapasztalataim alapján kihozható belőle a 2 napos üzemidő, amennyiben nem játszik az ember.

hirdetés

Redmi Note 13 4G okostelefon teszt – Teljesen élhető hardver

A Redmi Note 13 4G egy alsó-középkategóriás telefon, de úgyis felfoghatjátok, mint a középkategóriás telefonok legolcsóbb típusát, ami néhány olyan vívmányt hoz magával, ami pár éve még elképzelhetetlen volt ebben a szegmensben. A Redmi Note 13 4G kapott 8 GB RAM-ot, egy 256 GB-os háttértárat, ami nem mellesleg UFS 2.2-es, és egy Snapdragon 685-ös SoC-t, ami mozgatja a biteket. Ez a központi mag 6 nanométeres, és nem társítható 5G modemmel, ezért van a Redmi Note 13 5G-ben egy MTK Dimensity 6080 és nem SD 685.

Térjünk vissza a Redmi Note 13 4G-hez, hiszen minket most ez érdekel, és futtassuk le a már jól ismert Benchmarkokat:

  • Antutu V10: 359 203 pont;
  • GFX Bench, T-Rex on-screen/off-screen teszt: 40/45 FPS;
  • Antutu háttértár teszter, írás/olvasás (szekvenciális): 938/638 MB/s;
  • 3DMark (A PCMark nem ment fel): 653 (3,92 FPS)

A fenti számok nem azt tükrözik vissza, hogy ez a világ összes ereje, de a napi dolgok pörgetéséhez, netezéshez, YT videók nézéséhez, e-mailezéshez és mindenféle trash tartalmak fogyasztásához tökéletesen elegendő. És a játékok? Ebben a kategóriában már nem teljesít olyan jól, de az átlagos neveket a szoftverek átskálázódása miatt elfuttatja, mint az Asphalt Legends Unite, mert például Asphalt 9 nem volt a Play áruházban. Erőforrásigényes programokkal, ahol ti tudjátok belőni a grafikai beállításokat – pl. Genshin Impact – viszont nem érdemes szenvedni, mert gyorsan képregénnyé válik a látványvilág, és túlmelegszik a hardver.

Jó hír viszont az, hogy a Redmi Note 13 4G nem túl izmos hardvere mellé egy igencsak király, 1080×2400 pixeles AMOLED kijelző társul.

Döbbenet, hogy egy ilyen panel ma már 120 Hz-en frissül, és a maximális fényereje 1800 nit, ami napfényben is elegendő. A felületét Corning Gorilla Glass 3 felületkeményítés védi, és teljesíti a TÜV Rheinland alacsony kékfény kibocsájtásra vonatkozó szabványát. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Redmi Note 13 4G nem olvasztja ki sötétben sem az agyatokat. Elolvastam a mobilon elég sok, hosszú cikket és ez tényleg nem olyan fárasztó, mint pár éve volt.

A szoftveres rész különösen érdekes, ugyanis a piacra az év elején Android 13-mal érkezett meg a készülék, MIUI 14-gyel. A Xiaomi viszont gondos gazda gyanánt kiadta rá a HyperOS legújabb verzióját, így a bekapcsolás és egy jó órás telepítgetés után már a friss felületet élvezhettem. A HyperOS-es valójában a Xiaomi saját ökoszisztémája felé terelésben a következő lépés, ami teljesen rendben is van, csak így az alap MIUI 14-gyel a felesleges appokat is megkapjátok, ezeket lehet majd leszedegetni. A jó hír viszont az, hogy a streaming szolgáltatókkal nem lesz gondotok, ugyanis ez a készülék is Widevine L1-es tanúsítvánnyal rendelkezik, szóval ezeket full felbontásban élvezhetitek, már amennyiben ilyen csomagra fizettetek elő. Bár a Xiaomi nem veri nagydobra, itt is bekapcsolhattok +8 GB-nyi virtuális memóriát, mérhettek a kijelző alá rejtett ujjlenyomat-olvasóval pulzust, és még van néhány jópofa extra a HyperOS felületén.

Ami a kamerás képességeket illeti, a Redmi Note 13 4G nyilvánvalóan nem kaphatott fullos szettet,

hiszen akkor ki fizetne a drágább modellekért? A két húzóparaméter a mobilok esetében ugyanis az üzemidő és a fényképkészítés, tehát a gyártók nem átallnak beárazni a komolyabb szenzorokat. Az alábbi hardverekkel gazdálkodhattok:

  • 108 MP-es fő kamera
  • 8 MP-es ultraszéles kamera
  • 2 MP-es makró kamera
  • 16 MP-es szelfi kamera

A 108 megapixeles fő egység felbontása eléggé rendben van,

ráadásul optikai képstabilizátorral is felszerelték, így egészen részletgazdag, élénk színekkel operáló képeket lehet vele készíteni, már amennyiben kellő megvilágítás áll rendelkezésre. A 8 megapixeles 120 fokos látószöggel rendelkező ultraszéles szenzor pedig arra kiváló, hogy a tárgyaktól ne kelljen hátralépkednetek, ami sok esetben nem is lehetséges, például egy zsúfolt turista látványosság előtt. Kár, hogy elég gyalázatos a minősége, a legtöbb kép egyszerűen életlen. A 2 MP-es makró kamera sok mindenre nem jó, mert egyszerűen nincs elég nagy felbontása ahhoz, hogy kellő részletességgel dolgozzon. A 16 MP-es szelfi pedig pontosan arra való, amire tippeltek: remek önarcképeket lehet vele lőni, amit a fiatalabbak majd jól széteffekteznek nyuszifejekkel, a boomerek pedig a fél arcukat lehagyják róla. A 108 MP-es képeket itt éritek el.

És ahogyan feljebb már célozgattam rá, az „ameddig van fény” mondat éjszaka is tökéletesen megállja a helyét, cserébe jelentősen romlik a minőség, szemcsésedik a kép, elmosódnak a kontúrok. Sajnos a színek is megsárgulnak, de volt olyan is, ahol érthetetlenül pirosas lett az összhatás, attól függően, hogy a kép melyik részén mértem a szenzorral fényt. Összességében se nem jó, se nem rossz, lehet vele fényképezni, de helyén kell kezelni az eredményeket.

A videókészítést megúszósra vették, kihagyták a 4K felbontást,

helyette az 1080p 30 FPS kapott elektronikus képstabilizálást. Minden videó halála az, amikor a kép remeg, hiába a nagy felbontás, ha közben hányingerkeltő az egész. Itt viszont mindkettő jelen van, se felbontás, se normális stabilizálás. Amíg nem mozogtok, egész jó a kép, de ha elkezdtek sétálni vele, akkor azért elkezd szétesni az egész. Még éjszaka is érdemi eredményt lehet produkálni álló helyzetből, ami meglepő egy alsó-középkategóriás telefontól.

Összegzés

A Xiaomi érdekkörébe tartozó Redmi Note 13 4G a szokott értékeit csillogtatja, a széria belépőmodellje is teljesen elfogadható teljesítményt nyújt 2024-ben. Igaz, van hova fejlődni, hiszen azért van 5 modell, hogy mindig lehessen feljebb lépegetni az árlétrán. Eléggé elő kellett vennem a kötekedő énemet ahhoz, hogy hibákat találjak ebben a setupban. Az egyik talán az, hogy a korábbi széria gyorstöltése is 33 W volt és ez ma már nem nagy szám. Ebben a modellben nincsen NFC, plusz van rajta egy csomó felesleges program, amiket le kell szedegetni. A kameraegyüttes sem hozza le a csillagokat az égről, de ez azért az alapján sejthető volt, hogy a gyártó hova pozícionálja a telefont.

Ezek viszont csak tesztelői derpegések ahhoz képest, hogy kaptok egy csomó RAM-ot, egy viszonylag takarékos SoC-t, gyors háttértárat, teljesen új HyperOS-t és egy nagyon állat AMOLED kijelzőt. Értitek, ebben a kategóriában AMOLED, ez pár éve még elképzelhetetlen volt.

Az Árukereső szerint itthon a legolcsóbb Redmi Note 13 itthon 65 490 forintba kerül, kintről a Gshopperről egy tízessel olcsóbb, ha a gshoppernote13  kuponkódot használjátok. 55 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért ajándék, főleg, hogy a szállítás is ingyenes, többletköltségekre pedig nem kell számítanotok.

Pro

  • Olcsó
  • Jó üzemidő
  • Remek minőség
  • Sok színvariáció
  • Port rengeteg, szokás szerint
  • Kategóriából felfele kilógó kijelző

Kontra

  • Nincs benne NFC
  • Gyenge kamerás képességek
  • Lesz néhány felesleges program, amit le kell szednetek

hirdetés